Utrata zęba – czy jego uzupełnienie jest konieczne?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 29.10.2018
kategoria: Poradnik

Elegancki uśmiech gwarantują nam zdrowe i białe zęby. Coraz więcej osób boryka się jednak z brakami w uzębieniu, co może być następstwem choroby, wypadku czy też uwarunkowań genetycznych. Czy konieczne jest uzupełnienie ubytku? Jakie możliwości stoją przed pacjentami z tym problemem?

Rola zębów podczas spożywania pokarmów

Każdy ząb w naszej jamie ustnej pełni ściśle określoną rolę – pełne uzębienie pozwala nam na wygodne i bezpieczne odrywanie kęsów pożywania, żucie oraz miażdżenie. Braki w uzębieniu mogą utrudnić proces przeżuwania – to jednak tylko początek problemów.

Brak zęba to przede wszystkim kłopot estetyczny. Braki w uzębieniu sprawiają, że niechętnie się uśmiechamy. Ubytek jednego zęba sprawia, że sąsiadujące z nim zęby tracą naturalny punkt podparcia, mogą zacząć się chwiać i w skrajnych wypadkach: wypadać. Przesuwające się zęby mają także wpływ na pogorszenie zgryzu. Nieprawidłowo ustawione zęby są bardziej podatne na powstawanie próchnicy, ulegają też większym przeciążeniom, mogą się łamać. Dodatkowo ubytek jednego lub więcej zębów wpływa na sposób mówienia – wymowa może stać się mniej wyraźna. Większe ubytki w uzębieniu spływają na naszą mimikę i ekspresję twarzy.

Dlaczego tracimy zęby?

W przypadku osób dorosłych powody utraty zębów są różne. Przede wszystkim mogą one wypaść w wyniku uderzenia spowodowanego wypadkiem (np. komunikacyjnym czy podczas uprawiania sportu). Utrata zębów może grozić także osobom borykającym się z paradontozą. W wielu przypadkach ubytki w łukach są też wynikiem braków zawiązków zębowych.

Wypełnianie ubytków w łukach zębowych

Do niedawna uzupełnianie luk w łukach zębowych ograniczało się do stosowania mostów lub protez. Rozwiązania te wiązały się jednak z licznymi niedogodnościami. Aby stworzyć most pomiędzy zębami należało spiłować zęby i stworzyć tak zwane przęsła. Jest to spora ingerencja w strukturę zębów. Druga opcja to proteza ruchoma.

Implanty zębów – piękne zęby na stałe

W profesjonalnych gabinetach stomatologicznych pacjentom proponowane są implanty zębów. Jest to rozwiązanie kompleksowe: podczas kilku zabiegów w kości umieszczany jest implant wykonany z materiałów biozgodnych, kolejno zaś mocowana jest korona implantu tworzona na zamówienie. Implanty doskonale imitują naturalne zęby – korony implantów dobierane są pod kolor naturalnego uzębienia pacjenta. Znacząco poprawiają one estetykę uśmiechu, pozwalają także na polepszenie jakości żucia i gryzienia. Implanty zębów to obecnie najbardziej nowoczesna terapia związana z uzupełnianiem ubytków w łukach zębowych.  



Zadzwoń: 12 222 50 10