Stomatologia dziecięca Kraków

Co musisz wiedzieć o stomatologii dziecięcej?

Stomatologia dziecięca jest wielkim wyzwaniem i misją dla każdego dentysty, ponieważ jej zadaniem nie jest wyłącznie doraźne wyleczenie zębów, ale także wyrobienie pozytywnych nawyków i przekonań u najmłodszych Pacjentów. Aby osiągnąć ten cel, konieczna jest współpraca lekarza z Rodzicami dziecka, którzy mają na nie największy wpływ. Dzisiejsze leczenie jest bezbolesne i bezstresowe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz doskonałemu podejściu personelu do dzieci. Właśnie taką filozofię przyjęliśmy w naszym gabinecie od początku jego działalności.

Pierwszy krok – wizyta adaptacyjna

W Klinice Dental4You® dzieci swoją przygodę z dentystą zaczynają od wizyty adaptacyjnej, która ma na celu przyzwyczajenie się do ogólnej atmosfery panującej w gabinecie, pracujących tam dentystów i posiadanego sprzętu. Kładziemy ogromny nacisk na bezstresowy przebieg pierwszego spotkania z małym Pacjentem, ponieważ doskonale wiemy, że od tego zależy przyszłe postrzeganie przez nich wizyt u dentysty. Dlatego wizyta adaptacyjna ma na celu wzbudzenie ciekawości i zaufania dziecka. Nasza miła higienistka oprowadza dzieci po gabinecie i zapoznaje je z personelem. Mały Pacjent może uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania. Dzięki temu dowiaduje się, jak wygląda praca stomatologa. To pozwala mu poczuć się pewnie w nowej sytuacji i znacznie ułatwia nawiązanie świadomej współpracy z dentystą. Odwagę maluchów zawsze nagradzamy – dostają od nas atrakcyjne drobiazgi, dzięki czemu będą kojarzyły wizytę pozytywnie i miło zapamiętają pobyt w gabinecie.

Zęby mleczne należy leczyć!

Wiele osób wychodzi z założenia, że zębów mlecznych nie warto leczyć, skoro i tak prędzej czy później wypadną. W rzeczywistości powinniśmy zrobić wszystko, aby dziecko zachowało swoje zęby mleczne aż do ich naturalnej utraty. Dlaczego? Powody są dwa. Po pierwsze – zęby mleczne utrzymują miejsce dla uzębienia stałego i mają olbrzymi wpływ na prawidłowy rozwój zgryzu. Ich przedwczesna utrata może spowodować poważne problemy ortodontyczne. Po drugie – próchnica jest chorobą zakaźną, która może szybko rozprzestrzeniać się na kolejne zęby. Bakterie mogą więc przenieść się z zębów mlecznych na wyrzynające się zęby stałe. Aby zapobiec negatywnym konsekwencjom przedwczesnej utraty zębów mlecznych, należy regularnie kontrolować stan jamy ustnej dziecka i cyklicznie wykonywać zabiegi profilaktyczne, które wspierają naturalną odporność uzębienia na choroby. To przyjemne, nieinwazyjne i bezbolesne zabiegi, które można wykonać już na samym początku przygody dziecka z gabinetem stomatologicznym, aby nauczyć je współpracy z lekarzem.

Poznaj naszych ekspertów zajmujących się stomatologią dziecięcą

Karolina Jakubiak-Szczęsna

Lekarz stomatolog
Zajmuje się: stomatologia zachowawcza, stomatologia estetyczna, stomatologia dziecięca.

Absolwentka stomatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, której pasją jest leczenie zachowawcze dzieci i dorosłych. Regularnie podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w licznych szkoleniach i kursach.

Małgorzata Malina

Lekarz stomatolog
Zajmuje się: stomatologia zachowawcza, stomatologia estetyczna,  stomatologia dziecięca.

Absolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się głównie leczeniem zachowawczym oraz nowoczesnymi rozwiązaniami szeroko pojętej stomatologii.

Zapisz się na konsultację

Wypełnij formularz, a recepcjonistka skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody tutaj. (obowiązkowe)
  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

  Koszt konsultacji od 100 zł

  Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia

  Poznasz plan i koszty leczenia

  Zabiegi profilaktyczne dla najmłodszych Pacjentów:

  • Lakierowanie – polega na stworzeniu płaszcza ochronnego na powierzchni szkliwa. Wykonywane jest ono poprzez wcieranie specjalnie skomponowanych lakierów fluorkowych, dzięki którym fluor wnika w szkliwo, uodparniając zęby na wywołujące próchnicę bakterie.
  • Lakowanie – to uszczelnienie bruzd na powierzchniach żujących zębów (trzonowych i przedtrzonowych), które zabezpiecza szkliwo i zębinę przed próchnicą oraz wywołującymi ją bakteriami.

  Kolorowe wypełnienia

  W Dental4You® staramy się, aby każda wizyta dziecka była przyjemnym doświadczeniem i ciekawą przygodą – nawet jeśli konieczne jest wykonanie leczenia. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na zastosowanie kolorowych wypełnień w leczeniu próchnicy zębów mlecznych najmłodszych Pacjentów.

  Rozwiązanie to znacznie uatrakcyjnia przebieg wizyty i niesie ze sobą szereg korzyści:

   

  • Dziecko ma możliwość samodzielnego wyboru koloru wypełnienia, co stanowi świetną okazję do zabawy, ale także jest pretekstem do nawiązania kontaktu i rozmowy pomiędzy lekarzem a dzieckiem; wszystko to znacząco wpływa na obniżenie poziomu stresu, które dziecko mogłoby przeżyć w trakcie standardowej wizyty u stomatologa.
  • Założenie kolorowego wypełnienia wpływa na poczucie obowiązku malucha. Wynika to z faktu, że mały Pacjent otrzymuje coś wyjątkowego, co mógł wybrać samodzielnie, w związku z czym czuje, że powinien skrupulatnie dbać o swoją nową plombę. To znacznie motywuje go do regularnego szczotkowania zębów, a rodzicom łatwiej jest zachęcić dziecko do dbania o właściwą higienę jamy ustnej.
  • Kolorowe wypełnienia są skonstruowane tak, że uwalniają jony cynku i fluoru, które wykazują działanie przeciwpróchnicze i bakteriostatyczne.

  Leczenie bez bólu

  W Dental4You® leczenie przeprowadzamy całkowicie bezboleśnie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych Pacjentów, którzy mogą szybko się zrazić, jeśli podczas zabiegu odczują jakikolwiek dyskomfort. Dlatego podczas leczenia próchnicy stosujemy nowoczesne komputerowe znieczulenie The Wand, które umożliwia podanie płynu znieczulającego w sposób zupełnie nieodczuwalny przez małego Pacjenta. Ponadto znieczulenie wprowadza się za pomocą specjalnej końcówki, która wyglądem przypomina długopis – nie wzbudza więc lęku u dzieci w przeciwieństwie do tradycyjnych strzykawek.

   

  Dodatkowo w naszej Klinice istnieje także możliwość leczenia z zastosowaniem sedacji wziewnej podtlenkiem azotu, znanego powszechnie jako gaz rozweselający. W niektórych przypadkach metoda ta pozwala na pokonanie strachu oraz zapewnienie pełnego komfortu Pacjenta w trakcie całego zabiegu. Gaz rozweselający jest to bezwonna mieszanina podtlenku azotu i tlenu, którą dziecko wdycha przez maseczkę założoną na nos. Sedacja może wywołać stan fizycznego odprężenia, przyjemnego relaksu, przy jednoczesnym zachowaniu podstawowych odruchów i świadomości, dzięki czemu Pacjent może współpracować z lekarzem. U dzieci podanie podtlenku azotu może działać przeciwlękowo. Ta forma ograniczania stresu i bólu w trakcie zabiegu nie powoduje żadnych skutków ubocznych, a efekt działania gazu ustępuje już ok. 5 minut po zdjęciu maseczki.

  Efekty leczenia

  Pacjent1 - Przed Pacjent1 - Po

  Pani Iwona

  Pani Iwona zgłosiła się do nas z przebarwionymi zębami własnymi. Problemem były również zniszczone licówki porcelanowe. W leczeniu wykorzystano korony cyrkonowe, dzięki czemu znacząco poprawiono estetykę uzębienia. Z naszego gabinetu Pani Iwona wyszła z pięknym i zdrowym uśmiechem!

  Najczęściej zadawane pytnia

  1. Kiedy należy przyjść z dzieckiem do dentysty po raz pierwszy?

  Najlepszym momentem, aby udać się z dzieckiem do dentysty jest moment, w którym mały Pacjent będzie w stanie podjąć świadomą współpracę z lekarzem. Najczęściej dzieci dojrzewają do tego ok. 3 roku życia. Należy pamiętać, że przygodę z leczeniem stomatologicznym warto rozpocząć od wizyty adaptacyjnej.

  2. Czy wizyta adaptacyjna jest obowiązkowa?

  Wizyta adaptacyjna nie jest obowiązkowa, ale warto się na nią zdecydować, ponieważ może przynieść dużo korzyści. Jeśli dziecko odczuwa ból zęba, zabieg może zostać wyjątkowo przeprowadzony podczas pierwszej wizyty. Należy jednak pamiętać, że rodzice powinni zadbać o to, by pierwszy kontakt ze stomatologiem nie wiązał się z bólem. To pomoże dziecku zaadaptować się w nowym miejscu i nabrać zaufania do dentysty, co z pewnością przełoży się na jego decyzje dotyczące zdrowia w dorosłym życiu.

  3. Czy warto leczyć próchnicę zębów mlecznych?

  Próchnicę zębów mlecznych należy koniecznie leczyć wbrew obiegowej opinii, że nie warto podejmować leczenia, ponieważ zęby mleczne i tak wypadną. Przedwczesna utrata uzębienia mlecznego może doprowadzić do powstawania wad zgryzu, a nieleczona próchnica może przenieść się na zęby stałe, powodując poważne problemy stomatologiczne już w bardzo młodym wieku.

  Zapisz się na konsultację

  Wypełnij formularz, a recepcjonistka skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty

   Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody tutaj. (obowiązkowe)
   Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   Koszt konsultacji od 100 zł

   Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia

   Poznasz plan i koszty leczenia

   Zadzwoń: 12 222 50 10