Wypełnienia inlay/onlay

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 05.09.2022
kategoria: Poradnik

Czym są wypełniania inlay/onlay? Czym różnią się od tradycyjnych wypełnień, popularnie określanych jako plomby? Zapraszamy – czytaj dalej i poznaj szczegóły!

 

Inlay/onlay – co to takiego?

Inlay i onlay to wkłady i nakłady koronowe. Jest to rodzaj wypełnień stomatologicznych imitujących naturalne korony zębowe. Ząb zostaje odbudowany za pomocą kompozytowego lub porcelanowego elementu zastępującego koronę. Wypełnienia inlay/onlay pozwalają uzyskać efekt korony z guzkami, a zatem idealne odzwierciedlenie naturalnej powierzchni zębów umożliwiającej żucie. Ten kształt nie tylko umożliwia odzyskanie pełnej funkcjonalności zęba, ale też sprawia, że jest on bardziej odporny na ścieranie i wypłukiwanie. W ten sposób ograniczone zostaje ryzyko uszkodzeń mechanicznych i nawrotów próchnicy.

To jeszcze nie wszystkie zalety tych wypełnień. Ponieważ pozwalają one na rekonstrukcję anatomicznego kształtu korony zęba, siły nacisku oddziałujące na jego powierzchnię rozkładają się równomiernie. Przywrócone zatem zostają prawidłowe warunki zgryzowe.

Wypełnienia inlay/onlay przejmują zatem z powodzeniem funkcje naturalnych koron zębowych, ale nie tylko – doskonale odzwierciedlają je również pod względem estetycznym. To między innymi dlatego, że stopień ich przezierności jest praktycznie identyczny z naturalnym szkliwem. Do tego kolor wypełnienia można doskonale dopasować do barwy zębów.

A jaka jest różnica między inlay a onlay? Ujmując to jak najprościej, inlay to wkład, a onlay – nakład. Inlay jest wypełnieniem stosowanym w przypadku dużych powierzchni zębów żujących pokarm. Jest osadzone na zębie w taki sposób, by przynajmniej z dwóch stron stykać się z koroną. Pokrywa przestrzenie żujące i stoki guzków żujących. Onlay dodatkowo odtwarza szczyty guzków. Szczególnym typem wypełnienia onlay jest overlay, stosowane w przypadku szczególnie rozległych ubytków, odtwarzające nie tylko powierzchnię żującą i guzki, ale również powierzchnie boczne.

 

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

 

Jak wykonywane są wypełnienia inlay/onlay?

Leczenie zęba przebiega tak samo jak przy stosowaniu klasycznych wypełnień – należy uzupełnić chore tkanki i opracować koronę zęba. Następnie brakującą część zęba trzeba uzupełnić przy użyciu wypełnienia. Tymczasowo zakłada się tradycyjne wypełnienie, ponieważ wypełnienie inlay/onlay musi być przygotowane przez protetyka, a to wymaga czasu.

Aby przygotować wypełnienie, pobierany jest odcisk zęba za pomocą masy plastycznej. Zostaje przy tej okazji też wybrany odpowiedni kolor z próbnika. Na podstawie odcisku protetyk przygotowuje wypełnienie.

Podczas następnej wizyty w gabinecie wypełnienie tymczasowe jest wymieniane na inlay/onlay. Ostateczne wypełnienie musi być dopasowane nie tylko do wyleczonego zęba, ale też sąsiadujących. Jeżeli nie będzie idealnie pasować, drobne poprawki przeprowadza się w gabinecie, a większymi musi się zająć protetyk.

 

Co możesz teraz zrobić?

Twoje zęby wymagają leczenia? Przyjdź do Dental4You. Tutaj oprócz wysokiej klasy tradycyjnych wypełnień w razie potrzeby mamy do zaoferowania wypełnienia inlay/onlay. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.Zadzwoń: 12 222 50 10