Licówki – wskazania do zastosowania i pielęgnacja
Spis treści
Licówki – poprawa estetyki uśmiechu
Licówki znane są w Polsce od dziesiątek lat – od dłuższego czasu ich cena spada, stąd też coraz więcej osób decyduje się na ten sposób naprawy estetyki uśmiechu. Podstawowym zadaniem licówki jest zakrycie zniszczonego zęba, jednak wielu lekarzy zaleca je również w celu wzmocnienia uszkodzonych zębów. Dzięki temu nie ma konieczności wyrywania, a ząb jest odpowiednio zabezpieczony. Licówki wykonywane są z niezwykle trwałych materiałów, które odporne są na zmienne temperatury, uszkodzenia, pękanie, zmianę koloru. Doskonale chronią zęby, zapobiegając ich dalszemu niszczeniu. Aby licówka mogła być zastosowana, konieczne jest jednak wyleczenie danego zęba (np. z próchnicy).
Jak wykonywane są licówki?
Licówki tworzone są na konkretne zamówienie – konieczne jest wykonanie dokładnego wycisku szczęki, aby protetycy mieli dokładny obraz zgryzu pacjenta. Na podstawie wycisku i zdjęć możliwe jest wykonanie idealnie pasującej licówki, której kolor jest dopasowywany do koloru reszty zębów pacjenta. Dzięki temu nakładka nie będzie odróżniać się od innych zębów. Jak mocowana jest licówka? Aby na stałe przytwierdzić ją do powierzchni zęba, stosowane są specjalistyczne kleje i cementy, bezpieczne dla zdrowia.
Jak dbać o licówki? W gruncie rzeczy nie ma specjalnych wskazówek dotyczących dbania o ten element uzębienia. Zachowanie regularnej higieny jamy ustnej (szczotkowanie, nitkowanie) będzie dobrym sposobem na pielęgnację.
Kiedy licówka jest uszkodzona…
Zdarza się, że w wyniku siły powstałej podczas gryzienia i przeżuwania pokarmów licówki zostaną uszkodzone. Może to być również wynikiem błędów powstałych podczas tworzenia protezy. Nie musimy jednak od razu myśleć o wymianie całości – jeśli na licówce pojawił się odprysk, sprawny stomatolog może naprawić licówkę przy pomocy materiałów kompozytowych lub tworzywa akrylowego.