Biały nalot na języku– co należy wiedzieć o tej przypadłości?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 08.09.2021
kategoria: Poradnik

Higiena jamy ustnej z pozoru może wydawać się prostą czynnością. Każdy na półce w swojej łazience posiada szczoteczkę oraz pastę do zębów i zapewne wie jak z nich korzystać. Jak się często okazuje, wiedza ta nie zawsze jest precyzyjna. W wielu przypadkach utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej bywa problematyczne. Poza regularnym myciem zębów i docieraniem do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, ważne jest również dokładne oczyszczanie języka, będącego siedliskiem bakterii.

Język pełni również wiele bardzo ważnych funkcji w jamie ustnej. To dzięki rozmieszczonym na nim kubkom smakowym rozróżniamy pokarmy i czerpiemy przyjemność z ich spożywania. Również w procesie trawienia pełni ważne funkcje, służąc rozdrabnianiu i przeżuwaniu jedzenia. Jest także ważnym elementem w aparacie mowy. Co zrobić, gdy na języku pojawia się nagle biały nalot? Czy ta zmiana koloru powinna nas zaniepokoić? Co oznacza taki dziwny język? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Pokaż mi swój język, a powiem Ci na co chorujesz…

W tradycyjnej medycynie chińskiej wiele badań rozpoczyna się właśnie od obejrzenia języka, którego wygląd może być podstawą diagnozowanie wielu schorzeń, dotyczących konkretnych narządów. Prawidłowo wyglądający język u osoby cieszącej się dobrym zdrowiem ma różowy kolor, jest sprężysty i wilgotny. W przypadku procesów chorobowych zachodzących w organizmie, może zmienić swoją barwę i na jego powierzchni mogą pojawić się rowki, bruzdy czy pęknięcia. W sytuacji gdy zmiany te zachodzą gwałtownie, są intensywne i powodują dyskomfort w naszej jamie ustnej powinniśmy sprawdzić u lekarza, jakie może być ich źródło.

Kiedy wygląd naszego języka powinien nas zaniepokoić?

Kolor naszego języka może przejściowo się zmieniać pod wpływem barwiących pokarmów, które spożywamy, np. kurkumy czy jagód. Wiele osób podczas codziennej pielęgnacji zębów zauważa biały nalot na języku, za którego barwę są odpowiedzialne brodawki smakowe oraz bakterie pozostałe po zjedzonych pokarmach. Jeśli nie przybiera intensywnej barwy czy gęstej konsystencji, nie powinniśmy się nim martwić. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy biały nalot przybiera na intensywności i dodatkowo towarzyszą mu inne dolegliwości, takie jak: nieświeży oddech (halitoza), gęsta konsystencja czy dziwny posmak w ustach. Poza kolorem ważna jest również powierzchnia języka, na której zauważalne zmiany mogą sygnalizować zachodzące procesy chorobowe. Na przykład liczne pęknięcia na powierzchni języka mogą świadczyć o cukrzycy, problemach z trzustką lub zaburzeniach w przyswajaniu witamin. Natomiast afty, wrzody i pleśniawki są charakterystyczne dla kandydozy. Dodatkowo objawami, które im towarzyszą są: nieprzyjemny posmak, pieczenie języka, owrzodzenia dziąseł bądź wewnętrznych ścian jamy ustnej.

 

Najpopularniejsze schorzenia, które są widoczne na języku

Dziwny nalot na języku może być symptomem wielu poważnych schorzeń w naszym organizmie, których nie wolno bagatelizować. Dlatego wszelkie zmiany, które odbiegają od naturalnego koloru naszego języka i nie mają charakteru przejściowego (np. po zjedzeniu barwiącej potrawy) powinny być skonsultowane z lekarzem.

Należą do nich m.in.

  • grzybica jamy ustnej (kandydoza) – charakterystyczny biały nalot na języku, któremu często towarzyszą wypryski skórne i wysypka
  • problemy z żołądkiem – biały nalot na języku, któremu towarzyszy dziwny posmak w ustach
  • niewłaściwa dieta, brak witamin, słabe nawodnienie organizmu lub nadmiernego stosowania płynów do płukania ust zawierających nadtlenek wodoru (woda utleniona) powodują powstawanie białego nalotu na języku
  • rogowacenie białe (inaczej leukoplakia) – na języku widzimy białe plamy, dochodzi też do nagromadzenia zrogowaciałych komórek. Choroba ta dotyczy zwłaszcza palaczy i jest sygnałem, iż w organizmie zaczęły wytwarzać się komórki rakowe
  • gęsta konsystencja i biała barwa języka mogą sygnalizować wiele poważnych schorzeń, do których należą: kiła (biało-szarawy kolor języka), dur brzuszny, czy problemy z sercem

 

Jak pozbyć się białego nalotu na języku?

Najważniejszą sprawą w zapobieganiu wszelkim schorzeniom właściwa higiena całej jamy ustnej. Poza precyzyjnym szczotkowaniem zębów, należy pamiętać również o dokładnym wymyciu powierzchni języka, na którym również gromadzi się nalot po zjedzonym posiłku. W jaki sposób należy wyczyścić język? Możemy do tego użyć zwykłej szczoteczki do zębów, wyposażonej w specjalne wypustki, umożliwiające dokładne oczyszczenie języka. Ponadto w popularnych drogeriach czy aptekach można znaleźć specjalne skrobaczki do języka, które przypominają z wyglądu maszynkę do golenia. Pamiętajmy, aby po zakończeniu czynności pielęgnacyjnych języka, dokładnie umyć skrobaczkę, a jamę ustną wypłukać płynem antybakteryjnym (bez alkoholu).

Warto również zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w witaminy i minerały. Nałogowi palacze, którzy często borykają się z nieestetycznym nalotem na języku, powinni rozważyć zerwanie z nałogiem.

Czasem jednak zmiany w higienie jamy ustnej oraz diecie i stylu życia okazują się niewystarczające do tego, by skutecznie uporać się z białym nalotem na zębach. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja stomatologiczna, która pomoże w dotarciu do źródła problemu.

Umów się na wizytę!

Zauważyłeś biały nalot na języku? Chciałbyś poznać jego przyczynę? Zapraszamy do Dental4You®! Nasz zespół ekspertów zleci wykonanie odpowiednich badań, które pomogą w znalezieniu przyczyny Twojej dolegliwości. W razie potrzeby nasze wykwalifikowane higienistki udzielą również instruktażu w zakresie pielęgnacji jamy ustnej, w tym również języka. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz



Zadzwoń: 12 222 50 10