Dlaczego powinniśmy uzupełniać braki w uzębieniu?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 24.02.2018
kategoria: Poradnik

Dlaczego tracimy zęby?

Utrata zębów jest procesem naturalnym w podeszłym wieku – problem ten jednak został skutecznie rozwiązany poprzez stosowanie protez obejmujących całe łuki zębowe. Zęby możemy tracić jednak znacznie wcześniej, najczęściej w wyniku nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego czy podczas uprawiania sportów. W wielu przypadkach ząb zostaje złamany, a stomatolog i pacjent stają przed problemem, czy go usunąć czy też starać się go naprawić i wzmocnić za pomocą licówek porcelanowych. Utrata zębów może wiązać się także z przewlekłymi chorobami takimi jak paradontoza czy szkorbut. 

Ząb może zostać usunięty – decyzję podejmuje lekarz z pacjentem. Powodem może być zaawansowana próchnica. 

Jak braki w uzębieniu wpływają na nasze życie?

Zazwyczaj brak zęba wpływa przede wszystkim na nasze samopoczucie i kontakty z innymi ludźmi – jeśli luka jest widoczna podczas mówienia czy uśmiechania się, często staramy się to ukryć, mówiąc niewyraźnie. Z czasem takie zachowanie może prowadzić do całkowitego wycofania z życia towarzyskiego. 

Stomatolodzy często podkreślają, że brak zęba nie jest jedynie kwestią kosmetyczną – ubytki w łukach zębowych wpływają przede wszystkim na wygodę i jakość gryzienia, rozdrabniania pokarmów. Z czasem kość nad ubytkiem zaczyna zanikać, przez co znacznie trudniejsze będzie zrekonstruowanie zęba. Ubytek w tkance kostnej może oznaczać także zmiany w mimice twarzy. Braki zębów powodują rozluźnienie w łuku, przez co inne zęby tracą swoje naturalne podparcie i mogą zacząć się chwiać!

Jak uzupełniać luki w uzębieniu?

Metod na uzupełnienie braków w uzębieniu jest naprawdę wiele. Do niedawna większość pacjentów decydowała się na mosty, czyli specjalnie tworzone nakładki, które doskonale imitowały naturalny ząb. Wadą mostów była jednak konieczność spiłowania sąsiadujących z luką zębów. Dzisiaj najczęściej decydujemy się na implanty zębów. Warunkiem zastosowania implantu jest wystarczająca ilość tkanki kostnej, w której może zostać on osadzony. Po kilkunastu tygodniach implant uzupełniany jest o koronę, dopasowaną idealnie do zgryzu oraz kolorystyki uzębienia pacjenta. 



Zadzwoń: 12 222 50 10