Choroby dziąseł i ich wpływ na przyspieszanie demencji

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 23.02.2018
kategoria: Poradnik

Badania były prowadzone na grupie prawie 60 osób, u których stwierdzono niewielką lub umiarkowaną demencję. Podczas przeprowadzania badań sprawności umysłowej pobierali oni również krew, w której badali próbki markerów zapalnych. W tym samym czasie higienistka, niepoinformowana o wykonywanych badaniach, przeprowadziła kontrolę stanu jamy ustnej pacjentów. Problemy z dziąsłami miało 22 osoby, u 27 były one znacznie mniej widoczne. W przypadku grupy z dużymi zmianami zapalnymi ich średnia wieku wynosiła 75 lat. Osoby z dziąsłami nieznacznie zmienionymi mieściły się w średniej wieku 79 lat. Zdecydowaną większość pacjentów (52 osoby) obserwowano przez kolejne pół roku. Okazało się, że postęp demencji u osób z chorobami dziąseł był prawie sześciokrotnie większy! Te wyniki zaskoczyły badaczy.

 

Co wykazały badania?

Przyglądając się z bliska badaniom wyraźnie widać, że podniesiony poziom przeciwciał przeciwko bakteriom odpowiedzialnym za stany zapalne dziąseł ma związek z podniesionym poziomem cząsteczek związanych ze stanami zapalnymi, które mogą działać na mózg. Doniesienia naukowców zostały skomentowane przez brytyjskie Alzheimer's Society – brytyjskie stowarzyszenie, które zajmuje się opieką nad osobami z demencją i chorobą Alzheimera. Opiekunowie osób dotkniętych demencją jasno określili, że jeśli wyniki badań się potwierdzą właściwa higiena jamy ustnej mogłaby skutecznie spowolnić pojawianie się demencji. Warto jednak przypomnieć, że demencja przyczynia się do zmniejszenia dbałości o higienę jamy ustnej, co jest wynikiem problemów z pamięcią. 
Bakterie wywołujące choroby przyzębia są odpowiedzialne również za szereg innych schorzeń. Są odpowiedzialne za choroby serca, cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, ryzyko obumarcia płodu czy choroby nowotworowej. 
Zapalenie dziąseł spowodowane jest przede wszystkim niedostateczną higieną jamy ustnej, stosowaniem źle dobranej szczoteczki, niektórymi chorobami, zażywaniem konkretnych leków. Również narastająca płytka nazębna przyspiesza powstawanie stanów zapalnych.



Zadzwoń: 12 222 50 10