Periodontologia Kraków

Periodontologia Kraków

Co musisz wiedzieć o chorobach przyzębia?

Aby cieszyć się pełnym zdrowiem jamy ustnej, nie wystarczy troszczyć się o zęby — trzeba zadbać również o prawidłową kondycję dziąseł, które mają fundamentalne znaczenie dla utrzymania zębów w kości. Przyzębie, czyli tkanki otaczające ząb, które mają za zadanie utrzymywać go stabilnie w prawidłowej pozycji, także są narażone na choroby. Ich leczeniem i profilaktyką zajmuje się specjalna dziedzina stomatologii — periodontologia.

Paradontoza – co to takiego?

 

Paradontoza to potoczna nazwa zapalenia przyzębia. Jest jedną z najczęstszych chorób jamy ustnej i drugą najczęstszą przyczyną utraty zębów. Stan zapalny wywołany przez bakterie stopniowo wyniszcza tkanki i prowadzi do recesji (cofania się) dziąseł, a tym samym do rozchwiania zębów. Ta nieprzyjemna przypadłość może zostać skutecznie wyleczona tylko w przypadku szybkiego zdiagnozowania choroby oraz natychmiastowego podjęcia leczenia. W przeciwnym wypadku jedyne co możemy uzyskać to zatrzymanie choroby na danym etapie. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka, regularne kontrole u periodontologa w Krakowie i systematyczne dbanie o stan jamy ustnej. Pamiętajmy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Leczenie paradontozy Kraków

Poznaj naszych ekspertów zajmujących się periodontologią w Krakowie

Periodontologia

Aneta Furtak

Lekarz stomatolog
Specjalista periodontologii


Zajmuje się: periodontologia

Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na kierunku lekarsko-dentystycznym. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończyła również studia doktoranckie w Zakładzie Profilaktyki i Stomatologii Eksperymentalnej.

Zapisz się na konsultację

Wypełnij formularz, a recepcjonistka skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty

  Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody tutaj. (obowiązkowe)
  Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

  Koszt konsultacji od 100 zł

  Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia

  Poznasz plan i koszty leczenia

  implanty stomatologiczne Kraków

  Objawy paradontozy

  Głównym objawem paradontozy, który Pacjent może zaobserwować samodzielnie podczas codziennych czynności, jest krwawienie dziąseł, które pojawia się w trakcie mycia zębów lub jedzenia. Często jedną z pierwszych oznak stanu zapalnego w obrębie przyzębia jest także obrzęk i zaczerwienienie. Paradontoza wiąże się także z dolegliwościami bólowymi, choć w początkowym etapie nie muszą one być bardzo intensywne. Ponadto może wystąpić halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, a w późniejszej fazie możemy zaobserwować odsłonięte szyjki zębowe, co często wiąże się z nadwrażliwością zębów na temperaturę. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy zgłosić się do periodontologa w Krakowie i jak najszybciej podjąć działania, które powstrzymają dalszy rozwój choroby.

   

   

  Skąd się bierze paradontoza?

  Paradontoza to schorzenie przyzębia dotykające ludzi w różnym wieku. Spowodowane przez stopniowo gromadzącą się na zębach płytką bakteryjną – ta z biegiem czasu zmienia się w kamień nazębny, który nawarstwiając się, może także przedostać się poniżej linii dziąseł, uciskając je. Bakterie rozwijające się w kamieniu nazębnym mogą zaatakować tkanki miękkie, prowadząc do stanu zapalnego, który w miarę postępowania choroby staje się coraz bardziej zaostrzony i nierzadko bolesny. W efekcie prowadzi to do powstawania kieszonek dziąsłowych i patologii zębodołów, zaniku kości, a w najpoważniejszym stadium – do utraty zębów w dotkniętych paradontozą obszarach jamy ustnej.

   

  Na powstawanie paradontozy wpływają czynniki, które powodują powstawanie kamienia nazębnego, a więc np. palenie tytoniu, stres, wady zgryzu, a nawet cukrzyca i zaburzenia immunologiczne. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej oraz unikanie wizyt higienizacyjnych w gabinecie stomatologicznym także przyczyniają się do nawarstwiania się kamienia, a pośrednio – do wystąpienia stanów zapalnych w jamie ustnej.

  Leczenie paradontozy

  Leczenie paradontozy w Krakowie rozpoczyna się od wyeliminowania głównej przyczyny problemu, czyli kamienia nazębnego. W tym celu stosuje się specjalny ultradźwiękowy skaler, który emituje drgania o wysokiej częstotliwości i umożliwia bezbolesne rozbicie i usunięcie twardych złogów. Kolejnym krokiem jest aplikacja lakieru zawierającego chlorheksydynę na niezakryte dziąsłami korzenie zębów. Chroni to korzeń przed próchnicą oraz powstawaniem płytki bakteryjnej i kamienia. Dokładny przebieg leczenia jest jednak zależny od indywidualnych uwarunkowań, a także od tego, na jakim etapie choroby Pacjent zgłosi się do stomatologa. W klinice Dental4You® wykonujemy szereg zabiegów, które mają za zadanie powstrzymać rozwój paradontozy lub naprawić jej negatywne skutki.

  Bezbolesne leczenie periodontologiczne 

   

  Wielu Pacjentów nadal boryka się z poważnym problemem, jakim jest dentofobia, czyli poważny strach przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. W Dental4You® mamy tego pełną świadomość, dlatego dokładamy wszelkich starań, aby każde leczenie uczynić w pełni komfortowym i bezbolesnym. Z tego właśnie powodu w naszej klinice postanowiliśmy wyposażyć w wyjątkowe rozwiązanie, jakim jest amerykańskie komputerowe znieczulenie. Jest to urządzenie, które niweluje wiele wad tradycyjnych form znieczuleń. Przede wszystkim podczas zabiegu nie pojawia się nieprzyjemne uczucie rozpierania tkanek, a po zakończonej wizycie nie występuje odrętwienie twarzy, dzięki czemu niemal od razu można wrócić do normalnego funkcjonowania. Wszystko za sprawą specjalnego mikroprocesora, który odpowiada za ilość podawanego środka znieczulającego, co sprawia również, że całe leczenie przebiega bezboleśnie. Ponadto projektanci zadbali o jego wygląd – budząca nieprzyjemne skojarzenia strzykawka została zastąpiona przez specjalny aplikator. Zastosowane w tym urządzeniu rozwiązania zapewniają wysoki komfort Pacjentowi w trakcie całego leczenia.

   

  Wpływ chorób przyzębia na zdrowie organizmu

   

  Okazuje się, że tkanki składające się na przyzębie są niezwykle mocno unaczynione, przez co szkodliwe bakterie z jamy ustnej bez większych przeszkód mogą przedostać się do krwiobiegu. W ten sposób choroby przyzębia mogą być powodem różnego rodzaju poważnych chorób np. kłębuszkowego zapalenia nerek czy zapalenia mięśnia sercowego. Ponadto skutkiem problemów w jamie ustnej może być zapalenie wsierdzia oraz zapalenie mięśnia sercowego. W niektórych przypadkach może również dojść do rozwoju cukrzycy. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o swoją jamą ustną, co tym samym może przyczynić się do zachowania zdrowia całego organizmu.

   

  Zespół ekspertów

   

  Dental4You® tworzą eksperci, dla których stomatologia to życiowa pasja. Ich bliska współpraca na wszystkich etapach leczenia pozwala zawsze uzyskać znakomite i trwałe efekty nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Nasi lekarze specjalizują się w wąskich dziedzinach stomatologicznych, a ich wiedza oraz umiejętności są gwarancją skuteczności przeprowadzanych zabiegów. W Dental4You® za leczenie periodontologiczne odpowiada Aneta Furtak, autorka wielu cenionych artykułów naukowych. Od 2018 roku może pochwalić się tytułem specjalisty periodontologa, który jest dobitnym potwierdzeniem jej umiejętności i wiedzy. Swoje doświadczenie zdobywała w wielu renomowanych placówkach w Polsce oraz zagranicą, między innymi w Glasgow czy na Malcie. Ponadto należy do wielu prestiżowych organizacji między innymi do Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego czy European Federation of Periodontology. Decydując się więc na leczenie periodontologiczne w Dental4You®, masz pewność, że o zdrowie Twojego uśmiechu zadba prawdziwy specjalista.

  Umów się na konsultacje!

  Jeśli zaobserwowałeś u siebie niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie, pieczenie i obrzęk dziąseł, krwawienie podczas szczotkowania lub odsłanianie się szyjek zębowych – jak najszybciej skonsultuj się ze stomatologiem, aby powstrzymać dalszy rozwój choroby i uniknąć niebezpiecznych konsekwencji, m.in. utraty zębów. W Dental4You® zajmujemy się kompleksowo profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia. Aby umówić się na profesjonalną higienizację zębów lub wizytę u periodontologa – wypełnij formularz lub zadzwoń pod numer 609-777-166.

  Zabiegi stosowane w leczeniu i profilaktyce paradontozy:

  • Skaling –  polega na usunięciu kamienia z powierzchni zębów przy pomocy ultradźwięków. Powinien być wykonywany systematycznie, a częstotliwość zależna jest od tempa przyrostu kamienia. Zazwyczaj jednak przyjmuje się, że należy wykonywać go raz na pół roku. Skaling to zabieg bezbolesny i zupełnie bezpieczny. Nowoczesna technologia ultradźwiękowa umożliwia nieinwazyjne usunięcie kamienia bez naruszania szkliwa.
  • Piaskowanie polega na usunięciu osadów nazębnych poprzez wykorzystanie strumienia wody pod ciśnieniem, w której znajdują się czyszczące drobiny. Zabieg wykorzystywany bywa jako uzupełnienie skalingu i najczęściej wykonuje się je podczas jednej wizyty.
  • Polishing wykonuje się już po oczyszczeniu zębów. Higienistka stomatologiczna przy użyciu specjalnych szczotek i past polerują powierzchnię zębów, aby stała się ona lśniąca i gładka, co wpływa na zminimalizowanie odkładania się płytki nazębnej.
  • Wydłużanie korony klinicznej to zabieg korekcyjny dziąsła umożliwiający wykonanie szczelnej odbudowy zęba. Polega na takim ukształtowaniu dziąsła, że ubytek w zębie znajduje się ponad powierzchnią dziąsła.
  • Regeneracja tkanek przyzębia (sterowana regeneracja tkanek miękkich lub sterowana regeneracja kości) to grupa zabiegów chirurgicznych, które mają za zadanie zrekonstruowanie ubytków w tkankach powstałych w wyniku przewlekłego stanu zapalnego. Są to m.in. przeszczepy dziąseł i kości czy też pokrywanie recesji dziąsłowej.

  Efekty leczenia

  Pacjent2 - Przed Pacjent2 - Po

  Pan Krzysztof

  Pan Krzysztof w pierwszym etapie leczenia przeszedł zabiegi endodontyczne, czyli leczenie kanałowe, czterech zębów. Następnie wprowadzono do nich włókna szklane, których zadaniem jest uzyskanie nie tylko efektów estetycznych, ale również funkcjonalnych. Ostatnią fazą było przygotowanie czterech koron pełnoceramicznych. Pozwoliło to na uzyskanie niezwykle estetycznego i naturalnego uśmiechu Pana Krzysztofa.

  Pacent4-Przed3 Pacent4-Po

  Pani Agnieszka

  Pani Agnieszka przyszła do naszego gabinetu niezadowolona z przebarwień, jakie pojawiły się na zębach. Na początku przeprowadzono kompleksowe zabiegi higieny jamy ustnej. Koniecznością okazało się również poprawienie przebiegu girlandy dziąsłowej przy jednym zębie. Efekt białego uśmiechu osiągnięty został dzięki wybielaniu specjalnym preparatem. W konsekwencji Pani Agnieszka pożegnała się z niechcianymi przebarwieniami.

  Najczęściej zadawane pytania

  Z jakimi objawami należy odwiedzić naszego periodontologa w Krakowie?

  Naszego periodontologa powinno się odwiedzić, jeśli występują objawy takie jak krwawienie dziąseł, obrzęk, zaczerwienienie, cofanie się dziąseł, uporczywy nieświeży oddech, czy ruszające się zęby.

  Jakimi metodami leczymy paradontozę w naszej klinice w Krakowie?

  W naszym gabinecie podchodzimy do problemu całościowo i przygotowujemy zawsze indywidualny plan leczenia dla każdego Pacjenta. 

  Jaki jest koszt leczenie paradontozy w Krakowie?

  Koszt leczenia paradontozy zależy od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnego planu leczenia.

  Ile wizyt w naszym gabinecie w Krakowie wymaga leczenie paradontozy?

  Leczenie paradontozy wymaga regularnych wizyt u dentysty. Wszystko zależy jednak od indywidualnych potrzeb i stopnia zaawansowania choroby.

  Jakie choroby, oprócz paradontozy leczy nasz periodontolog w Krakowie?

  Nasz periodontolog leczy różne choroby przyzębia, takie jak zapalenie dziąseł, recesje dziąseł, kieszenie dziąsłowe oraz choroby błon śluzowych jamy ustnej.

  Zapisz się na konsultację

  Wypełnij formularz, a recepcjonistka skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty

   Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody tutaj. (obowiązkowe)
   Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

   Koszt konsultacji od 100 zł

   Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia

   Poznasz plan i koszty leczenia

   Zadzwoń: 12 222 50 10