Diastema – czym jest i czy trzeba ją leczyć?

Karolina Jakubiak-Szczęsna
autor:
dodano: 07.05.2024
kategoria: Poradnik

Diastema to nic innego jak przerwa między zębami, która może być postrzegana jako niedoskonałość kosmetyczna lub istotne zaburzenie zgryzu. Dla niektórych jest ona uroczym akcentem uśmiechu, a dla innych stanowi powód do braku pewności siebie. Niezaprzeczalnie diastema wpływa nie tylko na wygląd, lecz także na funkcje jamy ustnej, ponieważ może prowadzić do problemów z mową czy żuciem. Co więc warto wiedzieć na jej temat?

 

Jakie wyróżniamy rodzaje diastemy?

Stomatologia wyróżnia kilka rodzajów diastemy ze względu na przyczynę występowania. Tak też mamy do czynienia z:

  • diastemą rzekomą – ten rodzaj diastemy spowodowany jest przerostem wędzidełka górnej wargi lub jego nieprawidłowym przyczepem;
  • diastemą prawdziwą – tego typu diastema występuje w kilku przypadkach. Po pierwsze, gdy w jamie ustnej Pacjenta brakuje siekaczy bocznych. Po drugie, gdy mamy do czynienia z małym rozmiarem zębów. Po trzecie, gdy w jamie ustnej pojawia się dodatkowy, nadprogramowy ząb;
  • diastemą fizjologiczną – występuje ona u dzieci w okresie, gdy w ich jamie ustnej zachodzi wymiana zębów mlecznych na stałe. Ten rodzaj diastemy nie wymaga interwencji lekarza dentysty czy ortodonty.

 
 

Jak leczy się diastemę?

Jednym ze sposobów leczenia diastemy jest skierowanie Pacjenta do ortodonty. Ten po dokładnym zapoznaniu się z przypadkiem może ustalić indywidualny plan terapeutyczny. W przypadku stosunkowo małych przerw między zębami ortodonci mogą zalecić stosowanie nakładek, aparatów ruchomych lub stałych. Tych zadaniem jest stopniowe przesuwanie zębów, by w efekcie zmniejszyć odległość między nimi.

W niektórych przypadkach, gdy diastema jest spowodowana różnicami w rozmiarze zębów lub brakiem jednego zęba, konieczna może być również interwencja chirurgiczna lub zabiegi protetyczne. Dlatego też tak ważne jest, by Pacjent skontaktował się z dentystą i skonsultował z nim swój przypadek. Diastema może bowiem wymagać bardziej kompleksowego leczenia, by w efekcie zachować odpowiednie funkcje jamy ustnej.
 

Diastema - czym jest i czy trzeba ją leczyć?

 

Bonding i licówki na diastemę

Bonding i licówki są popularnymi metodami estetycznego poprawienia diastemy. W przypadku bondingu kompozytowa substancja jest aplikowana na powierzchnię zębów i modelowana, aby wypełnić przerwę między nimi. Procedura ta jest stosunkowo szybka, więc zapewnia Pacjentowi odmianę uśmiechu w krótkim czasie. Z kolei licówki to cienkie płatki porcelanowe lub kompozytowe, które są trwale mocowane do przedniej powierzchni zębów. Tym samym zakrywają diastemę i poprawiają estetykę uśmiechu. Licówki są trwalsze i bardziej odporne na przebarwienia niż bonding. Niestety wymagają precyzyjnego dopasowania i są kosztowniejsze, co może nieco odstraszać Pacjentów.

 

Dowiedz się więcej

Nie wiesz, czy Twoja diastema wymaga leczenia? A może już masz diagnozę i szukasz miejsca, w którym przeprowadzone zostanie kompleksowe leczenie? W każdym z tych przypadków zapraszamy do naszego gabinetu i tym samym kontaktu z naszymi doświadczonymi lekarzami. Na wizytę możesz umówić się telefonicznie +48 12 222 50 10 lub poprzez wygodny formularz kontaktowy, który dostępny jest na naszej stronie internetowej.

 



Zadzwoń: 12 222 50 10