Braki w uzębieniu – jak sobie z nimi radzić?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 26.11.2018
kategoria: Poradnik

Estetyczny uśmiech to nie tylko równe i białe uzębienie – pełen komplet zębów w łukach jest niezbędny nie tylko do tego, aby olśniewać uśmiechem, ale także po to, aby wygodne i komfortowo przeżuwać pokarm. Braki w uzębieniu są powszechne Polsce – szacuje się, że co 3 osoba dorosła posiada ubytek przynajmniej jednego zęba stałego. Jakie są tego przyczyny? Czy braki w uzębieniu mogą być groźne? Jak radzić sobie z uzupełnianiem takich luk?

Dlaczego tracimy zęby?

Powodów może być wiele. Jednym z najczęstszych są nieszczęśliwe wypadki, np. w ruchu drogowym czy też podczas uprawiania sportów. Zęby tracimy także poprzez zaniechanie postępujących procesów chorobowych – w wielu przypadkach zdarza się, że lekarz zaleca usunięcie zęba jako lepsza opcja niż dalsze leczenie. Utrata zębów związana jest także z podeszłym wiekiem. W przypadku osób starszych bardzo często diagnozuje się choroby przyzębia, rozpulchnienie dziąseł. Efektem postępujących chorób może być wypadanie zębów. Brak zębów to także efekt zmian genetycznych i braku zawiązków zębowych w wieku dziecięcym.

Jak brak zębów wpływa na nasze życie?

Brak nawet jednego zęba wpływa znacząco na nasz komfort życia. Przede wszystkim jest to problem związany z komfortem gryzienia i przeżuwania. Brak jednego czy kilku zębów sprawia, że proces ten jest utrudniony, a nacisk innych zębów jest nierównomierny. Ubytki w łukach zębowych to także problem estetyczny – mogą być one widoczne podczas uśmiechania się czy mówienia. Brak więcej niż jednego zęba wpływa na sposób mowy oraz na mimikę twarzy. W skrajnych przypadkach braki w łukach zębowych mogą zmienić ekspresję twarzy.

Jak uzupełniać braki w uzębieniu?

Współcześnie stomatologia daje nam wiele możliwości na uzupełnianie luk w łukach. Najnowocześniejsza i najwygodniejsza dla pacjenta metoda to implanty zębów. Implanty umieszczane są w kości zęba – każdy implant tworzony jest z materiałów bezpiecznych dla naszego zdrowia. Po całkowitym zrośnięciu się kości i implantu wstawiana jest korona implantu – ta imituje naturalny ząb. Korony tworzone są na specjalne zamówienie, dopasowywane są do zgryzu i dobierane pod kolor reszty zębów. Implanty rekomendowane są dla osób po 18. roku życia.

Inną metodą na uzupełnianie luk jest stosowanie mostów protetycznych. Mosty zalecane są w przypadku braku więcej niż jednego zęba. Aby stworzyć most konieczne jest spiłowanie zębów sąsiadujących z luką, aby stworzyć tak zwane przęsła – to na nich mocowany jest most.

 

 



Zadzwoń: 12 222 50 10