Trwają badania nad komórkami macierzystymi, mogącymi regenerować zęby

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 21.02.2018
kategoria: Poradnik

To fundamentalne odkrycie pozwoli zainicjować bezprecedensowe strategie terapeutyczne mobilizujące obecne w zębie komórki macierzyste oraz zwiększyć ich naturalne zdolności regeneracyjne.

Rezultaty tych badać będą opublikowane w dzienniku Stem Cells.

Gdy pojawia się próchnica, uśpione komórki macierzyste budzą się w miazdze i próbują naprawić ząb przez nieznany proces. W badaniu tym naukowcom z Inserm and Paris Descartes University udało się wyizolować komórki macierzyste zębów przez pracę na zębie trzonowym myszy.

Naukowcy byli w stanie szczegółowo analizować komórki oraz zidentyfikować pięć konkretnych receptorów dla dopaminy i serotoniny na ich powierzchni oraz dwa neuroprzekaźniki niezbędne dla organizmu.

Obecność tych receptorów na powierzchni komórek macierzystych wskazuje na to, że mają zdolność do reagowania na obecność dopaminy i serotoniny w razie uszkodzenia. Naukowcy zastanawiali się co jest odpowiedzialne za naturalne sygnały ostrzegawcze wysyłane przez neuroprzekaźniki. Okazuje się, że płytki krwi aktywowane, przez zmiany chorobotwórcze są odpowiedzialne za uwalnianie dużej ilości serotoniny i dopaminy. Naukowcy potwierdzili, że procesy naprawcze nie zachodziły u szczurów ze zmodyfikowanymi płytkami krwi, które tych hormonów nie produkowały.

Dzięki tym badaniom będą prowadzone testy nad nowymi metodami leczenia zębów bez konieczności używania materiałów zastępczych w postaci wypełnienia ubytków, w których to komórki macierzyste pacjenta będą naprawiały zęba.



Zadzwoń: 12 222 50 10