Gingiwoplastyka – na czym polega?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 14.07.2022
kategoria: Poradnik

Dziąsłom poświęca się zdecydowanie za mało uwagi. Tymczasem wiele problemów dotyczących tej części jamy ustnej można zażegnać dzięki odpowiednim zabiegom stomatologicznym. Chirurgia stomatologiczna pozwala na przykład skorygować kształt dziąseł, by przywrócić estetykę uśmiechu. Z naszego dzisiejszego wpisu dowiesz się, na czym polega uśmiech dziąsłowy i w jaki sposób gingiwoplastyka pozwala poradzić sobie z tym problemem.

 

Co to jest gingiwoplastyka?

Gingiwoplastyka, czyli plastyka dziąseł, jest zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej. Wykonuje się go u Pacjentów, których dziąsła mają nieodpowiedni, niesymetryczny kształt, na przykład gdy są przerośnięte z powodu przebytych stanów zapalnych. Przy przerośniętych dziąsłach dochodzi do uśmiechu dziąsłowego, czyli zaburzenia estetyki polegającego na zbyt widocznych dziąsłach w stosunku do zbyt krótkich koron zębowych. Dziąsła narastają na zęby, a wtedy ich korona wydaje się krótsza. Zabieg gingiwoplastyczny pozwala przywrócić prawidłową równowagę dziąsłowo-zębową.

Ale uśmiech dziąsłowy nie jest jedynym wskazaniem do wykonania plastyki dziąseł. Wykonuje się ją również w przypadku poddziąsłowego złamania korony oraz próchnicy poddziąsłowej.

Wskazania do gingiwoplastyki to wady twarzoczaszki o podłożu genetycznym, wady zgryzu, zapalenie dziąseł, szczękościsk. Do zabiegu kwalifikowani są też Pacjenci z bruksizmem.

Dziąsła wymagające gingiwoplastyki mogą też być skutkiem używania przez Pacjenta do mycia zębów zbyt twardej szczoteczki. Zęby i dziąsła są  w gruncie rzeczy wrażliwe. Używanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu może niszczyć dziąsła i sprawić, że pojawi się konieczność przeprowadzenia zabiegu gingiwoplastyki. Żeby tego uniknąć, lepiej stosować szczoteczki z miękkim bądź średnim włosiem. 

 

Na czym polega gingiwoplastyka?

W jaki sposób przebiega taki zabieg? Otóż plastyka dziąseł wykonywana jest przez lekarza wyspecjalizowanego w periodontologii. Żeby poprawnie przeprowadzić zabieg, najpierw przygotowuje się odpowiednio zęby – należy usunąć z nich kamień nazębny. Dopiero gdy są od niego wolne, przystępuje się do właściwego zabiegu.

Gingiwoplastykę przeprowadza się w znieczuleniu. Lekarz usuwa zbyt mocno rozrośnięte i mocno widoczne z tego powodu fragmenty dziąseł, jednocześnie kształtując kość i dziąsła w taki sposób, żeby na ich styku powstała równa, estetyczna linia. Efektem będzie zauważalna poprawa wyglądu uśmiechu. Na koniec zabiegu rana jest zszywana, a na dziąsła zostaje założony opatrunek. Teraz pozostaje już tylko czekać do wygojenia rany. 

 

Wskazania po zabiegu

Gingiwoplastyka jest zabiegiem, po którego przeprowadzeniu wymagane jest od Pacjenta zachowanie odpowiedniej higieny. Powinien on stosować się do lekarskich zaleceń, aby rana bez przeszkód się wygoiła i by obyło się bez komplikacji.

Przez pewien czas Pacjent nie powinien szczotkować zębów w miejscu poddanym zabiegowi – może to być bardzo bolesne. Zaleca się stosowanie ziołowych płukanek, aby zmniejszyć opuchliznę dziąseł. Niezbędne będzie po pewnym czasie udanie się do stomatologa na wizytę kontrolną, aby mógł dokonać oceny, czy wszystko przebiega prawidłowo.

 

Co możesz teraz zrobić?

Twoje dziąsła wymagają przeprowadzenia zabiegu gingiwoplastycznego? Nie ma obawy – jeśli zajmą się tym profesjonaliści, z pewnością odzyskasz estetyczny uśmiech. Umów się na wizytę w Dental4You, a już wkrótce problemy z nieestetycznymi dziąsłami będą należeć do przeszłości. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10