Płytka nazębna – czym jest, jak powstaje, jak skutecznie z nią walczyć?
Spis treści
W skład płytki nazębnej wchodzą resztki pokarmów, złuszczone komórki nabłonka, polisacharydy (które są efektem przemiany materii bakterii), wapń, fosfor. Nadmierne odkładanie się płytki nazębnej może skutkować nie tylko powstawaniem problemu nieświeżego oddechu, ale również przyczynia się do ryzyka powstawania zmian próchniczych. Istotnym jest, iż płytka nazębna, szczególnie ta poddziąsłowa, wpływa na stopniowe pojawianie się stanów zapalnych dziąseł.
Płytka nazębna jest nieco ciemniejsza niż naturalny kolor zębów. Dodatkowo nadmierne spożywanie kawy czy herbaty oraz palenie tytoniu może powodować jej ciemnienie, przez co jest ona bardziej widoczna.
Jak usuwać płytkę nazębną?
Aby skutecznie usuwać i zapobiegać ponownemu osadzaniu się płytki nazębnej najważniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustnej każdego dnia. Oznacza to nie tylko szczotkowanie zębów, ale zwrócenie bacznej uwagi na to, jakiego rodzaju szczoteczki używamy. Okazuje się, że w wielu przypadkach szczoteczka o miękkim włosiu może być niewystarczająca i osad zostanie usunięty jedynie w połowie. Aby skuteczniej pozbywać się tego problemu konieczne jest stosowanie półtwardych lub twardych szczoteczek. Płytka nazębna może być usuwana również przy pomocy nici dentystycznych – zanim jednak zaczniemy ich używać warto poczytać nieco o tym narzędziu, aby nie poranić sobie dziąseł. Ważne jest wyczucie oraz systematyczność!
Dobrym sposobem na hamowanie powstawania płytki nazębnej jest także stosowanie płynów do płukania ust. Poza właściwościami odświeżającymi oddech pomogą one również oczyścić jamę ustną z bakterii. Usuwaniem płytki nazębnej może zająć się także stomatolog. Zabieg ten jest bezbolesny i nie trwa długo.
Czego unikać, aby zminimalizować odkładanie się płytki nazębnej?
Aby zmniejszyć problem z nawarstwiającą się płytką nazębną konieczne jest ograniczenie spożywania produktów bogatych w cukry oraz skrobię. Szczególnie niebezpieczne są produkty słodkie i lepkie, które skutecznie oblepiają powierzchnię naszych zębów.