Czym jest i kiedy zalecane jest leczenie ortodontyczne?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 24.07.2018
kategoria: Poradnik

Leczenie ortodontyczne to ogół procedur i zaleceń pozwalających na korygowanie wszelkich wad zgryzu za pomocą aparatów ruchomych i stałych, nakładek, proc bródkowych i innych. Leczenie zalecane jest w przypadku widocznych wad zgryzu, które w przyszłości mogą wpływać na jakość życia, estetykę twarzy i naszego uśmiechu.

Co jest celem leczenia ortodontycznego?

Zdecydowana większość pacjentów gabinetów stomatologicznych jest przekonana, że ortodoncja ma na celu skorygowanie wszelkich zmian, poprawę wyglądu uśmiechu. Ortodonci przekonują, że głównym celem leczenia jest niedopuszczenie do tego, aby konkretna wada rozwijała się dalej. Dopiero w dalszych etapach możemy mówić o korygowaniu wyglądu szczęki, zgryzu. Warto także pamiętać, że prawidłowo ustawione zęby znacznie łatwiej jest czyścić, co niebagatelnie wpłynie na zapobieganie próchnicy.

Co powinno nas zaniepokoić?

Wady zgryzu diagnozowane są najczęściej u najmłodszych, jednak sami rodzice nie zawsze zauważają nieprawidłowości. Co powinno zwrócić ich uwagę? Z pewnością stałe oddychanie dziecka przez usta, zbyt wysunięty lub cofnięty podbródek, asymetria twarzy, przedwczesna utrata zębów mlecznych, wady wymowy, trudności z zamykaniem ust, problemy z gryzieniem.

Kiedy warto rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Nie ma górnej granicy dla osób pragnących poprawić estetykę swojego uśmiechu. W przypadku dzieci do gabinetów ortodontycznych przychodzą nawet rodzice z dziećmi trzyletnimi. Rozpoczęcie leczenia w tym wieku pozwoli na lepsze rezultaty w przyszłości i przyczyni się do zahamowania pogłębiania wady.

Zdecydowanie największa grupa pacjentów w gabinetach ortodontycznych to nastolatkowie w wieku 11-13 lat. Z jakimi wadami borykają się dzieci? Przede wszystkim są to nadmiernie stłoczone zęby, szpary, wychylenie zębów do przodu lub w tył, zgryz krzyżowy, utrata zębów w wyniku postępującej próchnicy.

Coraz więcej osób dorosłych decyduje się na leczenie ortodontyczne – ich motywacją jest zazwyczaj polepszenie estetyki uśmiechu, ale i jakości gryzienia czy żucia. Zazwyczaj ortodoncji proponują stałe lub ruchome aparaty, w zależności od stopnia posunięcia wady. Leczenie ortodontyczne w przypadku osób starszych może trwać dłużej – wynika to głównie z powodu odwapnienia kości.

Jak długo może porwać leczenie ortodontyczne?

W przypadku leczenia ortodontycznego lekarz wraz z pacjentem może ocenić czas leczenia z dokładnością do kilku miesięcy. Zazwyczaj jednak postępy leczenia są obserwowane podczas comiesięcznych wizyt kontrolnych i na ich podstawie lekarz może ocenić szacunkowo, jak długo proces ten może jeszcze trwać.

 

 



Zadzwoń: 12 222 50 10