Proteza overdenture

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 16.05.2022
kategoria: Poradnik

Bezzębie jest bez wątpienia poważnym problemem. Receptą jest proteza, ale nie każda sprawdza się równie dobrze. Dobrym rozwiązaniem jest proteza overdenture. Co to takiego i jakie są jej główne zalety? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

 

Co to jest proteza overdenture?

Proteza overdenture to rodzaj protezy ruchomej osadzonej na filarach, którymi mogą być własne zęby Pacjenta albo implanty. Jest ona mocowana za pomocą specjalnych zatrzasków. Od tradycyjnych ruchomych protez częściowych i całkowitych stosowanych w leczeniu bezzębia wyróżnia się lepszą stabilnością, a przy tym bez problemu można ją wyjmować w celach higienizacyjnych.

 

Jak wykonywana jest proteza overdenture?

Na początku Pacjent musi zostać przez lekarza zakwalifikowany do wykonania protezy. Jeżeli zapadnie już decyzja o protezie, należy przygotować dla niej filary. A zatem albo przygotowuje się miejsce pod implanty, albo – jeżeli filarami mają być naturalne korzenie zębów – szlifuje się korzenie. Pobiera się też wycisk, który stanie się wzornikiem dla protezy. Po tych wstępnych przygotowaniach lekarz zakłada opatrunek.

Na kolejnej wizycie zaczepy umieszczane są na przeznaczonym do tego miejscu w jamie ustnej. Ponownie pobierany jest wycisk. Lekarz omawia z Pacjentem, jaki będzie kolor protetycznych uzupełnień. Na kolejnej wizycie nadchodzi czas na przymiarkę próbnej protezy i ocenę efektu. I wreszcie zakładana jest ostateczna proteza i ewentualnie dokonuje się jeszcze drobnych korekt.

 

Jakie są zalety protezy overdenture?

Jedną z najważniejszych zalet protezy typu overdenture jest przywrócenie funkcjonalności jamy ustnej. Tradycyjnym protezom udaje się wykonać to zadanie jedynie częściowo. Protezy overdenture radzą sobie lepiej dzięki umocowaniu na filarach – siły żucia są przenoszone na kość. Dlatego użytkownicy takich protez mogą bez przeszkód jeść nawet twarde potrawy, takie jak jabłka i orzechy.

Skoro już mówimy o spożywaniu posiłków, trzeba poruszyć kwestię smaku. Tradycyjne protezy ruchome mają część, która blokuje podniebienie, ograniczając doznania smakowe. Protezy overdenture nie mają części podniebiennej, dlatego używając je, można w pełni cieszyć się smakiem spożywanych potraw.

Protezy takie pozwalają także odzyskać poprawną wymowę. Ta jest uzależniona w dużej części od podparcia języka na zębach. W przypadku bezzębia wymowa części głosek zostaje uniemożliwiona. Tradycyjna proteza ruchoma często nie wystarczy, by rozwiązać ten problem, ponieważ, nawet jeśli jest dobrze dopasowana, z czasem może się odkształcać i przemieszczać w jamie ustnej.

Oprócz tego dzięki mocowaniu na zatrzaskach proteza overdenture jest stabilna. Nie trzeba się obawiać, że wypadnie podczas jedzenia, kichania czy śmiechu, jak to się zdarza niestety z klasycznymi protezami ruchomymi.

Inna ważna zaleta wiąże się z zapobieganiem zanikowi kości. Luki w uzębieniu sprawiają, że kość nie jest obciążana i z czasem dochodzi do jej atrofii, czyli zaniku. Tradycyjna ruchoma proteza temu nie przeciwdziała, toteż policzki tracą podparcie, a na twarzy pojawiają się zmarszczki, a w końcu powstaje tak zwany profil starczy – charakterystyczna cecha osób w podeszłym wieku.

Inaczej jest w przypadku protezy overdenture. Ponieważ jest ona zamocowana na naturalnych zębach lub implantach, obciąża kość w jamie ustnej i przeciwdziała jej zanikowi.

Proteza overdenture charakteryzuje się też wysoką wytrzymałością. To zasługa materiałów, z których wykonuje się takie protezy. Z wytrzymałością wiąże się też trwałość protezy. Może ona służyć przez wiele lat, nawet przez całe życie, jeżeli, rzecz jasna, Pacjent będzie stosował się do zaleceń lekarza i przestrzegał zasad prawidłowej higienizacji.

 

Co możesz teraz zrobić?

Protezy overdenture to dobre rozwiązanie w leczeniu bezzębia. Jeżeli więc bezzębie jest i Twoim problemem, umów się na wizytę w Dental4You. Dobierzemy takie rozwiązanie, by spełniło twoje oczekiwania. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.

 Zadzwoń: 12 222 50 10