Zgorzel zęba

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 26.05.2023
kategoria: Poradnik

Zgorzel zęba potrafi stać się poważnym problemem. Możliwość uratowania zęba zależy wtedy od szybkiej reakcji. Na czym właściwie polega zgorzel, jak ją rozpoznać i leczyć? Tego dowiesz się z naszego nowego wpisu.

   

Czym jest zgorzel zęba?

Zgorzel jest stanem, w którym obecność i działanie bakterii przyczyniają się do gnilnego rozpadu tkanek. Może to się przydarzyć różnym tkankom organizmu, które są wystawione na działanie czynników zewnętrznych. Taką tkanką może być również miazga zęba. Bo trzeba wiedzieć, że kiedy mówimy o zgorzeli zęba, to konkretnie chodzi właśnie o zgorzel miazgi. Zgorzel jest stanem podobnym do martwicy, ale jej wyróżnikiem jest gnilny rozpad, objawiający się specyficznym, nieprzyjemnym zapachem.

 

Jak powstaje zgorzel zęba?

Miazga jest jedyną żywą tkanką zęba. To właśnie ona zaopatruje go w tlen i inne substancje, jakich potrzebuje, aby prawidłowo funkcjonować. Miazgę otaczają twarde tkanki, szkliwo i zębina, chroniąc ją przed wpływem czynników zewnętrznych. Ta ochrona niestety czasem zawodzi. Dlaczego?

Zwykle powód leży w nieprawidłowej higienie jamy ustnej. Kluczowe dla ochrony przed zgorzelą miazgi jest regularne mycie zębów, czyli usuwanie płytki bakteryjnej, która osadza się na nich podczas jedzenia. Jeśli się zaniedba tę sprawę, to na skutek działania minerałów zawartych w ślinie płytka zaledwie w kilkanaście godzin ulega mineralizacji i przekształca się w kamień nazębny.

Żyjące na nim bakterie sprawiają, że zakwasza się środowisko jamy ustnej i powstaje próchnica. Odżywiają się one cukrem, a w tym procesie produkują kraśne substancje uszkadzające zmineralizowane tkanki zębów. Wystarczy nawet niewielki ubytek próchnicowy, aby umożliwić tym toksynom przeniknięcie do miazgi, a to z kolei prosta droga do wywołania stanu zapalnego.

Zapalenie miazgi jest procesem, który można odwrócić w początkowym stadium rozwoju. Wymaga to usunięcia drażniącego bodźca, opracowania i wypełnienia ubytku. Jeśli jednak nie podejmie się tych działań w porę, to stan miazgi będzie się pogarszał, aż dojdzie do jej obumarcia. Efektem jest utrata jej naturalnego wyglądu – zmienia się ona w szaro-brunatną masę o nieprzyjemnym zapachu.

 

Zgorzel zęba

 

Jak przebiega zgorzel zęba?

W wielu przypadkach zgorzel zęba przebiega zupełnie bezobjawowo. Wprawdzie w metabolicznych procesach bakterii i podczas rozpadu tkanek wydzielane są silnie toksyczne związki chemiczne, jednak jeżeli komora zęba jest otwarta, to gazy powstające w tym procesie znajdują ujście. Pacjent nie odczuwa wtedy dolegliwości.

Jeśli komora jest zamknięta, wygląda to jednak inaczej. Wówczas gazy takie jak amoniak i siarkowodór powodują zwiększone ciśnienie, a to przyczynia się do silnego, pulsującego bólu. Może też dojść do przepchnięcia produktów rozpadu zgorzelinowego przez otwór wierzchołkowy. W takiej sytuacji przedostają się one do tkanek otaczających korzeń.

Główny kanał korzeniowy ma bezpośredni kontakt z tkankami okołowierzchołkowymi, toteż zapalenie może rozprzestrzeniać się w kierunku ozębnej i kości wyrostka zębodołowego. Jeżeli ogarnie przyzębie brzeżne, ogniska zapalne mogą przenieść się również na sąsiednie korzenie.

Ząb objęty zgorzelą można w wielu przypadkach rozpoznać już po samym jego wyglądzie. Staje się ciemniejszy od otaczających go zdrowych zębów, przyjmując szary lub brązowy odcień. Innymi charakterystycznymi objawami są: przykry zapach z ust, nieprzyjemny posmak, uczucie zbyt wysokiego zęba lub wysadzania go z zębodołu.

 

Jak leczy się zgorzel zęba?

Pierwszym krokiem jest szczegółowa diagnostyka – w tym celu wykonuje się badania RTG, pozwalające stwierdzić stadium rozwoju choroby. Jeśli jest to możliwe, zgorzel leczy się, wykonując leczenie kanałowe, czyli usuwając chore tkanki, opracowując kanały, wypełniając je ciekłą gutaperką i zakładając wypełnienie.

Niestety nie zawsze jest taka możliwość. W zaawansowanym stadium choroby jest już za późno na leczenie kanałowe i jedynym wyjściem jest usunięcie zęba.

 

Dowiedz się więcej!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zgorzeli zęba, zapraszamy do Dental4You® – tutaj chętnie odpowiemy na pytania, które Cię nurtują. Na wizytę u nas możesz się zapisać, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10