Jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?
Spis treści
Podczas leczenia ortodontycznego nie powinno się rezygnować z dbania o higienę zębów i jamy ustnej. Aparat może nieco utrudnić to zadanie, ale jest ono do wykonania. Trzeba tylko do całej sprawy podejść nieco inaczej niż zazwyczaj.
Jaką wybrać szczoteczkę?
Dla utrzymania prawidłowej higieny zębów i jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego zaleca się korzystanie z dwóch szczoteczek. Pierwsza z ich to podstawowa szczotka do zębów – taka, jakiej używasz na co dzień. Może ona być ręczna lub elektryczna, przede wszystkim jednak ważne jest, aby miała miękkie włosie. Dzięki temu nie tylko nie będzie podrażniać śluzówek, ale też nie udzkodzi delikatnych części aparatu.
Druga szczoteczką, jakiej potrzebujesz, jest szczoteczka ortodontyczna o główce z rowkiem w kształcie litery V. Taki specyficzny układ włosia ułatwia czyszczenie metalowego łuku aparatu, a także zakamarków między jego drucikami. Długa szyjka szczoteczki zwiększa pole manewru, ułatwiając dotarcie nawet do części aparatu zamocowanych na tylnych zębach.
Można ułatwić sobie zadanie, stosując dodatkowo również przeznaczone do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych szczoteczki z wąskimi końcówkami. Pozwalają one łatwiej dotrzeć do miejsc między łączeniami aparatu.
Jaką wybrać pastę?
Dobór odpowiedniej pasty jest równie istotny. Nosząc aparat ortodontyczny, warto używać pasty hamującej rozwój kamienia nazębnego. Trzeba też zdawać sobie sprawę, że stały aparat może podrażniać śluzówki, co niesie ze sobą ryzyko występowania zapaleń w jamie ustnej. By temu zapobiec, można sięgnąć po pastę z przeciwzapalnymi składnikami ziołowymi.
Podczas leczenia ortodontycznego lepiej uważać na pasty wybielające. One również podrażniają śluzówki, przez co wzmacniają stany zapalne. Lepiej więc odłożyć takie wybielanie do czasu zakończenia leczenia ortodontycznego.
Jak myć zęby ze stałym aparatem ortodontycznym?
Pierwszym krokiem powinno być zdjęcie wyciągów i wszelkich ruchomych elementów aparatu. Dzięki temu uzyskasz łatwiejszy dostęp do jego łączeń. Czyszczenie najlepiej zacząć od elementów znajdujących się na zębach trzonowych. Następnie stopniowo przenoś się na zęby przednie. W pierwszej kolejności powinno się czyścić najbardziej newralgiczne miejsca, czyli łuk i pierścienie, a w następnej kolejności te, do których jest łatwiejszy dostęp, jak zamki.
Fragmenty aparatu czyść szczoteczką ortodontyczną, ustawiając ją pod kątem około 45 stopni oraz przesuwając ruchem wymiatającym (na przemian w przód i w tył). W ten sposób łatwiej oczyścisz szczeliny między aparatem i zębami. Nie wkładaj w szczotkowanie zbyt dużej siły, bo w ten sposób możesz uszkodzić elementy aparatu.
Zwróć uwagę na czas, jaki poświęcasz na szczotkowanie – każdemu zębowi i umieszczonemu na nim elementowi aparatu poświęć przynajmniej dziesięć sekund. Miejsca znajdujące się między łączeniami drutów oraz mosty aparatu warto oczyścić dodatkowo także ze pomocą nici dentystycznej.
Po wyczyszczeniu całego aparatu przejdź do szczotkowania tych zębów, na których nie ma jego elementów, używając swojej zwyczajnej szczoteczki.
Co możesz teraz zrobić?
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o utrzymywaniu higieny zębów i jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego, odwiedź Dental4You®. Na wizytę u nas możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.