Problemy ze zgryzem u dzieci – jak je leczyć?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 11.06.2018
kategoria: Poradnik

Problematy z nieprawidłowym zgryzem dotykają coraz większej ilości dzieci w Polsce. Powody tego mogą być różne, jednak ich leczenie z powodów estetycznych i profilaktycznych jest konieczne. Z jakimi problemami stykają się najczęściej ortodonci? Jakie metody leczenia zalecane są najczęściej?

Wady zgryzu wrodzone i nabyte

Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje wad zgryzu: wrodzone oraz nabyte. W przypadku tych pierwszych mowa tu o wszelkich wadach wynikających z czynników genetycznych (konkretna wada jest dziedziczona przez kolejne osoby w rodzinie). Wady wrodzone mogą mieć związek także z czynnikami zewnętrznymi, które oddziałują negatywnie na płód

Nabyte wady zgryzu mają związek najczęściej z niewłaściwymi nawykami jeszcze w okresie dzieciństwa, np. ssaniem kciuka, gryzieniem ołówka, obgryzaniem paznokci. Nabyte wady zgryzu są także związane z procesem wymiany zębów mlecznych na stałe, mogą być także następstwem urazów mechanicznych twarzy.

Do najczęściej spotykanych wad zgryzu zaliczamy przodozgryz, tyłozgryz, stłoczenie lub szparowatość zębów, brak zawiązków zębowych, nieprawidłowe wyżynanie się zębów, niezgodne do linii łuku zębowego.

Jak wygląda leczenie ortodontyczne? Jakie działania podejmowane są, aby poprawić estetykę uśmiechu?? Czy ortodoncja może poprawić jakość naszego życia?

Ważna jest konsultacja!

Najczęściej wszelkie nieprawidłowości w zgryzie wykrywa stomatolog podczas regularnych wizyt kontrolnych. Jeśli zauważy on nieprawidłowo układający się zgryz najczęściej odsyła pacjenta do ortodonty, który wnikliwie przygląda się naszym zębom, sporządza wycisk. Badanie ortodontyczne może być dodatkowo uzupełnione koniecznością wykonania punktowego lub panoramicznego zdjęcia rentgenowskiego. Na jego podstawie możliwe jest określenie czy w kości znajdują się zatrzymane zęby, czy pojawiły się zawiązki zębowe.

Najczęściej zalecane leczenie ortodontyczne

Jeśli zgryz wymaga korekty niezbędne okaże się założenie aparatu ortodontycznego. Długość procesu leczenia oraz rodzaj samego aparatu uzależniony jest od wielkości wady zgryzu, wieku pacjenta, stanu zdrowia. Szacuje się, że aparat stały zakładany jest na okres od pół roku do kilku lat. Możliwe jest także zastosowanie ruchomego aparatu, zakładanego wyłącznie na noc – jest to procedura zalecana przy niewielkich zmianach.

 



Zadzwoń: 12 222 50 10