Czy stres wpływa na nasze zęby?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 22.02.2018
kategoria: Poradnik

Higiena jamy ustnej

Podstawowym zagadnieniem, które często jest poruszane przez lekarzy to zaniechanie codziennej higieny. Nadmierny stres sprawia, że znacznie mniej czasu poświęcamy pielęgnacji zębów, lekceważymy także zaplanowane wizyty u stomatologa.

Stres jest także powodem, dla którego często sięgamy po jedzenie. Niekoniecznie są to pełnowartościowe i zdrowe posiłki – najczęściej sięgamy po przekąski, słodycze. Zaniechanie higieny oraz nadmierne spożywanie słodkości w prostej drodze zaprowadzi nas do próchnicy. Podobnie ma się sprawa z paleniem tytoniu, który także dla wielu osób jest sposobem na chwilowe ukojenie nerwów.

Zgrzytanie zębami

Stres wywołuje szereg problemów, z których najczęściej rozpoznawanym jest bruksizm. Niedawne badania przeprowadzone na uniwersytecie w Tel Awiwie po raz kolejny dowodzą, że powód zgrzytania zębami leży wyłącznie w naszej psychice.Tego rodzaju badania nie są oczywiście niczym nowym, jednak wnoszą nieznane dotąd tezy: psychologowie są w stanie wytypować osoby, które mają szczególne predyspozycje do popadnięcia w bruksizm.

Mimowolne zgrzytanie zębami ma miejsce najczęściej w nocy, podczas snu. Tym samym osoba chora może nie mieć świadomości tego schorzenia. Efektem długotrwałego bruksizmu jest stopniowe ścieranie szkliwa, które może przerodzić się w odsłanianie miazgi zęba.

Lekarstwa łagodzące stres

Także osoby przyjmujące środki wspomagające leczenie stresu, takie jak np. antydepresanty, mogą borykać się z pewnymi problemami jamy ustnej. Badania dowodzą, że większość leków tego typu wysusza śluzówkę jamy ustnej. Zmniejszona ilość śliny wpływa negatywnie na wstępne trawienie oraz sprzyja zwiększonemu występowaniu infekcji bakteryjnych.

Czas na relaks!

Jak uniknąć powyższych problemów? Z pewnością warto zadbać o to, aby zmniejszyć ilość stresu w codziennym życiu. Codzienne spacery, oddawanie się lekturze czy też wyjścia z bliskimi do kina z pewnością pozwolą się zrelaksować. Warto także podczas wizyty u stomatologa poruszyć ten problem i poprosić o wskazówki dotyczące lepszej ochrony zębów.



Zadzwoń: 12 222 50 10