5 problemów z którymi Polacy zgłaszają się do stomatologa

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 02.06.2018
kategoria: Poradnik

Polacy niechętnie umawiają się na wizyty stomatologiczne – zazwyczaj boją się oni wykrycia nieprawidłowości w uzębieniu, jak i samego leczenia. Niestety, zwlekanie z wizytą prowadzi wyłącznie do jeszcze większych problemów: powiększania się ubytków próchniczych, powstawania stanów zapalnych. Z jakimi problemami Polacy najczęściej zgłaszają się do dentysty?

Próchnica

Próchnica zaliczana jest obecnie do chorób cywilizacyjnych. W Polsce co drugi dorosły i co trzecie dziecko ma przynajmniej jeden ubytek próchniczy. Próchnica nieleczona prowadzić może nie tylko do rozprzestrzeniania się choroby, ale również do utraty zębów! Niezwykle istotne jest to, aby zmiany próchnicze były jak najszybciej wykrywane i leczone. Im szybciej wykryta zmiana, tym leczenie krótsze i mniej stresujące dla pacjenta. Stomatolodzy podpowiadają, że najlepszym sposobem na walkę z próchnicą jest regularna higiena jamy ustnej oraz ograniczanie spożywania produktów bogatych w cukry.

Krzywy zgryz

Krzywy zgryz może być spowodowany wieloma czynnikami – najczęściej wpływ na to ma genetyka lub też przebyte choroby. Wśród czynników nabytych wymienia się nieprawidłowy sposób oddychania (przez usta), ssanie palca czy obgryzanie paznokci. Krzywy zgryz leczony jest poprzez stosowanie stałych i ruchomych aparatów ortodontycznych. Krzywy zgryz powinien być leczony. Nieleczony może prowadzić do trudności z zachowaniem właściwej higieny jamy ustnej, zmianą wymowy, a w przyszłości również paradontozą czy szybszym ścieraniem szkliwa.

Problematyczne ósemki

Problem z ósemkami ma coraz więcej Polaków – ich wyżynanie się bardzo często prowadzi do postania stanu zapalnego w jamie ustnej, gorączki, bólu. Wielu lekarzy jest zdania, że ósemki powinny być usuwane, gdyż nie spełniają swojej pierwotnej roli. Dzisiaj decyzja odnośnie ósemek podejmowana jest wspólnie z pacjentem.

Paradontoza

Paradontoza, kojarzona przede wszystkim z osobami starszymi, coraz częściej dotyka ludzi poniżej 40 roku życia. Choroba ta rozwija się powoli, w wyniku długotrwałego procesu zapalnego w miejscu zetknięcia zębów i dziąseł, gdzie gromadzi się osad nazębny. Z czasem płytka nazębna mineralizuje się i zsuwa się coraz niżej, kalecząc dziąsło i przedostając się pod nie. Podrażniana tkanka cofa się, odsłaniając coraz bardziej szyjki zębowe. Nieleczona paradontoza prowadzi do utraty zębów.

Braki w uzębieniu

Braki w uzębieniu mogą być wynikiem przewlekłych chorób, braku zawiązków zębów, wypadków komunikacyjnych. Braki w łukach mogą powodować trudności w żuciu, zmianę sposobu artykulacji, nawet zmianę mimiki! Najlepszą metodą na uzupełnianie luk w szczęce są implanty zębów. To obecnie najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza metoda na poprawę estetyki uśmiechu i jakości gryzienia.



Zadzwoń: 12 222 50 10