Czy konieczna jest wymiana starych wypełnień?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 02.11.2020
kategoria: Poradnik

Problem próchnicy jest powszechny. Niemal każdy przynajmniej raz w życiu był zmuszony z tego powodu udać się do gabinetu stomatologicznego. W przeszłości w takim przypadku rozwiązaniem było zastosowanie wypełnień amalgamatowych. Posiadają one jednak liczne wady, dlatego zostały wyparte przez materiał kompozytowy. Czy warto jednak zastąpić stare rozwiązania nowoczesnymi wypełnieniami światłoutwardzalnymi? Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu zagadnieniu, abyś mógł podjąć odpowiednią decyzję.

Czym właściwie są wypełnienia amalgamatowe?

W przypadku pojawienia się zmian próchnicowych konieczne jest podjęcie leczenia zachowawczego. W naszej klinice każda terapia rozpoczyna się od przeprowadzenia wizyty konsultacyjnej. W jej trakcie wykonana zostanie precyzyjna diagnostyka, która pozwoli lekarzowi ocenić stan zdrowia jamy ustnej i zaproponować odpowiednie metody leczenia. Następnym krokiem jest precyzyjne usunięcie zarażonych tkanek. Ostatnim etapem jest uzupełnienie powstałych ubytków. W przeszłości w tym celu wykorzystywane były wypełnienia amalgamatowe, które obecnie zostały zastąpione przez wypełnienia światłoutwardzalne. Dlaczego konieczna była rezygnacja z tradycyjnych ,,plomb”? Otóż w ich składzie zawarta jest rtęć, która może negatywnie wpływać na stan zdrowia. Okazuje się, że wykorzystanie wypełnień amalgamatowych zostało także uregulowane prawnie. Od 2018 roku zastosowanie tego rozwiązania wśród dzieci poniżej 15 roku życia, kobiet w ciąży oraz matek karmiących jest zabronione. Obostrzenie to zostanie rozszerzone na wszystkich Pacjentów do 2030 roku. Wszystko to sprawia, że warto rozważyć wymienienie starych wypełnień na nowe.

Wymień stare wypełnienia!

W wypełnieniach amalgamatowych rtęć nie jest aktywna, co oznacza, że nie ma negatywnego wpływu na zdrowie organizmu. Problemy zaczynają się pojawiać w sytuacji, kiedy dojdzie do uszkodzenia „plomby”. Może wtedy dojść do zatrucia rtęcią, które objawia się notorycznym zmęczeniem czy osłabieniem pamięci. Nic więc dziwnego, że przypomina się o częstej kontroli uzębienia. Warto również rozważyć wymienienie starych wypełnień na nowe. Dlaczego? Otóż te tradycyjne rozwiązanie posiada liczne wady. Poza oczywistym negatywnym wpływem na zdrowie organizmu należy pamiętać także o stosunkowo niskiej estetyce tych wypełnień, co negatywnie wpływa na wygląd całego uśmiechu. Ponadto nie są tak wytrzymałe jak ,,plomby” światłoutwardzalne. Dodatkowo w wielu przypadkach wypełnienia amalgamatowe znacznie utrudniają przeprowadzenie precyzyjnej diagnostyki.

Wybierz profesjonalną klinikę Dental4You®

W wielu wypadkach zaleca się wymienienie starych wypełnień na nowe. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj, aby wybrać profesjonalną klinikę stomatologiczną. Jest to niezwykle ważne, ponieważ konieczne jest zachowanie wszystkich środków ostrożności. Tylko w ten sposób można uniknąć działania szkodliwych oparów. W naszej klinice stomatologicznej bezpieczeństwo Pacjentów jest najistotniejsze, dlatego zawsze leczymy zgodnie z najwyższymi światowymi standardami. Decydując się na zabiegi wykonywane w Dental4You®, masz pewność, że oddajesz zdrowie swojego uśmiechu w ręce prawdziwych ekspertów.

Dlaczego warto zdecydować się na wypełnienia światłoutwardzalne?

W naszej klinice do uzupełniania ubytków próchnicowych standardowo stosujemy wypełnienia światłoutwardzalne. W tym celu konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości materiału kompozytowego, który występuje w różnych odcieniach, przez co kolor można dopasować do reszty uzębienia. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że do utwardzenia ,,plomby” wykorzystuje się promienie specjalnej lampy, dzięki czemu nie istnieje ryzyko jej odkształcenia lub wypadnięcia. Po zakończonym zabiegu można więc bez obaw jeść i pić. Warto również dodać, że wypełnienia światłoutwardzalne są niezwykle wytrzymałe, przez co znakomitymi efektami można cieszyć się przez długie lata. Jesteśmy pewni, że po zakończonym leczeniu w Dental4You® Twój nowy, piękny uśmiech nie będzie schodził z Twojej twarzy.

Co możesz teraz zrobić?

Pragniesz wymienić stare ,,plomby” amalgamatowe na nowe wypełnienia światłoutwardzalne? A może po prostu zauważyłeś u siebie niepokojące objawy wskazujące na zmiany próchnicowe? Koniecznie zdecyduj się na kompleksowe leczenie w naszej klinice. Po zakończonej terapii wreszcie będziesz mógł cieszyć się pełnią zdrowia. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 12 222 50 10 lub 609 777 166.Zadzwoń: 12 222 50 10