Wybielanie zębów – jaką metodę wybrać?

Białe zęby częściej widujemy na ekranach kin i telewizorów niż w prawdziwym życiu. A to dlatego, że prawdziwe życie nie jest dla zębów łaskawe – są narażone na różnorodne czynniki powodujące przebarwienia, toteż nie powinno dziwić, że z reguły daleko im do bieli. Ale od czego jest stomatologia estetyczna? Istnieją sposoby na to, by skutecznie wybielić zęby. Poszczególne metody mają swoje plusy i minusy – przyjrzyjmy się im bliżej, byś mógł ocenić, która z nich najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku.

 

Wybielanie nakładkowe

Nakładkowe wybielanie zębów to proces składający się z etapu gabinetowego i domowego. Ten pierwszy, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Lekarz pobiera wyciski obu łuków zębowych. Na ich podstawie zostają przygotowane nakładki. Są to pewnego rodzaju szyny ściśle przylegające do zębów. W każdą z nich aplikowana jest nieduża ilość wybielającego preparatu w formie żelu. Tak przygotowaną szynę umieszcza się na zębach na określony czas – na całą noc lub na kilka godzin w ciągu dnia.

Cykl nakładkowego wybielania trwa dwa do trzech tygodni. Oczywiście nie wymaga odwiedzania gabinetu za każdym razem przy używaniu nakładek – Pacjent aplikuje żel wybielający i umieszcza na zębach samodzielnie w domu, kierując się instrukcjami stomatologa. Takie domowe wybielanie zębów jest metodą skuteczną i bezpieczną (używane są do niego preparaty o niskim stężeniu substancji wybielających, więc efekty uboczne zdarzają się rzadko), choć wymaga od Pacjenta sporo samodyscypliny. Możliwe do uzyskania efekty warte są jednak tego, aby się postarać – ta metoda wybielania zębów umożliwia uzyskanie koloru jaśniejszego nawet o sześć odcieni, a efekt utrzymuje się do trzech lat.

Wybielanie nakładkowe jest bardziej czasochłonne od innych metod, a także nieco mniej wygodne, bo Pacjent musi sam pilnować właściwego rozprowadzania żelu i regularności używania nakładek. Mimo to ta metoda wybielania cieszy się sporą popularnością. Jej przewaga nad innymi sposobami to głównie niższa cena – jest tańszym sposobem na osiągnięcie zadowalającego efektu.

 

Wybielanie zębów lampą

Zabieg wybielania zębów lampą to jedna z najnowocześniejszych metod na rozjaśnienie zębów. Tutaj również wykorzystuje się żel wybielający. Zostaje on dobrany w taki sposób, by jego poziom pH odpowiadał naturalnemu pH jamy ustnej Pacjenta – w ten sposób zapobiega się uszkodzeniom szkliwa. Żel ten musi zostać dokładnie rozprowadzony na zębach. Następnie używa się lampy, emitującej zimne światło, które w całkowicie bezpieczny sposób uaktywnia składniki żelu.

Ta metoda ma kilka przewag nad wybielaniem nakładkowym. Przede wszystkim pozwala wybielić zęby bardziej niż używanie nakładek – umożliwia rozjaśnienie zębów aż o czternaście odcieni. Metodą tą można usunąć nawet przebarwienia zlokalizowane w głębi struktury zęba, w przeciwieństwie do wybielania zębów metodą nakładkową, która usuwa jedynie przebarwienia powierzchniowe.

Drugą dużą zaletą jest oszczędność czasu. Metoda nakładkowa, jak już wspomnieliśmy, wymaga poświęcenia około trzech tygodni, aby uzyskać rezultaty. Inaczej jest z wybielaniem lampą – cały zabieg odbywa się w gabinecie stomatologicznym, z reguły nie zajmuje więcej niż dziewięćdziesiąt minut, a efekty widoczne są natychmiastowo.

Wybielanie zębów lampą jest też o tyle prostsze, że wszystko odbywa się w gabinecie stomatologicznym, gdzie o efekty zabiegu dba lekarz. Wybielanie nakładkowe natomiast to metoda, której efekty zależą głównie od samego Pacjenta i jego samodyscypliny oraz dbałości. Jeżeli rozprowadzi on żel nierównomiernie albo będzie stosował nakładki zbyt krótko lub niesystematycznie, efekt wizualny może nie być w pełni zadowalający.

 

Wybielanie regeneracyjne

Jeśli chodzi o wybielanie, nową jakością jest wybielanie regeneracyjne. Odbywa się ono za pomocą preparatu wybielającego i lampy (choć nie jest ona konieczna), na pierwszy rzut oka przypomina zatem poprzednio opisaną metodę, jest jednak kilka różnic.

 W wybielaniu regeneracyjnym preparat wybielający jest łączony z nanohydroksyapatytem, którego naturalny odpowiednik (czyli hydroksyapatyt) to naturalny budulec zębów i kości. To sprawia, że zabieg z zastosowaniem tej metody nie tylko wybiela zęby, ale też znosi ich nadwrażliwość i remineralizuje szkliwo.

Zabieg odbywa się trójetapowo. Pierwszym etapem jest wyczyszczenie specjalnym preparatem głęboko osadzonych przebarwień, których nie usunęła higienizacja. Drugi etap to właściwe wybielanie. Na zęby nanoszona jest pienista substancja zawierająca nanohydroksyapatyt i nadtlenek wodoru. Preparat pozostaje na zębach przez dziesięć minut lub tylko przez osiem, jeżeli do zabiegu wykorzystuje się lampę. Procedura powtarzana jest co najmniej sześć razy.

Trzeci etap to naprawa szkliwa za pomocą silnie skoncentrowanego serum nanohydroksyapatytu. Dzięki temu pozabiegowa nadwrażliwość i dolegliwości bólowe zostają w znacznym stopniu zmniejszone.

 

Wybielanie wewnętrzne zębów martwych

Zęby po leczeniu kanałowym to osobny temat. Kolor zębów martwych może pozostawiać wiele do życzenia. Najczęściej ciemnieją te na samym przodzie łuku zębowego, a zatem zęby najbardziej widoczne. To może bardzo zepsuć estetykę całego uśmiechu. Kłopot z zębami pozbawionymi żywej miazgi polega na tym, że nie sposób wybielić ich wyżej opisanymi metodami.

Co nie znaczy, że w ogóle nie da się ich wybielić. Można to osiągnąć dzięki wybielaniu wewnętrznemu. Preparat wybielający umieszcza się więc nie tylko na powierzchni, ale i wewnątrz komory zęba. Następnie proces należy powtórzyć. Wybielanie wewnętrzne zębów martwych odbywa się stopniowo, żeby na bieżąco kontrolować poziom rozjaśnienia i dopilnować, by ząb nie odbiegał kolorystycznie od pozostałych.

 

Co możesz teraz zrobić?

Nie jesteś zadowolony z koloru swoich zębów? Marzysz o śnieżnobiałym uśmiechu? Przyjdź do Dental4You®. Zadbamy o to, byś już wkrótce mógł cieszyć się bielszym odcieniem zębów. Możesz umówić się na wizytę, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10