Bruksizm
Spis treści
Na czym polega bruksizm? Skąd się bierze ta choroba? Czy można ją wyleczyć? Jakie środki podjąć, jeżeli zostaną u Ciebie wykryte objawy bruksizmu?
Czym jest bruksizm?
Bruksizm to choroba, której objawem jest napadowe zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Najczęściej ma to miejsce w nocy. Podczas takiego ataku szczęki mogą zacisnąć się nawet dziesięciokrotnie mocniej niż podczas gryzienia twardych pokarmów. A ponieważ organizm nie jest stworzony do znoszenia tak dużego nacisku, efektem zachodzących przeciążeń staje się pogorszenie stanu zdrowotnego zębów, przyzębia, stawów skroniowo-żuchwowych oraz innych części organizmu (nie tylko jamy ustnej). Jakie konkretnie są te niekorzystne efekty?
Jakie są skutki bruksizmu?
Spowodowane przez bruksizm zaciskanie zębów ze zbyt dużą siłą ma znaczny wpływ na ich kondycję – grozi im ścieranie się, pękanie, a w części przypadków nawet rozchwianie. W wyniku bruksizmu tworzą się ubytki klinowe (czyli spowodowane nie przez próchnicę, a przez urazy mechaniczne).
Ale choroba ta w niekorzystny sposób odbija się nie tylko na zębach. Może pojawić się krwawienie dziąseł, tendencja do przygryzania języka i policzków, a nawet zanik przyzębia.
Oprócz tego bruksizm wiąże się też z bólem w okolicach stawów skroniowo-żuchwowych. Ograniczona zostaje ruchomość żuchwy i zaburzony tor jej ruchu przy otwieraniu i zamykaniu ust. Przy jej szerszym otwieraniu może pojawiać się trzask i jej przeskakiwanie.
Bruksizm ma też negatywny wpływ na mięśnie. Mogą pojawiać się mięśniowe przykurcze i jedno lub obustronny przerost mięśni twarzy i szyi. Nawet ruchomość głowy może zostać zaburzona.
Jakie są przyczyny bruksizmu?
Na dzień dzisiejszy nie wiemy do końca, jakie są przyczyny bruksizmu. Obecny stan wiedzy medycznej nie pozwala jeszcze w pełni zgłębić tego zagadnienia. Jednak chociaż nie znamy źródła tej choroby, możemy wskazać szereg czynników, które przyczyniają się do jej rozwoju, jeżeli występują w większej liczbie.
Część tych przyczyn wiąże się bezpośrednio z jamą ustną – to na przykład zaburzenia zgryzowo-zwarciowe. Inne czynniki zwiększające ryzyko bruksizmu to między innymi alergie, choroby przewodu pokarmowego, niedobory witamin i magnezu, przerost migdałków i zaburzenia hormonalne (takie jak nadczynność tarczycy).
Przypuszcza się też, że bruksizm to choroba psychosomatyczna, a zatem taka, na której rozwój ma wpływ stan psychiczny Pacjenta. Ryzyko bruksizmu zwiększają stany takie jak stres i emocjonalne zaburzenia (depresja, stany lękowe, autyzm, ADHD, schizofrenia).
Bruksizm jest też w pewnym stopniu uwarunkowany genetycznie. Choć sam w sobie nie jest chorobą dziedziczną, to dziedziczne są predyspozycje do pewnych zachowań i reakcji, które mogą przyczyniać się do jego rozwoju.
Jak leczyć bruksizm?
Kluczowe dla terapii jest odkrycie, a następnie wyeliminowanie czynników, które wpływają na rozwój choroby. Proces ten jednak często jest czasochłonny, dlatego w międzyczasie podejmuje się działania, by zniwelować jej efekty.
Jednym ze sposobów jest wyrównanie zgryzu poprzez spiłowanie wystających części niektórych zębów oraz wypełnienie ich w taki sposób, żeby do siebie pasowały. Inną częstą metodą jest zastosowanie szyny relaksacyjnej – nakładki z tworzywa sztucznego, dopasowanej indywidualnie do zębów Pacjenta.. Jest ona zakładana na górne zęby, aby chronić je przed tarciem o dolne. Inne sposoby obejmują między innymi wstrzykiwanie botoksu i jadu kiełbasianego, oraz zażywanie tabletek zmniejszających napięcie mięśni.
Co możesz teraz zrobić?
Ponieważ ataki bruksizmu przytrafiają się zwykle w nocy, trudno może być się zorientować, że cierpi się na tę chorobę. Można to jednak poznać po określonych objawach. Dlatego warto regularnie odwiedzać dentystę. Umów się na wizytę w Dental4You®, aby dowiedzieć się więcej – możesz to zrobić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.