Ortodoncja

Ortodoncja

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem wad zgryzu, wad szczękowo-twarzowych oraz nieprawidłowości zębowych.  Wady zgryzu to nieprawidłowe ustawienie zębów w łuku zębowym (stłoczenie zębów, diastemy, zatrzymane zęby, braki zawiązków zębów stałych) lub błędne relacje tych łuków względem siebie. Efektem nieleczonej wady może być zmiana rysów twarzy, zaburzenia funkcji (jedzenia, mówienia, oddychania), zaburzenia estetyczne związane ze złym uszeregowaniem zębów.

Leczenie ortodontyczne w Dental4You®

Leczenie ortodontyczne w Dental4You® obywa się aparatami ruchomymi (wyjmowanymi) lub stałymi.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Aparaty ruchome są najczęściej stosowane u dzieci i młodzieży. Są wykonywane w wybranym przez Pacjenta kolorze, a na dodatkowe życzenie mogą być ozdobione dodatkowymi elementami (nawet ulubionymi bohaterami kreskówek i filmów)! Dzięki swojej budowie idealnie wspomagają prawidłową rozbudowę łuków zębowych w okresie wzrostu oraz poprawiają już istniejące wady zgryzu. Odpowiednim momentem do rozpoczęcia leczenia są dzieci, u których występuje uzębienie mieszane tzn. część zębów stanowią już wyrżnięte zęby stale, a pozostałą część zęby mleczne. Skuteczność tej metody leczenia w dużej mierze jest związana z dyscypliną samego Pacjenta, ale wymaga także regularnych wizyt kontrolnych. Najczęstszym schematem postępowania z aparatami ruchomymi jest noszenie go w nocy oraz kilka godzin popołudniu (po szkole, przedszkolu, dodatkowych zajęciach). Zakładanie i zdejmowanie takiego aparatu ortodontycznego nie stanowi dla dziecka żadnego problemu, wobec czego rodzice nie muszą się martwić czy aparat został założony prawidłowo.

ortodonta Kraków - Gabinet Stomatologiczny Dental4You

Pamiętaj, że dzięki rozpoczęciu leczenia we wczesnym wieku, Twoje dziecko może uniknąć leczenia ortodontycznego stałym aparatem w późniejszych latach swojego życia!

Aparaty ortodontyczne stałe

Aparaty stałe są używane do leczenia rozmaitych wad zębowych i nieprawidłowości łuków zębowych.

Aktualnie ortodonta dysponuje wieloma typami aparatów, których wspólnym, nadrzędnym celem jest prawidłowe uszeregowanie zębów.

W skład aparatu stałego wchodzą:

  • zamki (elementy kotwiczące, naklejane na powierzchniach zębów)
  • pierścienie (elementy kotwiczące, cementowane najczęściej na zębach trzonowych)
  • ligatury (elastyczne gumki, wymieniane podczas każdej kontroli, dostępne w prawie wszystkich kolorach)
  • łuki (wymieniane kilka razy w trakcie leczenia)

Ortodoncja – zamki

W naszym gabinecie stosujemy różnego rodzaju zamki: metalowe i estetyczne (ceramiczne lub szafirowe).

Zamki przyklejane są do poszczególnych zębów, a przyłączony do nich łuk wywiera siłę przemieszczającą zęby do zaplanowanego wcześniej przez ortodontę położenia. W przeszłości najbardziej popularnym aparatem stałym był aparat z zamkami metalowymi. Ze względów kosmetycznych coraz częściej Pacjenci decydują się na założenie zamków estetycznych, które są mniej widoczne.

ZAMKI CERAMICZNE są półprzeźroczyste, dzięki temu dobrze komponują się z naturalnym kolorem Twoich zębów, co sprawia że w porównaniu do stałego aparatu ortodontycznego z zamkami metalowymi jest prawie niewidoczny w trakcie leczenia i pozwala na śmiały, szeroki uśmiech.

ZAMKI SZAFIROWE produkowane są z czystego, monokrystalicznego szafiru co sprawia że są całkowicie transparentne. Stały aparat ortodontyczny szafirowy jest najbardziej przeźroczystym aparatem dostępnym na rynku.

Należy zaznaczyć, że u niektórych osób bardziej widoczny będzie zamek ceramiczny, a u innych zamek szafirowy. Jest to zależne od koloru i odcieni własnego uzębienia.

Ortodoncja, zamki ceramiczne, zamki szafirowe