Piłowanie zębów pod korony – wszystko, co warto wiedzieć
Spis treści
Proces leczenia protetycznego, które ma na celu odbudowę zniszczonych lub osłabionych zębów składa się z kilku etapów. Korony protetyczne pozwalają na przywrócenie zarówno estetyki, jak i funkcji zęba, co ma duże znaczenie w codziennym życiu Pacjentów. Aby jednak korona mogła zostać zamocowana na zębie, konieczne jest jego odpowiednie przygotowanie – w tym precyzyjne szlifowanie, czyli tzw. piłowanie.
Dlaczego zakłada się korony protetyczne?
Korony są stosowane w przypadkach, gdy ząb jest zbyt zniszczony, aby odbudować go tradycyjnymi metodami, takimi jak wypełnienia (plomby). Oto najczęstsze wskazania do założenia koron:
- Zęby po leczeniu kanałowym – osłabione przez usunięcie miazgi, mogą wymagać dodatkowego wzmocnienia.
- Złamania i pęknięcia zębów – kiedy struktura zęba została znacznie uszkodzona.
- Znaczne ubytki próchnicowe – zęby z dużą utratą tkanek twardych.
- Estetyka – korony stosowane są także w celach poprawy estetyki, zwłaszcza w przypadku zębów przednich.
Czym jest piłowanie zębów pod korony?
Piłowanie zębów pod korony (preparacja zęba), polega na usunięciu części naturalnej struktury zęba, aby zrobić miejsce dla przyszłej korony. Proces ten wymaga dużej precyzji i doświadczenia stomatologa, ponieważ ilość materiału, którą należy usunąć, musi być dostosowana do grubości korony, przy jednoczesnym zachowaniu jak największej ilości zdrowych tkanek zęba.
Piłowanie ma na celu stworzenie odpowiedniego kształtu i wielkości zęba, aby zapewnić optymalne dopasowanie korony oraz jej trwałość. Warto dodać, że technika piłowania różni się w zależności od rodzaju korony – na przykład korony pełnoceramiczne wymagają większej precyzji i bardziej równomiernego szlifowania niż korony metalowo-ceramiczne.
Etapy piłowania zęba pod koronę
- Ocena zęba – Na początku stomatolog z Dental4You dokonuje oceny stanu zęba i jego otaczających tkanek. W przypadku zębów leczonych kanałowo może być konieczne wzmocnienie zęba za pomocą wkładów koronowo-korzeniowych.
- Znieczulenie – Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, które eliminuje dyskomfort.
- Szlifowanie – Ząb jest preparowany w taki sposób, aby uzyskać stożkowy kształt, co ułatwia osadzenie korony.
- Przygotowanie brzegu – Ważnym aspektem szlifowania zęba jest przygotowanie odpowiedniego brzegu preparacji, czyli miejsca, gdzie korona styka się z dziąsłem. Brzeg ten powinien być gładki i dobrze wyprofilowany.
- Tymczasowa korona – Po zakończeniu piłowania na oszlifowany ząb najczęściej nakłada się tymczasową koronę, która chroni ząb przed uszkodzeniami i zapewnia estetykę do momentu wykonania ostatecznej korony w laboratorium protetycznym.
Korzyści związane z piłowaniem zębów
Korony protetyczne zapewniają wiele korzyści:
- Długotrwała ochrona zęba – Korony skutecznie chronią ząb przed dalszym zniszczeniem.
- Estetyka – Nowoczesne korony (szczególnie pełnoceramiczne) są bardzo estetyczne i mogą doskonale naśladować naturalne zęby.
- Wzmocnienie zęba – Korony znacznie zwiększają wytrzymałość zęba, szczególnie po leczeniu kanałowym.
Dowiedz się więcej
Masz pytania odnośnie oferowanych przez nasz gabinet rozwiązań protetycznych? A może nie wiesz dokładnie w jakiej kondycji jest Twoje uzębienie i potrzebujesz jego oceny? Zapraszamy zatem do Dental4You. Na wizytę możesz umówić się telefonicznie +48 12 222 50 10 lub poprzez wygodny formularz kontaktowy.