Na czym polega chirurgiczne usuwanie zęba

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 23.06.2019
kategoria: Poradnik

Choć usunięcie zęba jest w nowoczesnej stomatologii ostatecznością i wykonuje się je tylko wtedy, gdy zachodzi absolutna konieczność — w niektórych sytuacjach jest jednak nieuniknione. Jeśli zęba nie można zachować w jamie ustnej, należy wykonać ekstrakcję, czyli wyrwanie zęba. Zwykle jest to prosty, standardowy zabieg, jednak w niektórych przypadkach należy przeprowadzić chirurgiczne usunięcie zęba. Wyjaśniamy, jak przebiega tego typu procedura.

 

Kiedy zachodzi potrzeba chirurgicznej ekstrakcji zęba?

Obecnie dokładamy wszelkich starań, aby wyleczyć każdy, nawet silnie uszkodzony ząb, ponieważ jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla każdego Pacjenta. Na ekstrakcję decydujemy się tylko wtedy, gdy pozostawienie zęba w jamie ustnej może negatywnie wpływać na kondycję całego uzębienia i funkcjonowanie narządu żucia. Dzieje się tak w przypadku zębów, które wywierają duży nacisk na sąsiadujące z nimi zęby lub powodują ich stłoczenie. Często konieczne jest wyrwanie ósemek, które sprawiają dyskomfort w jamie ustnej, a także zębów zatrzymanych, czyli takich, które są w pełni wykształcone, ale nie mogą prawidłowo przejść procesu wyrzynania się i ustawić się we właściwym miejscu w łuku zębowym.

 

Chirurgiczna ekstrakcja jest konieczna w przypadku bardziej problematycznych zębów, których usunięcie w tradycyjny sposób mogłoby wiązać się z dyskomfortem lub powikłaniami. Dzieje się tak, gdy:

 

  • ząb jest pozbawiony korony i pozostały wyłącznie jego korzenie,
  • korzenie zębowe są mocno zakrzywione,
  • zęby są zatrzymane.

 

Całkowicie bezbolesne usunięcie zęba 

Zabieg chirurgicznego usunięcie zęba wykonuje chirurg szczękowo-twarzowy. Procedura jest całkowicie bezbolesna dzięki temu, że przeprowadza się ją w znieczuleniu miejscowym. Wrażliwi Pacjenci mogą zdecydować się na znieczulenie komputerowe, które sprawia, że nawet moment podania płynu znieczulającego jest praktycznie niewyczuwalny. Sam zabieg chirurgicznego usunięcia zęba polega na nacięciu dziąsła i odseparowaniu zęba od otaczających go tkanek. Następnie wyciąga się ząb z zębodołu przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Po usunięciu zęba chirurg zakłada szwy i przekazuje Pacjentowi zalecenia po zabiegowe. Stosowanie się do nich jest konieczne, aby uniknąć dyskomfortu i ewentualnych powikłań. Pacjent powinien przestrzegać higieny jamy ustnej oraz odpowiedniej diety w czasie gojenia się miejsca zabiegowego. Przez najbliższą dobę po ekstrakcji nie należy spożywać gorących napojów i posiłków. Dbanie o czystość miejsca, w którym znajduje się rana jest bardzo istotne, bowiem usprawnia to jej proces gojenia się. Po około tygodniu Pacjent powinien udać się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz zweryfikuje, czy dziąsło goi się prawidłowo.

 

Co po zabiegu? 

Po chirurgicznej ekstrakcji zęba, gdy znieczulenie przestanie działać, Pacjent może odczuć dyskomfort w miejscu po zabiegowym. Dolegliwości powinny jednak ustąpić po zastosowaniu tradycyjnych środków przeciwbólowych. Przez kilka dni po zabiegu może również utrzymywać się opuchlizna operowanego miejsca, która z upływem czasu samoczynnie zanika.

 

Co możesz teraz zrobić? 

Zabiegi chirurgiczne nie muszą być nieprzyjemne ani bolesne. Obecnie dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest przeprowadzenie ich w maksymalnie komfortowych dla Pacjenta warunkach. Jeśli chcesz skorzystać z usług chirurgicznych na najwyższym światowym poziomie, zapraszamy do gabinet dentystycznego Dental4You®, w którym specjaliści chirurgii szczękowo-twarzowej leczą bezboleśnie i w minimalnie inwazyjny sposób. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer 12-222-50-10 albo 609 777 166.



Zadzwoń: 12 222 50 10