Dlaczego regualarna gabinetowa higienizacja jest ważna?

Karolina Kuśnierz
autor:
dodano: 11.03.2021
kategoria: Poradnik

Złożone leczenie stomatologiczne potrafi przywrócić uśmiechowi właściwe zdrowie i estetykę, jednakże pamiętajmy, że fundamentalne znaczenie ma niedopuszczenie do pojawienia się problemów w jamie ustnej. Najskuteczniejszym sposobem osiągania tego celu jest regularna gabinetowa profilaktyka, która ochroni uzębienie przed wieloma niepokojącymi zmianami. W jej ramach wykonuje się pełen pakiet czynności higienizacyjnych, przebiegających szybko, komfortowo, i co najważniejsze – cechujących się wysoką skutecznością. O tym, jakie przynoszą korzyści oraz na czym polegają, dowiecie się w dalszej części.

Jak często powinno wykonywać się gabinetowe higienizacje?

Zaznaczmy, że nadgorliwość przynosi często skutki odwrotne do zamierzonych, dlatego też gabinetowe higienizacje nie mogą być stosowane zbyt często. Optymalnym wyjściem jest przeprowadzanie ich przynajmniej 2 razy do roku. Wyjątkiem są osoby palące papierosy, w ich przypadku wizyty kontrolne połączone z profilaktyką powinny wykonywane częściej, nawet raz na 3 miesiące. Jest to motywowane znacznie większą tendencją do osadzania się kamienia nazębnego, który jest źródłem wielu niebezpiecznych chorób, jak próchnica czy paradontoza.

 

Zabiegi wykonywane w ramach pakietu higienizacyjnego

Na poczet gabinetowej higienizacji wykonuje się kilka zabiegów, których mają za zadanie chronić uzębienie pod różnymi względami. Wszystkie czynności przeprowadzane są przy pomocy nowoczesnego sprzętu i odznaczają się znikomą inwazyjnością, dlatego przebiegają komfortowo oraz bezboleśnie. To świetna wiadomość dla Pacjentów cierpiących na dentofobię (lęk przed leczeniem stomatologicznym), gdyż cały proces przebiega bezstresowo i nie powoduje żadnej traumy.

Pierwszym zabiegiem higienizacyjnym jest skaling. Ma on za zadanie usunąć z powierzchni zębów nawarstwiony kamień nazębny. Używa się do tego zaawansowanego urządzenia, zwanego skalerem. Specjalna końcówka emituje w stronę uzębienia ultradźwięki, przez które wspomniany kamień zaczyna wibrować i pękać, czego wynikiem jest jego sprawne usunięcie.

Kolejnym krokiem pakietu higienizacyjnego jest piaskowanie. Specjalne urządzenie wyrzuca pod ciśnieniem w stronę zębów mieszankę wody, powietrza oraz piasku stomatologicznego. Tym sposobem likwidowane są niepożądane osady i drobniejsze przebarwienia. Uzębienie jest wtedy widocznie odświeżone, a jego kolor ulega nieznacznej poprawie.

Polerowanie jest komfortowym zabiegiem mającym za zadanie wygładzić powierzchnię zębów, a co za tym idzie – poprawić ich wygląd. Przeprowadza się je przy pomocy różnych przyrządów: specjalnych szczoteczek, gumek czy pasków. Zęby są zauważalnie gładsze oraz bardziej lśnią, co zwiększa ich estetykę.

Ostatnim etapem jest fluoryzacja uzębienia. To bardzo ważny zabieg, gdyż dzięki niemu dostarczamy szkliwu zębowemu niezbędną ilość fluoru, który jest niezbędnym budulcem zębów. Stomatolog nakłada specjalnym pędzelkiem preparat fluorowy na wszystkie powierzchnie zębów, dzięki czemu wspomniany minerał wnika w ich głębsze tkanki.

Czy poszczególne zabiegi można wykonywać pojedynczo?

Technicznie rzecz biorąc każdy zabieg można wykonywać pojedynczo, jednakże istnieje jeden zasadniczy szkopuł – taka metoda znacząco obniży ich skuteczność, a nawet całkowicie jej pozbawi. Dlatego też wszystkie renomowane placówki stomatologiczne wykonują kompleksową higienizację, bez pominięcia żadnego kroku. Zapewnia to optymalne efekty, które ochronią uzębienie przed wieloma zagrożeniami. Jest to również powód motywujący regularne odwiedziny gabinetu dentystycznego. W ich trakcie lekarz będzie mógł przeprowadzić stosowną higienizację oraz dokonać przeglądu uzębienia, co pozwoli na wczesne wykrycie niepokojących zmian w jamie ustnej. Tym sposobem można oszczędzić sobie bardziej skomplikowanej terapii, pochłaniającej większe pieniądze lub stres.

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli pragniesz zapewnić swojemu uzębieniu piękny wygląd i dobre zdrowie, nie zastanawiaj się! Wizyta kontrolna w Dental4You® pozwoli naszemu ekspertowi przeprowadzić kompleksową higienizację Twojej jamy ustnej, dzięki której będziesz mógł się cieszyć wspaniałym uśmiechem przez wiele lat. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10, a także poprzez wypełnienie formularza.

 Zadzwoń: 12 222 50 10