Bolące dziąsła pod protezą – przyczyny oraz metody leczenia

Piotr Chomiuk
autor:
dodano: 29.04.2024
kategoria: Poradnik

Wprowadzenie protezy do jamy ustnej może być dla wielu osób trudnym i czasami bolesnym doświadczeniem, zwłaszcza na początku, gdy organizm adaptuje się do nowej sytuacji. Jednakże, gdy ból utrzymuje się lub nasila wraz z upływem czasu, konieczne staje się zidentyfikowanie jego źródła oraz podjęcie odpowiednich kroków. Warto zatem zapoznać się z najczęstszymi przyczynami bólu jamy ustnej związanego z noszeniem protez, aby móc skutecznie sobie z nim poradzić.

 
 

Ból spowodowany niewłaściwą higieną

Aby utrzymać protezę w dobrym stanie i uniknąć bolesnych podrażnień jamy ustnej, konieczne jest jej regularne i staranne czyszczenie. Bakterie, które osadzają się na powierzchni protezy, mogą prowadzić bowiem do nieprzyjemnych podrażnień. Dlatego tak ważne jest, aby myć ją przy pomocy dedykowanych do tego celu preparatów.

 
 

Przyczyny bólu dziąseł – poznaj wszystkie

Ból dziąseł często może być wynikiem noszenia uszkodzonych lub nieodpowiednio dopasowanych protez. Te problemy mogą prowadzić do otarć, bolesnych podrażnień, a nawet powstawania ran, owrzodzeń i aft. Przyczyną tego stanu rzeczy może być tzw. osiadanie protezy, czyli deformacja jej kształtu, co sprawia, że przestaje ona odpowiednio dopasowywać się do uzębienia. Dodatkowo, jeśli proteza jest źle przytwierdzona i poluzowana, mogą się pod nią gromadzić pozostałości jedzenia, sprzyjające rozwojowi bakterii i chorób jamy ustnej.

 
 

Protezy na czterech lub sześciu implantach Kraków

 
 

Bolące dziąsła pod protezą – jak sobie z nimi poradzić?

Jedną z możliwości jest zastosowanie dostępnych na rynku środków do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ich wykorzystanie może przynieść Pacjentowi ulgę. Jednak warto wiedzieć, że każdy przypadek dobrze jest skonsultować ze swoim lekarzem. To właśnie on po dokładnych oględzinach jamy ustnej oraz sprawdzeniu protezy będzie w stanie ustalić przyczynę pojawiających się dolegliwości. Tym samym będzie mógł zalecić podjęcie kroków mających na celu ich wyeliminowanie. Do nich może należeć zastosowanie antybiotykoterapii, która sprawdzi się w przypadku infekcji. Z kolei jeśli lekarz wykryje problem z protezą, zaleci jej naprawę lub wymianę na nową.

 
 

Bolące dziąsła pod protezą – zgłoś się po pomoc

W naszym gabinecie jesteśmy w stanie pomóc Pacjentom z różnymi problemami, także tymi spowodowanymi noszeniem protez. Dlatego też w razie jakichkolwiek dolegliwości zachęcamy do zgłoszenia się na wizytę kontrolną. Wówczas nasz lekarz podejmie się diagnozy problemu i leczenia. Zapisać się na termin można telefonicznie +48 12 222 50 10 lub wykorzystując specjalnie przygotowany, wygodny formularz kontaktowy.Zadzwoń: 12 222 50 10