Jak długo goją się implanty?
Spis treści
Leczenie implantologiczne to proces, który zajmuje sporo czasu, między innymi dlatego, że po kolejnych jego etapach konieczne jest odczekanie, aż wygoją się tkanki. Jak długo może to trwać?
Usunięcie zęba pod implant
Jeżeli implant stomatologiczny ma zostać wszczepiony w miejsce zęba tkwiącego wciąż w zębodole, to ząb taki musi oczywiście zostać najpierw usunięty. Po ekstrakcji nie można od razu przystępować do dalszych działań – trzeba najpierw odczekać, aż wygoi się zębodół, powstanie nowa tkanka kostna i zregeneruje się dziąsło. Proces ten zajmuje od 3 do 12 miesięcy.
Osteointegracja
Po wszczepieniu implantu również konieczne jest odczekanie, aż zagoi się miejsce zabiegowe. Implantacja jest inwazyjnym zabiegiem, polegającym na nawierceniu kości, umieszczeniu implantu w odpowiednim miejscu, ponownym nakryciu go dziąsłem i zszyciu. Potrzeba więc sporo czasu, aby po takim zabiegu tkanki doszły do siebie.
Szwy w dziąśle zwykle można usunąć już po 7-10 dniach, a żeby w pełni zagoiły się jego tkanki, potrzebne jest 10-14 dni.
Jednak zagojenie się dziąsła nie wystarczy, aby można było już przystąpić do dalszych działań. Żeby było możliwe zamocowanie rekonstrukcji protetycznej, implant musi się dla niej stać stabilną podstawą, a to nie jest możliwe bez jego integracji z kością. Obrastanie implantu przez kość to proces zwany osteointegracją i trwa on około pół roku. Nieco szybciej przebiega w przypadku żuchwy (trwa to 3-4 miesięcy), natomiast w szczęce trwa trochę dłużej (5-6 miesięcy). Różnice te wynikają z tego, że żuchwa i szczęka mają różną budowę strukturalną.
Śruby gojące
Następnym krokiem jest odsłonięcie implantu i założenie śruby gojącej, dopasowanej w ten sposób do ukształtowania dziąsła, żeby dało się osadzić na implancie wybraną rekonstrukcję protetyczną. I znów trzeba czekać na zagojenie się dziąsła. Na szczęście nie trwa to długo – z reguły wystarczą do tego 3-4 tygodnie.
Co wpływa na gojenie po implantacji?
Żeby proces gojenia przebiegał prawidłowo, należy ściśle stosować się do pozabiegowych zaleceń lekarskich. Pozwoli to uniknąć powstania stanu zapalnego i mechanicznego uszkodzenia implantów.
W pierwszych dniach po wszczepieniu implantów powinno się unikać jedzenia i picia gorących potraw i napojów. Zaleca się też, aby na ten okres odstawić papierosy i alkohol.
Odradza się czyszczenie okolic implantu w pierwszych dniach po zabiegu. Później oczywiście można już to robić, ale trzeba pamiętać, by okolice implantu oczyszczać delikatnie, stosując do tego celu szczoteczkę o miękkim włosiu.
Dodatkowo przez około dwa tygodnie po zabiegu powinno się unikać wysiłku fizycznego, na przykład dźwigania ciężarów i uprawiania sportu.
Co możesz teraz zrobić?
Aby dowiedzieć się więcej o implantach, procesie ich wszczepienia i zaleceniach pozabiegowych, odwiedź Dental4You®. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.