Zioła w codziennej pielęgnacji jamy ustnej
Obecnie medycyna oferuje nam wiele skuteczniejszych rozwiązań, jednak warto w domowej apteczce posiadać kilka rodzajów ziół. Pomogą one w drobnych dolegliwościach, również jamy ustnej!
Zioła w leczeniu jamy ustnej
Zioła doskonale nadają się do wspomagania leczenia zębów – są rekomendowane przez stomatologów i techników dentystycznych. Jakie zioła warto mieć w domowej apteczce, aby wspomagać zdrowie naszych zębów? Poniżej lista!
- Tymianek pospolity – ta niezwykle aromatyczna roślina jest składnikiem licznych produktów do higieny jamy ustnej. Jej zadaniem jest odświeżanie oddechu, zalecana jest również w przypadku braków w łukach zębowych. Działa bakteriobójczo.
- Mięta pieprzowa – znana i lubiana mięta stosowana jest przede wszystkim jako środek odświeżający oddech. Poza zawartością olejków eterycznych wspomaga ona też odkażanie jamy ustnej, działa przeciwzapalnie.
- Szałwia – najpopularniejsza w leczeniu niewielkich stanów zapalnych, stosowana także w przypadku pojawiania się aft. Szałwia działa antyseptycznie i odkażająco – wszystko za sprawą licznych olejków eterycznych zawartych w jej liściach. Szałwia zmniejsza także przekrwienie błon śluzowych, przez co może hamować niewielkie krwawienia.
- Aloes – roślina ta od dawna stosowana jest w różnorodnych stanach zapalnych, pozwala na szybszą regenerację tkanek oraz pozwala na budowanie odporności całego organizmu.
- Rumianek pospolity – rumianek działa kojąco i odświeżająco, jest szczególnie polecany w stanach zapalnych, działa regenerująco na tkanki miękkie. Aloes wykorzystywany jest w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej oraz krwawieniach.
- Nagietek – te niewielkie i kolorowe kwiaty posiadają olbrzymie znaczenie w domowym leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej. Wyciąg z płatków nagietka działa bakteriobójczo, grzybobójczo, przyspiesza gojenie ran. Nagietek zalecany jest po wszelkich zabiegach stomatologicznych.
- Arnika górka – arnika stosowana jest przede wszystkim w przypadku opuchlizny i obrzęków. Wyciąg z arniki zmniejsza opuchliznę i przyspiesza gojenie niewielkich ran.
- Żywokost – wyciąg z tej rośliny działa ochronnie i regenerująco na śluzówkę jamy ustnej. Dodatkowo jest on często elementem ziołowych past do zębów.