Pęknięty ząb – co robić i jak leczyć?
Spis treści
Pęknięty ząb wzdłuż to nie tylko kwestia estetyczna, ale również problem zdrowotny. Taki stan może bowiem prowadzić do pojawienia się bólu, a także w późniejszym czasie powikłań. Warto wiedzieć, że wyróżnia się kilka przyczyn pęknięcia zęba i to od ich ustalenia zależy metoda leczenia, którą będzie należało podjąć. Czy wiesz, co robić w przypadku pęknięcia zęba?
Pęknięty ząb – poznaj przyczyny
Jak powszechnie wiadomo, szkliwo jest jedną z najbardziej odpornych na uszkodzenia tkanek w organizmie. Niestety jego obecność na powierzchni zębów nie oznacza, że jest ono absolutnie odporne na wszystkie czynniki. Istnieją sytuacje, podczas których dochodzi do uszkodzenia struktury szkliwa, co w efekcie znacząco wpływa na wytrzymałość zębów. W takiej sytuacji na początku pojawiają się niewidoczne rysy w szkliwie, które nie dają żadnych oznak. Z czasem zęby stają się coraz słabsze, co sprawia, że są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, co zwiększa ryzyko pęknięcia zęba wzdłuż lub pionowo.
Najczęstszymi przyczynami pęknięcia zębów są urazy mechaniczne, takie jak upadek czy uderzenie, oraz choroby związane z nieprawidłowym kontaktem zębów górnych i dolnych. Zmiany próchnicze również mogą istotnie osłabić szkliwo i zmniejszyć wytrzymałość mechaniczną zębów.
Warto również wiedzieć, że za pęknięciem zębów mogą stać także wady zgryzu lub choroby takie jak bruksizm.
Pęknięty ząb po przebytym leczeniu kanałowym
Leczenie kanałowe sprawia, że ząb staje się martwy i tym samym jest on słabszy niż pozostała, zdrowa część uzębienia. Zazwyczaj w wyniku zmian chorobowych i przeprowadzonego leczenia część zęba pozostaje zachowana przy jednoczesnym usunięciu zajętej chorobą tkanki. Pozbawiony miazgi ząb jest bardziej podatny na nacisk, gdyż brakuje mu czucia, które uchroniłoby go przed nadmiernym obciążeniem. Dlatego też można stwierdzić, że ząb po leczeniu kanałowym jest zdecydowanie bardziej podatny na opisywane pęknięcie.
Pęknięty korzeń zęba po leczeniu kanałowym – objawy
Pęknięty korzeń sprawia, że ząb staje się bardziej wrażliwy, co objawia się bólem przy zwalnianiu nacisku lub próbie wciągania powietrza. Czasem ból może pojawić się spontanicznie, bez widocznego bodźca.
Dodatkowo pęknięcie zęba wzdłuż sprawia, że uzębienie staje się nadwrażliwe na zmiany temperatury, reagując bólem na zimne i gorące pokarmy oraz płyny. Najczęściej pęknięcia korzenia występują po leczeniu endodontycznym.
Pęknięty korzeń zęba – leczenie?
Pęknięty korzeń zęba – co robić? Sposób leczenia pęknięć zębów zależy głównie od ich charakteru. W przypadku najłagodniejszych, takich jak pęknięte szkliwo (czyli rysa na zębie), możliwe jest, że nie będzie potrzebne żadne specjalne leczenie, a jedynie regularne wizyty kontrolne. W innych przypadkach konieczne może być zastosowanie leczenia kanałowego lub nawet usunięcie zęba.
Dowiedz się więcej
Pęknięty ząb jest Twoim problemem? Jeśli szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, skontaktuj się z naszą rejestracją. Umówimy Cię na konsultację z naszym lekarzem, podczas której zostanie przeprowadzony kompleksowy wywiad oraz badania diagnostyczne. Zapisz się telefonicznie +48 12 222 50 10 lub poprzez wygodny formularz kontaktowy.