Próchnica w zębach mlecznych – co powinni wiedzieć rodzice?
Spis treści
Jak psuja się zęby mleczne?
Okazuje się, że próchnica jest wykrywana w Polsce jużu dzieci 2-3 letnich. Wszystko z powodu rodzaju podawanych im pokarmów oraz niedostatecznej uwagi samych rodziców. Dieta dziecka w tym wieku jest rozszerzana o kolejne produkty. Warto wiedzieć, że zęby mleczne są znacznie słabsze niż zęby stałe – wynika to przede wszystkim z mniejszego nasycenia minerałami. Każda zmiana próchnicza na zębie mlecznym sprawia, że zmienia się nieco jego struktura: powierzchnia szkliwa ząbka staje się szorstka, przez co jest podatna na przyklejanie się do niej większej ilości drobnoustrojów.
Próchnica w przypadku zębów mlecznych przebiega praktycznie tak samo, jak w zębach stałych. Początkowo zmiany nie są widoczne gołym okiem, jednak proces demineralizacji sprawia, że możliwe jest zauważenie przebarwienia. Następnie pojawia siępróchnica powierzchniowa – obejmuje ona wierzchnie tkanki zęba i zaczyna powoli naciekać do środka. Próchnica zaawansowana określana jest jako stan, kiedy choroba atakuje zębine ząbka. Na tym etapie ubytki w zębach są doskonale widoczne.
Skąd próchnica w zębach mlecznych?
Próchnica u dziecka jest wynikiem przede wszystkim niedbałości o zęby mleczne. Rodzice nie przykładają uwagi do tego, aby dziecko wyrobiło w sobie nawyk szczotkowania pierwszych ząbków. Oczywiście kiedy dziecko nie potrafi robić tego samodzielnie, rodzic powinien pomóc dziecku. Nawet chwila szczotkowania pastą z fluorem dla dzieci jest w stanie znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się próchnicy na zębach.
Jak leczona jest próchnica u dzieci?
Leczenie próchnicy powinno rozpocząć się jak najszybciej – czyli w momencie jej zauważenia. Warto wybrać stomatologa, który specjalizuje się w leczeniu małych pacjentów. Oczywiście podczas leczenia stosowane są różnego rodzaju znieczulenia. Najczęściej wybierane jest znieczulenie powierzchniowe, które uzyskiwane jest poprzez stosowanie żelów, maści czy sprayów. Takie znieczulenie stosowane jest przy niewielkich zabiegach (np. usuwanie chwiejącego się już zęba) lub przed podaniem znieczulenia właściwego w formie zastrzyku.