Nawyki i choroby, które skutecznie niszczą nasze zęby

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 24.02.2018
kategoria: Poradnik

Obgryzanie paznokci

Obgryzanie paznokci to jeden z najbardziej powszechnych problemów, szczególnie u ludzi młodych. Obgryzanie paznokci to najczęściej problem na tle psychologicznym. Nerwowe obgryzanie końcówek paznokci to najczęściej reakcja na stres, zmęczenie, zdenerwowanie, strach. Problem ten można omówić wielopoziomowo – przede wszystkim szkodzi on naszym zębom, które mogą zacząć się nierównomiernie ścierać. Wkładając koniuszki palców do ust jednocześnie przenosimy tam miliony bakterii i zarazków, które mogą wpłynąć na naszą naturalną florę bakteryjną. Obgryzanie paznokci to także problem natury estetycznej – zdarza się, że nawyk ten prowadzi do krwawienia opuszków palców. Rozwiązaniem tego kłopotliwego nałogu może być stosowanie specjalistycznych, gorzkich lakierów do paznokci lub skontaktowanie się z psychologiem w celu poznania przyczyny tego nawyku. 

Bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami

Bruksizm to problem dotykający coraz większej ilości Polaków, polegający na niekontrolowanym zgrzytaniu zębami, najczęściej podczas snu. Osoby chorujące na bruksizm zazwyczaj nie są świadome swojego problemu do momentu, aż partner czy partnerka nie zwrócą im uwagi lub też do czasu widocznego starcia zębów. Bez wątpienia u podstaw bruksizmu leży stres lub stany nerwicowe. Do nadmiernego zaciskania szczęki czy zgrzytania zębami dochodzi w nocy, podczas snu, dlatego też osoba chora może nie być świadoma problemu. Efektem wieloletniego bruksizm jest stopniowe ścieranie zębów. W skrajnych przypadkach szkliwo znika całkowicie, odsłaniając głębsze warstwy zęba. Obecnie skuteczną metodą na walkę z bruksizmem jest przede wszystkim stosowanie szyn relaksacyjnych, zakładanych na noc. Dzięki nim zęby nie trą o siebie podczas snu. 

Zęby to nie nożyczki!

Wiele osób traktuje zęby jako nożyczki czy wręcz otwieracze. To olbrzymi błąd, który może zniszczyć szkliwo, ale i prowadzić do kruszenia się zębów. Zamiast więc otwierać paczki czy rozwiązywać supły zębami, weźmy do ręki klasyczne nożyczki i nie narażajmy się na urazy.

Zbyt mocne szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów jest najważniejszą czynnością w celu ich ochrony przed próchnicą. Nadmierne przyciskanie szczoteczki do szkliwa bardzo szybko przyczyni się do jego nadmiernego i nierównomiernego ścierania. Aby zapobiec temu zjawisku, koniecznie wybierajmy szczoteczki o miękkim włosiu oraz pasty o niskim stopniu ścieralności. Ważne jest oczywiście także kontrolowanie nacisku szczoteczki na łuk zębowy!

Kolczyk w ustach

Biżuteria umieszczana w jamie ustnej stanowi poważne zagrożenie dla naszych zębów, o czym nie informują nas w salonach, gdzie zakładane są np. kolczyki na język. Podczas ich noszenia bezwiednie, lub też jako nawyk, często uderzamy powierzchnią biżuterii o zęby, przez co narażamy je na ścieranie szkliwa oraz mikropęknięcia. Wszystko to może skutkować pojawianiem się próchnicy!



Zadzwoń: 12 222 50 10