Zalety implantów zębowych
Spis treści
Czy zastosowanie rekonstrukcji protetycznej umocowanej na implantach to dobre rozwiązanie problemu braków zębowych? Jak się okazuje, ta metoda odbudowy uzębienia ma przewagę nad innymi sposobami. W naszym dzisiejszym wpisie przedstawimy korzyści, jakie wiążą się z implantami zębowymi.
Stabilność
Tradycyjne ruchome protezy mają pewien mankament, który potrafi dać się we znaki nawet ich wieloletnim użytkownikom. Chodzi tu o problemy ze stabilnością. Nawet, gdy Pacjent przywyknie już do protezy i nauczy się z nią funkcjonować (co często zabiera trochę czasu), może się zdarzyć, że proteza niemile go zaskoczy. Może ona się przemieszczać w jamie ustnej, a także wypadać w pewnych sytuacjach – zwykle podczas śmiechu czy kichania, ale może się to przydarzyć nawet podczas rozmowy. Oczywiście to krępujące sytuacje, których każdy wolałby uniknąć.
Problem ten nie dotyczy protez mocowanych na implantach. Implanty, wszczepione na stałe w kość, są stabilną podstawą dla protetycznej rekonstrukcji. Nie rusza się ona, nie przemieszcza w jamie ustnej i nie grozi jej wypadnięcie. Nie trzeba się więc obawiać takich niezręcznych sytuacji. Dzięki zamocowaniu na stałe na implantach nie ma też ryzyka zadławienia się protezą podczas snu.
Przywrócenie funkcjonalności w jamie ustnej
Rekonstrukcja uzębienia przywraca jamie ustnej utraconą funkcjonalność. Można dzięki temu ponownie gryźć i żuć w naturalny sposób. To istotne nie tylko dla dobrego samopoczucia i czerpania przyjemności z jedzenia, ale także dla zdrowia układu pokarmowego. Przy brakach zębowych pokarm jest gryziony niedokładnie. większe jego kęsy trafiają do układu pokarmowego, co prowadzi do zaburzeń trawiennych. Utrudnienie jedzenia może też skłaniać Pacjenta do zmiany diety. Rezygnuje on z części potraw – tych, które trudniej mu pogryźć – a w rezultacie organizm może zostać pozbawiony potrzebnych mu składników.
Rozwiązaniem są implanty. Dzięki pracom protetycznym na implantach można wreszcie bez przeszkód jeść wszystko, na co przyjdzie ochota. Nawet twarde pokarmy nie stanowią już wyzwania. To oznacza koniec problemów z trawieniem i dostarczanie organizmowi potrzebnych składników odżywczych.
Zahamowanie zaniku kości
Nawet brak jednego zęba wpływa niekorzystnie na stan tkanki kostnej, ponieważ przestaje ona być w tym miejscu obciążana podczas żucia. A z nieużywaną kością dzieje się to samo, co z nieużywanymi mięśniami. Zaczyna ulegać atrofii, czyli stopniowemu zanikowi. To poważny problem, który powoduje obniżenie funkcjonalności jamy ustnej i pogarsza estetykę twarzy. Nawet odbudowa luki zębowej nie zawsze pomaga rozwiązać ten problem. Chyba że dokonuje się jej za pomocą uzupełnienia mocowanego na implancie.
Implant przejmuje funkcje korzenia, przywracając naturalne warunki w jamie ustnej. Podczas spożywania posiłków przenosi siły żucia na kość. Dzięki temu odzyskuje ona prawidłowe obciążenie, a proces jej zaniku zostaje zahamowany.
Co możesz teraz zrobić?
Aby dowiedzieć się więcej o implantach, efektach ich zastosowania oraz samym zabiegu implantacji, odwiedź Dental4You®. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.