Braki w uzębieniu – czy istotne jest ich uzupełnianie?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 01.03.2019
kategoria: Poradnik

Pełne uzębienie jest nie tylko kwestią estetyczną – komplet zębów w łukach zębowych jest nam niezbędny nie tylko do skutecznego odgryzania i rozdrabniania pokarmów, ale także do tego, aby w sposób prawidłowy artykułować wyrazy. Niestety, ubytki w łukach zębowych są w Polsce powszechne. Skąd się biorą? Jakie są metody na ich uzupełnienie? Jak wpływają one na nasze życie?

Dlaczego tracimy zęby?

Utrata zęba może wynikać z różnorodnych przyczyn – najczęściej jest to efekt nieszczęśliwych wypadków, np. podczas uprawiania sportów. Zęby wypadają na skutek przewlekłych chorób czy też starości. Lekarze mogą także sami zadecydować o usunięciu zęba, jeśli dotychczasowe leczenie nie przyniosło rezultatów (np. w przypadku rozległej próchnicy).

Problem estetyczny

Dla zdecydowanej większości z nas braki w uzębieniu są wyłącznie problemem estetycznym. Szpecą uśmiech, często wywołują zawstydzenie. Często zdarza się, że osoby z widocznymi ubytkami w łukach zębowych starają się ukryć ten fakt, co skutkuje niewyraźną mową, brakiem uśmiechu, powolnym wycofywaniem się z życia towarzyskiego.

Problem z żuciem i wymową

Braki w uzębieniu wpływają przede wszystkim na upośledzenie funkcji gryzienia i przeżuwania. Brak nawet jednego zęba sprawia, że zmienia się układ nacisku łuków, przez co zęby z czasem mogą zacząć się chwiać czy przesuwać – wynika to z braku naturalnego punktu podparcia. Istotnym problemem jest także to, że braki w uzębieniu mają wpływ na sposób artykulacji głosek. Z czasem zauważymy, że zmienia się sposób mówienia, możliwe jest seplenienie. Brak zębów wpływa także na naszą mimikę, ekspresję twarzy.

Metody na uzupełnienie braków w łukach

Współczesna stomatologia oferuje wiele możliwości związanych z uzupełnianiem luk w łukach. Przede wszystkim zaleca się implanty zębów, które wszczepiane są w kość po uprzedniej konsultacji lekarskiej. Po prawidłowym procesie gojenia i zrastania kości z implantem możliwe jest nałożenie korony implantu, która ma imitować naturalny ząb. Korony tworzone są z materiałów o wysokiej odporności na uszkodzenia i dobierane są indywidualnie do kształtu zgryzu i koloru zębów.

Poza implantami stale stosowane są mosty protetyczne, które umieszcza się na sąsiadujących z ubytkiem zębach. Możliwe jest również wykonanie protez ruchomych – te najczęściej tworzone są dla całych łuków zębowych na podstawie wycisków.

źródło: http://instytutimplantologii.pl

 

 

 



Zadzwoń: 12 222 50 10