Co nasza jama ustna może powiedzieć o naszym zdrowiu?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 24.02.2018
kategoria: Poradnik

Przyjrzyj się z bliska językowi!

Język jest narządem posiadającym określony kolor, strukturę, rozmiar, nawet nalot na swojej powierzchni. Wszelkie zmiany w jego obrębie mogą sygnalizować poważne schorzenia! W przypadku gorączki toczącej nasz organizm kolor języka zmienia się na ciemnoczerwony, a sam nalot staje się szary. Zbyt jasny kolor języka może oznaczać problemy z niedokrwistością lub też zaburzeniami odporności organizmu. Jeśli brzegi języka wydają się nam postrzępione, warto zwrócić uwagę na naszą tarczycę oraz drogi żółciowe.

Dziąsła i śluzówka

Tkanki wewnątrz naszej jamy ustnej są istotnym elementem podczas diagnozowania takich chorób jak np. cukrzyca. Okazuje się, że zdrowie naszych dziąseł jest konieczne, aby zmniejszyć ryzyko zapadalności na tę chorobę, a nieuregulowana cukrzyca może zagrażać dziąsłom. Kiedy poziom glukozy w naszym organizmie nie jest kontrolowany może skutkować to zapaleniem dziąseł, ich spulchnieniem oraz wypadaniem zębów. Kiedy istnieje podejrzenie cukrzycy, w okolicach przyzębia może pojawiać się silny stan zapalny, ropnie. Cechą dość charakterystyczną są również owrzodzenia błony śluzowej i zapalenia kącików ust.

Wnętrze jamy ustnej może okazać się pomocne również w przypadku diagnozowaniu ospy – w takich przypadkach na ścianach błony śluzowej pojawią się niewielkie pęcherzyki wypełnione białym płynem. Kiedy organizm atakowany jest przez odrę, śluzówka matowieje i pojawia się na niej obrzęk.

Warto także pamiętać, że nawracające afty czy niewielkie ranki, które się nie goją, również mogą być znakiem poważniejszego schorzenia – koniecznie powinniśmy przedyskutować je ze stomatologiem!

Sine i krwawiące dziąsła są nierzadko pierwszym widocznym symptomem białaczki.

Co o zdrowiu powiedzą nasze zęby?

Również nasze zęby mogą wiele powiedzieć lekarzowi o męczących nas dolegliwościach. Dobrym przykładem okaże się tu bulimia. Osoby borykające się z tą chorobą często pragną ukryć przed innymi ten problem.  Stomatolog jednak bardzo szybko rozpozna ten problem – zniszczenia zębów przy tym schorzeniu są bardzo charakterystyczne. W tym przypadku liczne ubytki powstają po wewnętrznej stronie zębów a szkliwo jest zniszczone – wszystko to spowodowane jest częstym kontaktem z kwasami żołądkowymi.

Inną chorobą widoczną doskonale na naszych zębach jest bruksizm, czyli powodowane stresem zgrzytanie i zaciskanie zębów. W wyniku długotrwałej choroby zęby ścierają się.



Zadzwoń: 12 222 50 10