Historia implantów

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 25.04.2023
kategoria: Poradnik

Implanty zębowe mogą wydawać się nowoczesnym rozwiązaniem problemu braków zębowych, zdobyczą najnowszych technologii. Jednak choć rzeczywiście w takim kształcie i formie, jakich się dzisiaj używa, są stosunkowo nowe, to tak naprawdę implanty zębowe stosowane są od tysiącleci.

 

Starożytne implanty

No dobrze, a zatem implanty nie są wcale tak nowym wynalazkiem, jak mogłoby się wydawać. Mają za sobą już pewną historię. Ale jak daleko w przeszłość sięga ta historia? Czy dasz wiarę, że początki implantów sięgają starożytności? Pewnie trudno uwierzyć, ale taka właśnie jest prawda. Znaleziska archeologiczne pozwalają przypuszczać, że próby leczenia implantologicznego podejmowano już w trzecim tysiącleciu przed naszą erą.

W Meksyku odkryto grób sprzed czterech i pół tysiąca lat, a w nim szkielet mężczyzny pochodzącego z wyższej warstwy społecznej. Zainteresowanie badaczy wzbudziła jego szczęka, w której znajdowały się ślady wskazujące, że jego zęby prawdopodobnie zostały usunięte i zastąpione pewnego rodzaju rekonstrukcją, być może zębami zwierzęcymi.

Nie jest to odosobnione zjawisko z terenu Ameryki Północnej wskazujące na praktykę odbudowy wybrakowanego uzębienia za pomocą naturalnych surowców. Znaleziska z Hondurasu na przykład wyraźnie wskazują na to, że starożytni Majowie używali kości zwierząt i odpowiednio obrobionych muszli, by zastępować utracone zęby.

Ale Ameryka Północna nie miała bynajmniej monopolu na implanty. Archeologia dostarcza dowodów, że nie była to obca praktyka również w starożytnym Rzymie – choć tutaj sięgano po inne materiały niż kości i muszle. W tym przypadku znaleziony szkielet posiadał w jamie ustnej implant wykuty z żelaza.

Podobne rozwiązania były zresztą u niektórych europejskich ludów stosowane już wcześniej. Starożytni Celtowie używali żelaznych gwoździ do mocowania sztucznych zębów.

Oczywiście żeby implant się przyjął, musi zajść proces osteointegracji, czyli integracji implantu z kością. Musi on zostać przez nią obrośnięty, by mógł stać się stabilną podstawą dla rekonstrukcji protetycznej. Dlatego implanty wykonuje się z biozgodnych materiałów, takich jak tytan – nie są one traktowane jako ciało obce przez organizm, toteż nie są przez niego odrzucane.

Żelazo nie jest jednak biozgodnym materiałem, więc zgodnie z naszą dzisiejszą wiedzą, taki implant nie powinien się przyjąć. Fakty jednak mówią co innego – badania radiologiczne starożytnego szkieletu z Chantabre pokazują, że żelazny implant zintegrował się z kością. Jakim cudem? Ta zagadka być może nigdy nie zostanie wyjaśniona. Jedna z teorii mówi, że być może starożytne ludy europejskie stosowały specjalną, nie znaną nam dzisiaj obróbkę żelaza, która mogła mieć wpływ na jego zdolność do integracji z kością. Historia ludzkości nie jest bowiem, wbrew pozorom, historią stałego postępu przez wieki – okazuje się, że starożytne ludy mogły stosować technologie, które dla nas pozostają wciąż niedostępne.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Ambroise Paré i implanty w renesansie

Żyjący w szesnastym wieku Ambroise Paré uważany jest za ojca współczesnej chirurgii. Ma on niekwestionowane zasługi również na polu implantologii. W odróżnieniu od innych chirurgów z tego okresu uznawał on, że zabiegi operacyjne powinny być przeprowadzane jedynie, gdy nie ma innej możliwości, przy czym był też zwolennikiem uznawanej do dziś zasady minimalnej ingerencji w zdrowe tkanki.

Zajmował się protetyką w różnych dziedzinach medycyny, tworząc między innymi protezy kończyn i oczu. Jeśli chodzi o implantoprotetykę, stosował precyzyjnie ukształtowane implanty wykonane z kości słoniowej, które wprowadzał w miejsce zęba zaraz po jego usunięciu.

Historia implantów

Nowoczesna implantologia

Za ojca nowoczesnej implantologii uważany jest Per-Ingvar Brånemark, szwedzki ortopeda i naukowiec. W 1952 roku sformułował on warunki konieczne dla skutecznej implantacji: czystość powierzchni, nieinwazyjność, sterylność, geometryczna równość projektu.

Prowadząc badania nad anatomią przepływu krwi, odkrył zdolność tytanu do zrastania się z tkanką kostną. W roku 1965 Brånemark przeprowadził pierwszy zabieg wszczepienia tytanowego implantu i tak rozpoczął się zupełnie nowy rozdział w historii implantologii.

 

Co możesz teraz zrobić?

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o implantach i leczeniu implantoprotetycznym, odwiedź Dental4You®. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10