Jak trwałe są implanty?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 18.02.2023
kategoria: Poradnik

Implanty to niewielkie śruby, wszczepiane w kość w miejsce korzeni zębowych i przejmujące ich funkcje, przez co stają się podstawą dla rekonstrukcji protetycznej. Ale czy to rozwiązanie na długo?

Jak długo wytrzymują implanty zębowe?

Trwałość implantów zależy od różnych czynników, o których powiemy za chwilę. Ich żywotność może zatem być dłuższa lub krótsza, ale w każdym razie przyjmuje się, że powinny one funkcjonować dożywotnio. Jednak w określonych przypadkach po kilkunastu latach wymagana jest wymiana elementu protetycznego.

Czynniki, które wpływają na trwałość implantów, można podzielić na biologiczne i zewnętrzne. Jakie konkretnie są to czynniki?

Piękny uśmiech potrzebny od zaraz?
Mamy na to sposób! Kliknij w poniższy przycisk i przekonaj się!

Czynniki biologiczne

Jednym z kluczowych czynników, które decydują o żywotności implantów, jest stan tkanki kostnej. Implanty wszczepia się w kość. Integrują się one z nią (to proces osteointegracji), poniewaz są wykonane z materiałów biokompatybilnych, które nie są przez organizm traktowane jako ciało obce.

Dobre przyjęcie się implantu zależy właśnie od stanu tkanki kostnej. Niestety ten stan może ulec pogorszeniu. Dzieje się tak z różnych przyczyn. Z wiekiem mogą rozwijać się schorzenia związane z kośćcem, przez co u starszych Pacjentów implant może utracić swoją stabilność.

Inny biologiczny czynnik mający wpływ na trwałość implantów to uwarunkowania anatomiczne szczęki oraz żuchwy. Szczególne kłopoty dla implantów pojawiają się przy dysfunkcjach stawów skroniowo-żuchwowych, powodujących między innymi zbyt mocne zaciskanie zębów. W takim przypadku tkanki utrzymujące implanty we właściwym miejscu mogą ulec przeciążeniu i osłabieniu ich utrzymania w kości.

Kolejnym zagrożeniem dla żywotności implantów są choroby ogólnoustrojowe osłabiające odporność organizmu. Chodzi o schorzenia takie jak cukrzyca, nowotwory, AIDS czy zaburzenia układu krzepnięcia – zwiększają one podatność organizmu na infekcje, również te dotyczące tkanek miękkich jamy ustnej.

Jak trwałe są implanty?

Czynniki zewnętrzne

Oprócz czynników biologicznych wpływ na trwałość implantów mają także czynniki zewnętrzne. Najważniejszym z nich jest higiena jamy ustnej. Jeżeli zadba się o nią odpowiednio, zmniejsza się ryzyko chorób przyzębia, które mają szkodliwe dla implantów efekty.

Ale higiena nie jest jedynym zewnętrznym czynnikiem, który ma znaczenie. Ważna jest też dieta. Trwałość implantów zależy od zdrowia jamy ustnej, a na to wpływ mają również dostarczane organizmowi składniki odżywcze. W przypadku ich niedoboru mogą wywiązać się schorzenia niekorzystnie wpływające na ciśnienie krwi, przez co pogarsza się kondycja dziąseł, a implanty tracą stabilność.

Co możesz teraz zrobić?

Chciałbyś zrekonstruować swoje uzębienie za pomocą implantów? Przyjdź do Dental4You® i dowiedz się więcej o tej metodzie. Na wizytę w naszym gabinecie możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10