Odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów
Spis treści
Twardość a skuteczność oczyszczania
Zadaniem szczoteczki do zębów jest oczyszczanie powierzchni zęba, usuwanie płytki nazębnej i masowanie dziąseł. Odpowiedni dobór tego przedmiotu wpłynie nie tylko na zdrowie naszych zębów, ale i ich piękny wygląd. Szukając odpowiedniej szczoteczki dla siebie warto także odpowiedzieć sobie na pytania: czy miewam skłonności do szybszego powstawania płytki nazębnej? Czy dotychczasowe szczoteczki skutecznie czyściły powierzchnie zęba? Czy moje dziąsła są delikatne i mają skłonność do krwawienia? Znając odpowiedzi na te pytania znacznie łatwiej będzie nam dobrać nowy model.
Szczoteczka powinna być dobrana pod względem wieku użytkownika (dzieciom kupujemy mniejsze szczoteczki, również o miękkim włosiu), jak również jego oczekiwań. Zwykło się określać szczoteczki jako: miękkie, średnio twarde oraz twarde, czasami także mieszane. Miękkie szczoteczki dedykowane są osobom o delikatnych dziąsłach, ze skłonnościami do ich krwawienia. Miękkie włosie pozwoli na subtelny masaż tego obszaru, jak również na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń z płytki zęba. Szczoteczki „medium” są najczęściej wybierane przez polskich konsumentów. Zapewniają odpowiednią równowagę pomiędzy skutecznym czyszczeniem, a subtelnym masażem dziąseł bez ich podrażniania. Szczoteczki twarde lepiej usuwają osad i płytkę nazębną, dawniej polecane były głównie palaczom.
Cechy dodatkowe szczoteczki
Jakie jeszcze cechy powinna posiadać wysokiej jakości szczoteczka do zębów? Z pewnością warto tu wymienić: włosie o zróżnicowanej długości, ruchomą główkę szczoteczki, rączkę z guma antypoślizgową, powierzchnię do czyszczenia języka.
Zagrożenia wynikające z użytkowania złej jakości szczoteczki
Użytkowanie szczoteczki niedopasowanej do naszych potrzeb może skutkować szeregiem problemów. Przede wszystkim jest to niedostateczne czyszczenie przestrzeni między zębowych i powierzchni zębów. Odkładająca się płytka nazębna będzie doskonałym miejscem rozwoju bakterii. Źle dobrana szczoteczka może być powodem odsłaniania szyjek zębowych, nadmiernego ścierania szkliwa, nadwrażliwości dziąseł.
Ważne jest także odpowiednie przechowywanie szczoteczek – powinny znajdować się one w pozycji stojące. Jeśli przechowujemy więcej niż jedną szczoteczkę w pojemniku musimy zadbać o to, aby ich główki się nie stykały – może to implikować przechodzenie bakterii z jednej na drugą. Nową szczoteczkę kupujemy co 2-3 miesiące. Przebyte choroby zakaźne również powinny być powodem zmiany szczoteczki. Po zakupie nowego modelu wskazane jest odkażenie – można to zrobić poprzez polewanie wrzątkiem.