Ortodonta Kraków

Szanowni Pacjenci,

informujemy, że do końca 2024 roku nie mamy wolnych terminów na konsultacje ortodontyczne dla pacjentów powyżej 12 roku życia. Przepraszamy za niedogodności.

Ortodoncja Kraków

Co musisz wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz nieprawidłowości zębowych. Wbrew powszechnej opinii skuteczne leczenie ortodontyczne można przeprowadzić nie tylko u młodych ludzi. W Dental4You® wykonujemy aparaty ruchome dla najmłodszych Pacjentów, które mają za zadanie prawidłowe ukształtowanie rozwijającego się zgryzu, ale także spełniamy marzenia dorosłych o posiadaniu idealnego uśmiechu.

Dlaczego należy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

 

Wada zgryzu to nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku zębowym (stłoczenie zębów, diastemy, zatrzymane zęby, braki zawiązków zębów stałych) lub błędne relacje tych łuków (dolnego i górnego) względem siebie. Jest to nie tylko problem natury estetycznej, ale także stan, który prowadzić może do bolesnego dyskomfortu i poważnych chorób przyzębia, zębów i stawów. Efektem nieleczonej wady zgryzu może być nie tylko zmiana rysów twarzy, ale także: zaburzenia funkcji, m.in. jedzenia, mówienia czy oddychania. Nieprawidłowe rozłożenie sił żucia w jamie ustnej może powodować przeciążenia, które objawiają się notorycznymi bólami głowy, karku czy kręgosłupa. W przypadku niektórych wad – także utrzymanie prawidłowej higieny zębów staje się utrudnione, ponieważ w niedostępnych dla szczoteczki miejscach, np. w obrębie stłoczonych zębów, odkłada się groźny kamień nazębny, który jest siedliskiem bakterii. Leczenie ortodontyczne należy więc wykonać nie tylko ze względów estetycznych, ale także po to, by poprawić funkcjonalność narządu żucia i zadbać o zdrowie zębów w przyszłości.

 

Odmiany wad ortodontycznych

 

  • Tyłozgryz – jest jedną z najczęstszych wad zgryzu, objawia się poprzez przesunięcie dolnego łuku zębowego wobec górnego. Efektem jest brak styku pomiędzy zębami obu linii, co obniża estetykę twarzy i wpływa na wady wymowy. Skuteczną metodą walki z tego typu wadą zgryzu jest założenie aparatu ortodontycznego, jednak w rzadszych przypadkach konieczne może być usunięcie konkretnych zębów;
  • zgryz głęboki – zęby górnego łuku mocno pokrywają swoje odpowiedniki w dolnym łuku, co powoduje mocniejsze ścieranie się szkliwa, a także wzmaga tendencję do chorób przyzębia. Często pojawiają się również wady wymowy. Powszechną metodą leczenia jest zastosowanie aparatów ortodontycznych lub zabieg chirurgiczny wydłużający koronę zęba;
  • przodozgryz – dolny łuk zębowy jest zbyt mocno wysunięty w stosunku do górnego, co pogarsza prezencję twarzy i jest źródłem wad wymowy. Efektywnym rozwiązaniem jest zastosowanie aparatu ortodontycznego;
  • zgryz krzyżowy – to groźna wada zgryzu polegająca na zbyt wąskiej szczęce wobec żuchwy. Wynikiem jest zachodzenie dolnych zębów dolnych na górne odpowiedniki w pewnych punktach lub całym łuku zębowym. Rezultatem jest kruszenie zębów, podrażnienia błony śluzowej tkanek miękkich, ułatwiony rozwój próchnicy czy problemy z artykulacją. Wówczas najczęściej stosuje się odpowiednie zabiegi chirurgiczne, przywracające właściwe ułożenie szczęk;
  • zgryz przewieszony – zęby dolnej linii przysłaniają zęby linii górnej, czego przyczyną jest zbyt szeroka szczęka w porównaniu do żuchwy. Do leczenia tej wady zgryzu stosuje się zazwyczaj aparaty ortodontyczne, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy wystarczy tylko lekkie szlifowanie uzębienia;
  • zgryz otwarty – wada zgryzu tego typu polega na całkowitym braku styku łuków zębowych w pewnych partiach. Wynikiem takiego stanu rzeczy jest powstanie przestrzeni utrudniającej gryzienie pożywienia, kłopoty z artykulacją, pogorszenie estetyki twarzy, a w wielu wypadkach mamy do czynienia z zaburzeniami napięcia mięśni żujących. Sposobem przeciwdziałania zgryzowi otwartemu jest wykonanie specjalnych zabiegów chirurgicznych oraz wykorzystanie aparatów ortodontycznych;
  • stłoczenia – są powodowane niewystarczającą ilością miejsca w zębodole, przez co uzębienie wyrasta pod nietypowym kątem lub jest całkowicie odwrócone, towarzyszy temu często tzw. efekt krzywych zębów. Aby rozbudować łuk zębowy, stosowane są aparaty ortodontyczne, lecz w marginalnych sytuacjach niezbędna może się okazać ekstrakcja pewnych zębów;
  • zęby odseparowane – mamy do czynienia z tym zjawiskiem, kiedy w łuku zębowym jest zbyt dużo miejsca. Efektem jest powstawanie sporych prześwitów między zębami, utrudniających higienę jamy ustnej. Aby uporać się z problemem, wykorzystywane są aparaty ortodontyczne.
ortodonta Kraków

Poznaj naszych ekspertów zajmujących się ortodoncją

Ortodoncja

Dorota Bargiel

Lekarz stomatolog
Specjalista ortodoncji


Zajmuje się: ortodoncja.

Ukończyła studia na wydziale lekarsko-dentystycznym Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kwalifikacje zawodowe zdobywała w Poradni Ortodoncji Uniwersyteckiej Kliniki Stomatologicznej. Zdała państwowy egzamin specjalizacyjny, jednocześnie kończąc specjalizację w Poradni Ortodoncji Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej w Krakowie. Ponad to jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego i lekarzem konsultującym Oddziału Klinicznego Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jest też certyfikowanym lekarzem z dziedziny leczenia ortodontycznego alignerem (aparatem nakładkowym).

Ortodoncja

Magdalena Pazera

Lekarz stomatolog

 

Zajmuje się: stomatologia zachowawcza, ortodoncja

Absolwentka kierunku lekarsko-dentystycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Interesuje się leczeniem zachowawczym oraz ortodoncją i to w tym kierunku nieustannie się rozwija. Swoją wiedzę i umiejętności poszerza uczestnicząc w licznych ogólnopolskich konferencjach, szkoleniach i kursach.

Zapisz się na konsultację

Wypełnij formularz, a recepcjonistka skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty

    Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody tutaj. (obowiązkowe)
    Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

    Koszt konsultacji od 150 zł

    Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia

    Poznasz plan i koszty leczenia

    Jak przebiega leczenie ortodontyczne krok po kroku?

    Aby uzyskać idealną harmonię rysów twarzy i całego narządu żucia, należy nie tylko odpowiednio wyprostować zęby, ale także zadbać o prawidłową relację kości szczęki do żuchwy. W Dental4You® podchodzimy do każdego Pacjenta ortodontycznego właśnie w ten sposób – holistycznie, indywidualnie, z naciskiem na doskonałą diagnostykę i zgodne z oczekiwaniami efekty.

     

    Ortodoncja

    1. Konsultacja i diagnostyka

    Aby precyzyjnie zaplanować leczenie ortodontyczne, konieczne jest przeprowadzenie pierwszej wizyty konsultacyjnej wraz z diagnostyką. Przed pierwszą konsultacją Pacjent musi wykonać zdjęcie RTG panoramiczne oraz cefalometryczne, które są dla ortodonty niezbędne do prawidłowego zaplanowania leczenia. Podczas takiego spotkania Pacjent może przedstawić ortodoncie swoje oczekiwania względem efektów leczenia: funkcjonalnych i estetycznych. Dobór odpowiedniego aparatu jest zależny m.in. od rodzaju wady zgryzu, warunków anatomicznych Pacjenta, jego indywidualnych preferencji, które umożliwią lekarzowi precyzyjną ocenę warunków zgryzowych Pacjenta. Podczas następnej konsultacji lekarz, po przeprowadzeniu dogłębnej analizy, przedstawia cały plan leczenia.

     

    2. Założenie aparatu

    Proces założenia aparatu różni się w zależności od wybranej metody leczenia. Niektóre aparaty ortodonta może założyć bezpośrednio na zęby, dostosowując elementy aparatu (zamki, druty, ligatury) do kształtu zębów i planowanego efektu leczenie. Inne, np. aparaty ruchome wymagają pobrania wycisku uzębienia i współpracy z laboratorium dentystycznym, które przygotuje aparat idealnie dopasowany do kształtu zębów Pacjenta.

     

    3. Wizyty kontrolne

    Po założeniu aparatu lub oddaniu go do użytku Pacjent musi zgłaszać się cyklicznie na wizyty kontrolne, podczas których lekarz może zweryfikować postępy leczenia oraz aktywować lub wymienić elementy aparatu. Częstotliwość wizyt kontrolnych różni się w zależności od zastosowanej metody. W przypadku aparatów tradycyjnych należy uczęszczać do ortodonty w Krakowie co ok. 4-6 tygodnie. Dzieci stosujące aparaty ruchome powinny przychodzić na konsultację co 6-8 tygodni. Czas leczenia również zależy od indywidualnych kwestii i wybranej metody leczenia. Zwykle wynosi on od 18 do 24 miesięcy.

     

    Doświadczona ekspertka

     

    Leczenie ortodontyczne jest skomplikowanym procesem wymagającym od stomatologa szczególnej wiedzy oraz doświadczenia. W naszej klinice w Krakowie leczeniem ortodontycznym zajmuje się lek. stom. Dorota Bargiel, która dysponuje bardzo szeroką wiedzą w zakresie nowoczesnej metodologii terapii ortodontycznych. Nasza ekspertka charakteryzuje się indywidualnym oraz empatycznym podejściem do Pacjentów, a głównym celem jej pracy jest skuteczna korekcja zgryzu, przy jednoczesnym zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej uzębienia. Dr Dorota jest członkinią Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego i nieustannie poszerza swoje kompetencje podczas licznych kursów oraz szkoleń.

    Umów się na konsultacje!

    Zdrowe i piękne zęby to marzenie każdego z nas. Odwiedź nasz gabinet i skontaktuj się z naszym wykwalifikowanym ortodontą, który może podarować Ci idealny uśmiech. Podczas pierwszej konsultacji dowiesz się, jakie rozwiązania są rekomendowane w Twoim przypadku, a na drugiej wizycie otrzymasz wstępny, zindywidualizowany plan leczenia. Aby umówić się na dogodny termin, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer 609-777-166.

    Rodzaje aparatów ortodontycznych

    Leczenie ortodontyczne to sposób na trwałą poprawę uśmiechu, estetyki twarzy oraz funkcjonalności narządu żucia. Leczenie pozytywnie wpływa na wiele aspektów życia, dlatego warto je podjąć w każdym wieku. Współczesna ortodoncja oferuje ogromny wachlarz różnorodnych aparatów, poczynając od tych zdejmowanych, które są dedykowane najmłodszym Pacjentom, poprzez tradycyjne aparaty stałe z zamkami metalowymi aż po dyskretne rozwiązania kosmetyczne dla najbardziej wymagających dorosłych Pacjentów.

     

    Ortodoncja

     

    Aparaty ortodontyczne ruchome

     

    Aparaty ruchome są rozwiązaniem najczęściej stosowanym u dzieci i młodzieży. Dzięki swojej budowie idealnie wspomagają prawidłowy rozwój łuków zębowych w okresie wzrostu oraz poprawiają już istniejące wady zgryzu. Są wykonywane w wybranym przez Pacjenta kolorze i na życzenie Pacjenta mogą być ozdobione dodatkowymi elementami (nawet ulubionymi bohaterami kreskówek i filmów!). Odpowiednim momentem do rozpoczęcia leczenia jest okres, w którym dziecko posiada uzębienie mieszane, tzn. część zębów stanowią już wyrżnięte zęby stałe, a pozostałe to zęby mleczne. Najczęstszym schematem postępowania z aparatami ruchomymi jest noszenie go w nocy oraz kilka godzin popołudniu (po szkole, przedszkolu, dodatkowych zajęciach). Zakładanie i zdejmowanie takiego aparatu ortodontycznego nie stanowi dla dziecka żadnego problemu, wobec czego rodzice nie muszą się martwić, czy aparat został założony prawidłowo. Skuteczność tej metody leczenia w dużej mierze jest związana z samodyscypliną małego Pacjenta i kontroli rodziców, ale wymaga także regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Warto pamiętać, że dzięki rozpoczęciu leczenia we wczesnym wieku, dziecko może uniknąć konieczności noszenia aparatu w późniejszych latach swojego życia!

     

     

    Aparaty ortodontyczne stałe

     

    Aparaty stałe są używane do leczenia rozmaitych wad zębowych i nieprawidłowości łuków zębowych u Pacjentów w każdym wieku. Jest to tradycyjna metoda leczenia, która przynosi niezawodne rezultaty. Aparat mocuje się na zębach na stałe na cały okres leczenia. Ma on za zadanie wytworzenie sił, które będą oddziaływać na zęby, przesuwając je do prawidłowej pozycji. W skład aparatu stałego wchodzą:

     

    • zamki (elementy kotwiczące, naklejane na powierzchniach zębów)
    • pierścienie (elementy kotwiczące, cementowane najczęściej na zębach trzonowych)
    • łuki (druty utrzymywane w zamkach i pierścieniach, które wywierają odpowiednie siły na zęby, wymieniane kilka razy w trakcie leczenia)
    • ligatury (elastyczne gumki, wymieniane podczas każdej kontroli, dostępne w różnorodnych kolorach)

     

    Zamki przyklejane są do poszczególnych zębów, a przyłączony do nich łuk wywiera siłę przemieszczającą zęby do zaplanowanego wcześniej przez ortodontę położenia. W przeszłości najbardziej popularnym aparatem stałym był aparat z zamkami metalowymi. Ze względów kosmetycznych coraz częściej Pacjenci decydują się na założenie zamków estetycznych, które są mniej widoczne. W naszym gabinecie stosujemy różnego rodzaju zamki: metalowe i estetyczne (ceramiczne lub szafirowe), dzięki czemu każdy Pacjent może wybrać idealne rozwiązanie dla siebie. Zamki kosmetyczne są mniej widoczne w jamie ustnej i zapewniają estetykę uśmiechu w trakcie leczenia. Zamki ceramiczne są półprzezroczyste, dzięki czemu dobrze komponują się z naturalnym kolorem zębów, co sprawia że są prawie niewidoczne i pozwala to na śmiały, szeroki uśmiech. Zamki szafirowe produkowane są natomiast z czystego, monokrystalicznego szafiru, dzięki czemu są całkowicie transparentne. Aparat z zamkami szafirowymi jest najbardziej przeźroczystym aparatem stałym dostępnym na rynku. Wybór rodzaju zamków jest bardzo indywidualny i zależy od odcienia własnego uzębienia Pacjenta. Należy zaznaczyć, że u niektórych osób bardziej widoczny będzie zamek ceramiczny, a u innych zamek szafirowy.

     

    Niewidoczne nakładki

     

    Jest to innowacyjne rozwiązanie, które pozwala uczynić całe leczenie ortodontyczne niewidocznym dla otoczenia. Aparat nakładkowy to specjalne nakładki indywidualnie dopasowane do uzębienia każdego Pacjenta. Niewątpliwą zaletą tej metody jest fakt, że są one niemalże niewidoczne dla innych osób. Pacjenci często informują, że dopiero po długim czasie ludzie z ich otoczenia zauważyli, że korzystają z aparatu. Ponadto niewidoczne nakładki mogą zostać zdjęte w każdym momencie, np. przed ważnym spotkaniem.

     

    To nowoczesne rozwiązanie pozwala uczynić cały proces komfortowym, ale bardzo ważne jest również to, że jest ono niezwykle skuteczne. Co warte zaznaczenia, zastosowanie niewidocznych nakładek powoduje, że w wielu przypadkach możliwe jest skrócenie przywrócenia poprawnego zgryzu nawet o kilka miesięcy! Szybszy proces leczenia aparatem nakładkowym jest niewątpliwą zaletą w porównaniu do standardowych, naklejanych na zęby, aparatów ortodontycznych. Ponadto bardzo często wizyty kontrolne są rzadsze niż w przypadku zastosowania aparatów mocowanych na stałe. Dodatkowo stosowanie niewidocznych nakładek w żaden sposób nie powoduje konieczności zmiany codziennych zabiegów higienizacyjnych.

     

    Warto również zaznaczyć, że nieco inaczej wygląda cały proces przywracania prawidłowego zgryzu. Przede wszystkim po przeprowadzonej dokładnie diagnostyce konieczne jest pobranie wycisku uzębienia w formie cyfrowej. Zęby są skanowane specjalistycznym skanerem, a obraz jest natychmiast widoczny na monitorze. Pliki są przesyłane do centrum technologicznego Invisalign, gdzie na ich podstawie wykonywane są zindywidualizowane nakładki konieczne do rozpoczęcia procesu leczenia. Podczas ponownej wizyty Pacjenta lekarz przekazuje niewidoczne nakładki, a także przeprowadza krótki instruktaż, w jaki sposób należy korzystać z tego rozwiązania. Następnie cały proces leczenia przenosi się do domu. Zadaniem Pacjenta jest zakładanie aparatu niemalże na cały dzień. Nakładki są zdejmowane wyłącznie podczas posiłków oraz zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej. Jedna nakładka wystarcza na tydzień, po czym należy zastosować następną. Stosowanie się do zaleceń lekarza pozwala skrócić cały proces w wielu przypadkach nawet o kilka miesięcy.

    Efekty leczenia

    Pacjent2 - Przed Pacjent2 - Po

    Pan Krzysztof

    Pan Krzysztof w pierwszym etapie leczenia przeszedł zabiegi endodontyczne, czyli leczenie kanałowe, czterech zębów. Następnie wprowadzono do nich włókna szklane, których zadaniem jest uzyskanie nie tylko efektów estetycznych, ale również funkcjonalnych. Ostatnią fazą było przygotowanie czterech koron pełnoceramicznych. Pozwoliło to na uzyskanie niezwykle estetycznego i naturalnego uśmiechu Pana Krzysztofa.

    Pacejnt3-Przed Pacjent3-Po

    Pan Andrzej

    U Pana Andrzeja problemem okazały się starte łuki zębowe. W konsekwencji zaburzona była estetyka uzębienia, a także pojawiła się nieprawidłowa relacja żuchwy do szczęki. Do odbudowy startych łuków zębowych wykorzystano materiał światłoutwardzalny. Pozytywnie wpłynęło to na funkcjonowanie całego uzębienia. Pan Andrzej może teraz się cieszyć niezwykle estetycznym i zdrowym uśmiechem.

    Najczęściej zadawane pytania

    Gdzie założyć aparat ortodontyczny w Krakowie?

    Aparat ortodontyczny można założyć w naszym gabinecie stomatologicznym Dental4You w Krakowie.

    Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych w naszym gabinecie w Krakowie?

    Oferujemy zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne aparaty ortodontyczne.

    Jakie wady zgryzu leczą nasi ortodonci w klinice w Krakowie?

    Nasi ortodonci leczą różne wady zgryzu, w tym przodozgryz, tyłozgryz, zgryz krzyżowy, zgryz otwarty oraz stłoczenia zębów.

    Jaki jest koszt aparatu ortodontycznego w naszym gabinecie w Krakowie?

    Koszt aparatu ortodontycznego zależy od jego rodzaju i indywidualnego planu leczenia. Szczegółowy cennik dostępny jest na naszej stronie internetowej.

    Jak się zapisać na wizytę w naszej klinice ortodontycznej w Krakowie?

    Na wizytę można zapisać się telefonicznie, online poprzez naszą stronę internetową lub osobiście w recepcji.

    Zapisz się na konsultację

    Wypełnij formularz, a recepcjonistka skontaktuje się z Tobą w celu ustalenia terminu wizyty

      Wyrażam zgodę na kontakt w celach świadczenia usług medycznych. Pełna treść zgody tutaj. (obowiązkowe)
      Wyrażam zgodę na kontakt w celach marketingowych. Pełna treść zgody tutaj.

      Koszt konsultacji od 150 zł

      Lekarz zweryfikuje stan Twojego uzębienia

      Poznasz plan i koszty leczenia

      Zadzwoń: 12 222 50 10