Jak wygląda współcześnie leczenia kanałowe – Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 09.04.2021
kategoria: Poradnik

Leczenie kanałowe często budzi negatywne skojarzenia, zwłaszcza wśród osób, które pamiętają jeszcze dawne procedury związane z zatruwaniem zęba. Ponadto zabieg wiązał się z bolesnymi dolegliwościami, dlatego też popularna „kanałówka” owiana jest złą sławą i u wielu Pacjentów wciąż budzi obawy. Czy są one słuszne? Współczesne zabiegi endodontyczne wykonywane jest przy użyciu nowoczesnego mikroskopu, co sprawia, że są one przeprowadzane z większą precyzją i skutecznością. Dzięki tym zmianom możliwe jest szybkie i w pełni komfortowe przeprowadzenie zabiegu, który często jest ostatnią szansą na uratowanie zęba.

Jeśli zmiany próchnicowe spowodowały u Ciebie konieczność przeprowadzenia „kanałówki”, zanim zapiszesz się na wizytę, przyjrzyj się bliżej, jak wygląda standard leczenia w Dental4You®. Poniżej zebraliśmy najczęściej zadawane pytania, na które udzielamy odpowiedzi.
Zapraszamy zatem do lektury.

 

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

W Dental4You ® w trosce o najwyższy komfort leczenia Pacjentów zadbaliśmy, aby wszystkie zabiegi endodontyczne wykonywane były w znieczuleniu miejscowym. Jeśli zmagasz się z problemem dentofobii i odczuwasz silny lęk przed widokiem strzykawki i igły, mamy dobrą wiadomość! W naszej Klinice istnieje możliwość skorzystania z komputerowego znieczulenia The Wand, które jest podawane za pomocą specjalnego aplikatora, wizualnie przypominającego długopis. Dzięki zastosowaniu rotacyjnej techniki, płyn rozprowadzany jest stopniowo i Pacjent nie odczuwa dyskomfortu przy podawaniu środka znieczulającego. Wyeliminowane zostaje również uczucie rozpierania dziąsła i odrętwienia twarzy – co miało miejsce przy tradycyjnej iniekcji.

W Dental4You ® leczenie kanałowe przeprowadzamy w koferdamie – specjalnej gumie, która umożliwia wyizolowanie leczonego zęba, co zapewnia komfortowy przebieg leczenia zarówno Pacjentowi, jak i lekarzowi.

 

Czy zabieg jest wykonywany pod mikroskopem?

W Dental4You® leczenie kanałowe zawsze jest przeprowadzane przy użyciu nowoczesnego mikroskopu renomowanej firmy Karl Kaps. Zastosowanie tej technologii oraz wykorzystanie nowoczesnych form znieczuleń daje możliwość przeprowadzenia zabiegu w ciągu jednej wizyty w komfortowych dla Pacjenta warunkach. Warto podkreślić, że dzięki 25-krotnie powiększeniu pola zabiegowego oraz jego doświetleniu możliwe jest precyzyjne i niezwykle skuteczne przeprowadzenie leczenia kanałowego. Nawet najbardziej skomplikowane przypadki, takie jak: usunięcie złamanego narzędzia, wykrycie pęknięcia dna komory czy znalezienie dodatkowych kanałów, jesteśmy w stanie zdiagnozować i wyleczyć w ciągu jednej wizyty w gabinecie.

 

W jakich przypadkach należy przeprowadzić leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe przeprowadzamy przy nieodwracalnym zapaleniu miazgi zęba, najczęściej spowodowanej zaawansowaną próchnicą, która z czasem doprowadza do przedostania się bakterii w głąb tkanek zęba. Jest ono także stosowane w przypadku obumarcia miazgi (np. wywołanego urazami mechanicznymi). Przyczyną może być również nieprawidłowo wykonany zabieg stomatologiczny lub uszkodzenie zęba. W przypadku zmian próchnicowych zabieg endodontyczny jest często ostatnią możliwością uratowania zęba przed ekstrakcją.

 

Czy leczenie kanałowe może być wykonane w 1 dzień?

Odpowiadamy twierdząco. W Dental4You® dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w postaci mikroskopu stomatologicznego, leczenie kanałowe w wielu przypadkach jest możliwe do przeprowadzenia już podczas jednej wizyty w gabinecie. Warto podkreślić, że w odróżnieniu od tradycyjnego leczenia endodontycznego, wykorzystanie mikroskopu umożliwia dokładniejsze oczyszczenie kanału zębowego oraz precyzyjne opracowanie komory wraz z całym systemem kanałów korzeniowych zainfekowanego zęba. Zwiększa to efektywność całego procesu, które jest przeprowadzone sprawnie i daje przewidywalne rezultaty. Ponadto zastosowanie nowoczesnego mikroskopu minimalizuje ilość niezbędnych wizyt. Warto jednak wziąć pod uwagę, że przy bardziej skomplikowanych, może być konieczność przeprowadzenia większej ich liczby.

 

Czy mogę wykonać badania diagnostyczne na miejscu?

Klinika Dental4You® dysponuje własną pracownią diagnostyczną, dzięki czemu wszystkie niezbędne badania wykonujemy kompleksowo na miejscu. Wykorzystujemy najnowsze technologie w postaci radiowizjografii cyfrowej, która umożliwia precyzyjne wykrycie wszystkich kanałów, także dodatkowych bądź o specyficznej budowie. Na podstawie zdjęć RTG, które zostają wykonane w naszej pracowni diagnostycznej, stomatolog może szczegółowo zaplanować cały proces leczenia.

 

Czy po leczeniu kanałowym ząb będzie słabszy?

Po zabiegu endodontycznym tzw.martwy ząb staje się bardziej podatny na złamania i uszkodzenia. Dzieję się tak, ponieważ usuwane są wszystkie zakażone tkanki (miękkie i twarde). Dlatego warto zadbać o to, by po zakończeniu leczenia zastosować wysokiej jakości materiały do odbudowy zęba. W nowoczesnej klinice Dental4You® do wypełnienia kanałów używana jest ciekła gutaperka, która dopasowuje się do kształtów kanałów zębowych gwarantując ich szczelnie wypełnienie. W przypadku większych ubytków ząb może być odbudowany koroną protetyczną. Skuteczność leczenia jest w każdym przypadku sprawdzana za pomocą sprzętu do diagnostyki radiowizjograficznej.

 

Czy jest możliwość wybielania zęba martwego?

W naszej klinice Dental4You® przeprowadzamy wewnętrzne wybielanie zęba martwego. Na zębie po zabiegu endodontycznym mogą pojawiać się nieestetyczne przebarwienia, dlatego dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest zastosowanie środków wybielających wewnątrz zęba. Początkowym etapem jest zdjęcie RTG, które wykonujemy na miejscu w naszej pracowni diagnostycznej. Następnie lekarz otwiera koronę zęba w celu umieszczenia środka wybielającego. Leczenie zwykle wymaga od dwóch do pięciu wizyt, w trakcie których wymieniamy wkład. Ostatnim etapem jest zastosowanie wypełnienia kompozytowego.

 

Czy można powtórnie przeprowadzić „kanałówkę”?

W gabinecie Dental4You® przeprowadzamy powtórne leczenie kanałowe, czyli tzw. re-endo. Zabieg jest wykonywany w sytuacji, gdy w przeszłości ząb był źle leczony, np. kanały zostały nieprawidłowo wypełnione lub pozostały w nich narzędzia endodontyczne. Dzięki doświadczonemu zespołowi lekarzy oraz wykorzystaniu zaawansowanych technologii, jesteśmy w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi przypadkami. Przed przystąpieniem do zabiegu wykonujemy zdjęcie RTG, które umożliwia nam sprawdzenie, czy w okolicy wierzchołka korzenia nie ma zaniku kości na skutek nieprawidłowo przeprowadzonego leczenia kanałowego. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, konieczne jest ponowne otwarcie zęba, pozbycie się miazgi zębowej, a następnie oczyszczenie i wypełnienie kanałów oraz odbudowa korony zęba. Powtórne leczenie kanałowe może być utrudnione, jeśli naruszone są korzenie oraz korona zęba.

 

Co możesz teraz zrobić?

Silny ból zęba powoduje u Ciebie duży dyskomfort? Chciałbyś zweryfikować stan swojego uzębienia, by dowiedzieć się, czy leczenie kanałowe jest konieczne w Twoim przypadku? W klinice Dental4You® na miejscu wykonujemy pełną diagnostykę. Jest możliwość przeprowadzenia leczenia kanałowego już w 1 dzień! Warto już dziś zarezerwować termin wizyty. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub 609 777 166 lub może wypełnić formularz.

 Zadzwoń: 12 222 50 10