Mity przez które możesz zaszkodzić swoim zębom
Spis treści
Cukier szkodzi zębom
Wiele osób twierdzi, że ilość spożywanego cukru bezpośrednio wpływa na stan zębów. Jednak w rzeczywistości to nie chodzi o ilość, a długość czasu w jakim cukier ma kontakt z naszymi zębami. Czyli jeżeli zjemy czekoladę, batonika czy ciastko warto od razu umyć zęby, a nasze zęby nie ucierpią.
„Nie wolno szczotkować krwawiących dziąseł”
Kiedy pojawia się problem krwawienia dziąseł, nie można zaprzestać codziennego szczotkowania zębów, a nawet powinno się myć je częściej. Oczywiście, obowiązkowa jest także wizyta u stomatologa oraz zmiana szczoteczki na miększą. Jednakże, szczotkowanie jest sposobem na zlikwidowanie osadu, działa także ochronnie przez co nie odłoży się nowy osad. Dzięki temu dziąsła zaczną powoli zdrowieć, aż całkowicie dojdą do właściwego stanu.
Nie ma potrzeby chodzić do dentysty jak nic mnie nie boli
Jest to jedna z największych przyczyn występowania poważnych problemów z uzębieniem. To, że nic nie boli nie znaczy, że nic się nie dzieje. Wiele chorób przebiega bezobjawowo i bezboleśnie, a sam pacjent nie jest w stanie ocenić czy coś jest nie tak. Podczas profilaktycznych wizyt u dentysty, wszelkie problemy zostaną wykryte i odpowiednio wcześnie wyleczone. Szybsze zdiagnozowanie to łatwiejsze, mniej bolesne i tańsze leczenie. Wczesne wykrycie problemu z zębem może uratować ząb przed ekstrakcją.
Wybielanie zebów szkodzi zębom i uszkadza szkliwo
Wybielanie zębów staje się coraz popularniejsze wśród ludzi w różnym przedziale wiekowym. Jednak niektórzy rezygnują z wybielania ponieważ boją się późniejszych problemów z uzębieniem. Obalamy mit – wybielanie zębów nie uszkadza struktury zęba i nie osłabia zębów. Nie powoduje także powstawania próchnicy. Jest to poparte wieloma badaniami klinicznymi. Po wykonaniu wybielania pacjent może odczuwać wrażliwość zębów, jednak jest to chwilowe i szybko ustępuje. Mitem jest także stwierdzenie, że wrażliwe zęby nie powinny być wybielane.
Zęby mleczne nie muszą być leczone
Wielu rodziców twierdzi, że zęby mleczne i tak wypadną to po co je leczyć. Jest to błędne przekonanie, ponieważ żeby mleczne mimo, że wypadną mają ogromny wpływ na stan zębów stałych oraz zgryz. Ponadto, zęby mleczne psują się o wiele szybciej od zębów stałych, a kiedy w buzi dziecka zagnieździ się próchnica to z łatwością może przenieść się na zęby stałe. Jeżeli zęby mleczne wypadną za wcześnie, może dojść do zaburzeń z utrzymaniem zdrowia zębów stałych oraz powstawania wad zgryzu.