Ciekawostki o zębach

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 06.11.2021
kategoria: Poradnik

Z pozoru może się wydawać, że o zębach wiemy już wszystko, ale czy na pewno tak jest? Niektóre informacje mogą okazać się dla was zaskakujące. Poniżej prezentujemy ciekawostki o zębach, z którymi warto się zapoznać.

 

1. Szkliwo twarde jak granit!

Wiedzieliście, że szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie? W dziesięciostopniowej skali twardości Mohsa, szkliwo ma wartość 5, tyle samo co granit! Jak to jest możliwe? Szkliwo zębów aż w 96-98% składa się z nieorganicznych składników mineralnych – hydroksyapatytów. Wydaje się zatem „nie do zdarcia”. Owszem, szkliwo jest bardzo twarde, ale niestety poprzez nieodpowiednią higienę, złe nawyki czy niewłaściwą dietę, można je uszkodzić. Przykładem może być nadmierne spożywanie słodkich napojów gazowanych, picie lub jedzenie dużej ilości kwaśnych produktów (np. cytrusów), zbyt mocne szczotkowanie czy zgrzytanie zębami (bruksizm) – to jedynie kilka czynników, które wpływają na uszkodzenie (erozję) szkliwa. Warto zatem „trzymać rękę na pulsie” i regularnie kontrolować stan zdrowia swoich zębów podczas wizyty kontrolnych w gabinecie dentystycznym.

 

2. Niemowlę z zębami

To informacja może dla wielu osób być szokująca, ale według szacunków średnio jedno na 2 tys. noworodków rodzi się z zębami. Zazwyczaj nie są one do końca wykształcone i stabilne – mają mniejsze korzenie i często są rozchwiane, co sprawia, że często kwalifikują się do usunięcia. Ponadto ich obecność może powodować dyskomfort podczas karmienia piersią. Zbyt wczesne ząbkowanie u dziecka w większości przypadków nie wiąże się z żadną chorobą, jednak zdarzają się przypadki, że ta anomalia może być powiązana z występowaniem chorób genetycznych, np. zespołu Ellisa-van Crevelda czy zespołu Hallermanna-Streiffa.

 

3. Odcisk zębów niczym linie papilarne

Pewnie dla niektórych osób ta informacja może być zaskakująca. Odcisk zębów jest tak samo unikatowy i przypisany do danej osób jak w przypadku linii papilarnych. Każda osoba posiada inny kształt i wielkość zębów oraz dla siebie tylko charakterystyczny układ w łuku zębowym. Dlatego też często w odcisk zębów służy identyfikacji osób w sprawach kryminalnych. To dzięki temu dowodowi udało się dotrzeć do jednego z najgroźniejszych morderców seryjnych w historii – Teda Bundy’ego. Pozostawione na ciele jednej z jego ofiar odciski uzębienia były jednym z kluczowych dowodów w całym śledztwie i to właśnie one doprowadziły do przerwania serii brutalnych morderstw na kobietach. Sprawca został osądzony i otrzymał karę śmierci.

 

4. Dwa komplety zębów u człowieka

U człowieka w ciągu życia garnitur zębów zmienia się dwukrotnie. Najpierw pojawiają się zęby mleczne, łącznie jest ich 20 – 10 w szczęce i 10 w żuchwie. W trakcie rozwoju zęby mleczne zostają zastąpione stałymi odpowiednikami, których liczba się zwiększa do 32. Zarówno o stałe zęby, jak i mleczne należy dbać i regularnie kontrolować stan ich zdrowia w gabinecie stomatologicznym. W razie pojawienia się dolegliwości bólowych lub innych niepokojących symptomów należy niezwłocznie udać się na wizytę do dentysty. Bagatelizowanie problemów może doprowadzić do konieczności bardziej skomplikowanego leczenia w przyszłości.

 

5. Próchnicą można się zarazić!

Próchnica jest najczęstsza chorobą stomatologiczną, z która zgłaszają się Pacjenci do gabinetów stomatologicznych w każdym wieku. Co wpływa na te statystyki? Na pewno zaniedbania z zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej i brak regularnych wizyt u dentysty. To jednak nie wszystko. Okazuje się bowiem, że próchnicą można się zarazić, np. poprzez pocałunek czy korzystanie z tych samych sztućców podczas spożywania posiłku. Ponadto jeden zainfekowany ząb szybko przenosi się na pozostałe zdrowe uzębienia, Dlatego tak ważne jest, aby na bieżąco kontrolować stan zdrowia zębów podczas wizyt kontrolnych – raz na 6 miesięcy.

 

Umów się na wizytę!

Chcesz jak najdłużej cieszyć się zdrowym i pięknym wyglądem swoich zębów? Najlepszą metodą są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, podczas których zapewne dowiesz się o wielu ciekawych wątkach dotyczących Twoich zębów. Aby umówić się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz lub zadzwonić pod numer +48 12 222 50 10 .



Zadzwoń: 12 222 50 10