5 faktów o implantach

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 18.06.2021
kategoria: Poradnik

Stomatologia proponuje różne metody odbudowy utraconego uzębienia, ale najskuteczniejszą z nich jest bez wątpienia zastosowanie implantów zębów, pozwalających nie tylko przywrócić funkcjonalność jamy ustnej, ale też wiernie odwzorować naturalne piękno uśmiechu. Chociaż rozwiązanie zdobywa coraz większą popularność, istnieje wiele niuansów, z których Pacjenci nie do końca zdają sobie sprawę. Dlatego też stworzyliśmy krótki „niezbędnik” skupiający najważniejsze fakty na temat implantów zębów!

Implanty uchronią pozostałe stałe uzębienie przed wieloma schorzeniami i wadami ortodontycznymi

Pamiętajmy, że nawet pojedynczy ubytek stanowi zagrożenie dla zdrowia uśmiechu. Każda luka destabilizuje naturalną harmonię jamy ustnej i zaburza siły nacisku oddziałujące na konkretne partie uzębienia. Przekłada się to na powstawanie problemów z okluzją (prawidłowym punktem styku przeciwstawnych zębów) oraz jego nadmierne ścieranie, rozchwianie, a nawet łamanie. Siłą rzeczy zaczynamy tracić kolejne zęby, co stanowi przykład błędnego koła.

Warto zaznaczyć, że utrata zęba powoduje przesuwanie się pozostałego uzębienia w kierunku powstałej luki. Zjawisko to nazywamy efektem Godona, a prowadzi ono do powstawania wad ortodontycznych, które wymagały będą wdrożenia kompleksowej i długotrwałej terapii. Dlatego też w przypadku nawet pojedynczego braku zębowego należy go jak najszybciej uzupełnić, gdyż pozwoli to uniknąć wielu problemów.

Nie zawsze można przeprowadzić leczenie implantologiczne

Chociaż leczenie implantologiczne jest niezwykle nowoczesną metodą kierowaną do szerokiej grupy Pacjentów, istnieją sytuacje, kiedy procedura będzie utrudniona lub wręcz niemożliwa. Najpopularniejszym przeciwwskazaniem jest młody wiek leczonej osoby – wszczepienia implantów unika się w przypadku młodzieży poniżej 21 roku życia. Powód jest bardzo prosty: tkanki kostne ich szczęk wciąż się kształtują, co mogłoby wpłynąć na ostateczny rezultat. Ostateczna decyzja o przeprowadzeniu implantacji pozostaje wówczas w gestii stomatologa, który może podjąć się jej wykonania, lecz równie dobrze może też odmówić. Wyznacznikiem zakończenia procesu formowania kości jamy ustnej jest zdjęcie rentgenowskie śródręcza i w dużej mierze to na jego podstawie lekarz kwalifikuje Pacjenta do zabiegu.

Utrudnieniem przy zastosowaniu implantów zębów jest także niedostateczna ilość tkanek kostnych w jamie ustnej Pacjenta, jednakże istnieją skuteczne rozwiązania problemu. Wystarczy nieraz przeprowadzić odpowiednie zabiegi chirurgiczne, np. sterowaną regenerację kości lub podniesienie dna zatoki szczękowej, które stworzą odpowiednie warunki pod implantację. Przeciwwskazanie stanowią również przewlekłe choroby, takie jak nieunormowana cukrzyca, choroby układu krążenia, stan zapalny przyzębia czy przyjmowanie niektórych leków (np. psychotropowych).

Dzięki implantom zębów można estetycznie odbudować utracone uzębienie

Jest to oczywiście prawda, jednakże należy zaznaczyć, że implanty zębów same w sobie służą jedynie jako podstawa dla przytwierdzenia odpowiednich rekonstrukcji protetycznych, np. koron, mostów lub protez. To właśnie one imitują widoczną część uzębienia oraz pozwalają na komfortowe przeżuwanie pożywienia. Ponieważ wspomniane odbudowy wykonywane są z nowoczesnych materiałów (metal licowany porcelaną, sama porcelana bądź cyrkon), znakomicie naśladują naturalne tkanki zębów oraz przywracają estetykę uśmiechu. Tyczy się to praktycznie ich wszystkich aspektów: koloru, kształtu czy przezierności.

Implanty zębów hamują zanik kości w miejscu ubytku

Ważną właściwością implantów jest ich zdolność do osseointegracji. „Śrubki” wytwarza się z neutralnych dla organizmu materiałów (tytany lub stopu tytany z domieszką cyrkonu), dzięki czemu scalają się z otaczającymi tkankami kostnymi. Zapewniają im tym samym właściwe obciążenie, co hamuje ich zanik. Dzięki temu policzki zachowują podparcie i zapobiegamy powstawaniu postarzających twarz zmarszczek bądź bruzd, a także tzw. profilu starczego charakterystycznego dla osób w starszym wieku.

Wszczepienie implantów jest bezbolesne

Zastosowanie nowoczesnego znieczulenia komputerowego sprawia, że wszczepienie implantów przebiega całkowicie bezboleśnie. To innowacyjne urządzenie z wbudowanym mikroprocesorem stale regulującym ciśnienie dozowania środka znieczulającego, przez co eliminowany jest ból podczas iniekcji oraz nieprzyjemne wrażenie rozpierania tkanek. Aplikator skonstruowany jest na wzór długopisu (lub, jak sama nazwa wskazuje, „różdżki”), przez co nie wywołuje przykrych skojarzeń związanych z klasycznymi strzykawkami.

Co możesz teraz zrobić?

Jeżeli zastanawiasz się nad podjęciem leczenia implantologicznego, umów się na wizytę w Dental4You®! Nasi eksperci dobiorą rozwiązanie adekwatne do Twoich potrzeb i oczekiwań, a także precyzyjnie zaplanują kompleksową terapię, która rozwiąże problem braków zębowych. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10