Chirurgiczne usuwanie zębów

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 10.12.2022
kategoria: Poradnik

W nowoczesnej stomatologii ekstrakcja, czyli usuwanie zębów jest ostatecznością. Są jednak przypadki, w których nie ma innego wyjścia. Czasem też zęba nie da się usunąć w zwykły sposób i trzeba zdecydować się na usunięcie chirurgiczne. Na czym polega taki zabieg?

Na czym polega chirurgiczne usuwanie zębów?

Pierwsze pytanie, jakie z pewnością wielu naszym Pacjentom się nasuwa, brzmi: “Czym chirurgiczne usuwanie zębów różni się od zwykłego?”. Otóż jest one przeprowadzane w sytuacji, gdy zwyczajna ekstrakcja nie jest możliwa, a jego przebieg nieco się różni. Usuwając ząb chirurgicznie, lekarz najpierw nacina dziąsło i oddziela ząb od otaczających go tkanek i kości. Dopiero wtedy usuwa ząb z zębodołu. Na zakończenie zabiegu zakładane są szwy.

W przeciwieństwie do zwyczajnego usunięcia zęba, po zabiegu chirurgicznym Pacjent jest zobowiązany, aby ściśle przestrzegać pozabiegowych zaleceń lekarskich, co zapobiega pojawieniu się komplikacji procesu gojenia się ran w jamie ustnej. Zalecenia te przede wszystkim dotyczą zasad higieny jamy ustnej, ale też dietynierzadko antybiotykoterapii.

Kiedy przeprowadza się chirurgiczne usuwanie zęba?

Skoro już wiadomo, na czym polega chirurgiczne usuwanie zęba, pora odpowiedzieć na pytanie, w jakich przypadkach się je stosuje. W nowoczesnej stomatologii każde usuwanie zębów – chirurgiczne lub nie – traktuje się jako ostateczność. Lekarze starają się go unikać i szukać alternatyw, które pozwolą zachować ząb. Mimo to zdarza się, że ekstrakcja jest jedynym rozwiązaniem stomatologicznego problemu. A jeśli nie jest możliwe usunięcie zęba zwykłymi metodami lub też wiązałoby się to ze zbyt dużym ryzykiem powikłań, trzeba uciec się do chirurgii.

Taka potrzeba często zachodzi w przypadku zębów o korzeniu złamanym, mocno zakrzywionym lub bardzo zniszczonym przez zmiany próchnicze, paradontozę lub rozległy okołowierzchołkowy stan zapalny.

Zębami, które do usunięcia chirurgicznego kwalifikują się najczęściej, są ósemki. Usuwanie ostatnich trzonowców, popularnie zwanych “zębami mądrości”, należy do najczęstszych zabiegów przeprowadzanych przez chirurgów stomatologicznych. To dlatego, że ósemki, ze względu na swoją niedogodną lokalizację na końcu łuków zębowych, są trudniejsze do czyszczenia i leczenia.

Oprócz tego ósemki mają też specyficzną budowę. Często się zdarza, że przyjmują mniej rozwiniętą formę od pozostałych zębów. Ósemki mogą być niepełne, a wtedy w dziąśle tworzy się pusta przestrzeń, do której mogą się przedostawać resztki pokarmowe, co skutkuje stanami zapalnymi dziąsła.

Ósemki są też stałymi zębami, które nie mają swoich odpowiedników w uzębieniu mlecznym, dlatego może nie być dla nich w łuku zębowym wystarczająco dużo miejsca, by mogły wyrżnąć się prawidłowo. Dlatego “zęby mądrości” nieraz wyrzynają się pod niewłaściwym kątem, nachodzą na zęby sąsiadujące i popychają je, przez co dochodzi do powstawania stłoczeń.

Chirurgiczne usuwanie jest wskazane także w przypadku zębów zatrzymanych, czyli takich, które w całości lub częściowo pozostają w tkance kostnej – nie osiągnęły płaszczyzny zgryzu, mimo że pod względem anatomicznym są wykształcone prawidłowo. Takie kłopotliwe zęby najczęściej również są ósemkami, chociaż nie zawsze. Mogą one stać się przyczyną chorobowych zmian w jamie ustnej – powodują szczękościsk, wady ortodontyczne, powstawanie stanów zapalnych i torbieli.

 

Co możesz teraz zrobić?

W przypadku problemów z zębami, nie powinno się odkładać wizyty u dentysty na później. Przyjdź do Dental4You® i przekonaj się, co możemy dla Ciebie zrobić. Na wizytę możesz się umówić, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.



Zadzwoń: 12 222 50 10