Co jeść po wyrwaniu zęba?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 02.06.2020
kategoria: Poradnik

Zniszczony przez próchnicę ząb czy ósemka powodująca negatywne dolegliwości w jamie ustnej wymagają przeprowadzenia zabiegu ekstrakcji, czyli usunięcia. W Dental4You® proces ten przebiega całkowicie bezbolesne i w pełni komfortowo, a to za sprawą stosowane przez nas amerykańskiego znieczulenia The Wand. Wiele osób zastanawia się jednak, co można jeść po zakończonym zabiegu, by nie doprowadzić do żadnych powikłań. Spróbujemy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Dobrze się przygotuj!

Po zakończonym zabiegu usuwania zęba możesz czuć się osłabiony. Dlatego niezwykle ważne, aby przygotować odpowiednie zapasy jedzenie przed wizytą w klinice. Warto wtedy zakupić takie produkty jak lody, kisiel, galaretki, a także warzywa i owoce, z których można później przygotować zupy kremy lub smoothies. Pamiętaj, aby zrezygnować z jedzenia, które w prosty sposób mogłoby znaleźć się w miejscu po utraconym zębie. Wcześniejsze zaopatrzenie się w niezbędne produkty pozwoli Ci łatwiej przejść przez pierwsze dni po zabiegu.

Po zabiegu

Przede wszystkim nie należy od razu po wyjściu z kliniki jeść i pić. Najlepiej poczekać około dwóch godzin przed spożyciem pierwszego posiłku. Warto wtedy jeść lody, które nie tylko delikatnie uśmierzą mogący wystąpić ból, ale przede wszystkim pozwolą zapobiec pojawieniu się obrzęku. Ponadto spożywanie takich zimnych produktów ułatwia pojawieniu się skrzepu, dzięki czemu cały proces szybciej przebiega.

Zupy kremy i smoothies

Po zabiegu usunięcia zęba jedzenie wielu produktów jest wręcz niemożliwe. Dlatego zaleca się spożywanie dań płynnych lub półpłynnych. Świetnym pomysłem może być przygotowanie zupy kremu z warzyw, które lubimy. Na drugie śniadanie lub podwieczorek możesz przygotować sobie smoothies. Jeżeli masz ochotę, możesz również zjeść jogurt – pamiętaj jednak, aby nie znajdowały się w nim kawałki owoców, które mogłyby w łatwy sposób znaleźć się w miejscu po utraconym zębie.

Unikaj gorących pokarmów!

Niezwykle ważne jest, aby zrezygnować z gorących napojów i pokarmów. Wysoka temperatura może spowodować usunięcie skrzepu, a także krwawienie. Ponadto napicie się gorącej herbaty po zabiegu może skutkować poparzeniem błony śluzowej. Pamiętaj również, aby unikać żucia pokarmów stroną, po której wykonywany był zabieg usuwania zęba, co mogłoby spowodować nieprzyjemne dolegliwości.

Nie pij przez słomkę!

Ważne, aby po zabiegu unikać napojów gazowanych, które mogłyby naruszyć skrzep, a tym samym doprowadzić do krwawienia. Ponadto koniecznie należy zrezygnować z picia przez słomkę, ponieważ wtedy dochodzi do wytworzenia się ciśnienia. To z kolei może spowodować usunięcie skrzepu, przez co mogą pojawić się nieprzyjemne powikłania. Z tych samych powodów należy również zrezygnować z palenia papierosów.

Stopniowo wracaj do normalnej diety

Przez pierwsze dni po zabiegu spożywaj przede wszystkim produkty płynne i półpłynne, dzięki czemu proces gojenia będzie przebiegał szybko. Po kilku dniach będziesz mógł już jeść miękkie produkty, takie jak gotowane mięso czy ziemniaki. Pamiętaj, aby proces powracania do normalnej diety przebiegał powoli, w taki sposób, aby nie doprowadzać do zbytnich przeciążeń.

Postaw na skuteczne leczenie

Świetnie zdajemy sobie sprawę, że problemy w jamie ustnej bywają niezwykle bolesne i powodują znaczny dyskomfort, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Dlatego w Dental4You® wykonujemy skuteczne i bezbolesne zabiegi, w tym ekstrakcji zębów. Podczas leczenia wykorzystujemy skutecznie znieczulenie The Wand. Jest to amerykańskie rozwiązanie, dzięki któremu cały zabieg przebiega w pełni komfortowy sposób. Stosowane przez nas rozwiązania sprawiają, że wizytę w Dental4You® będziesz wspominał zawsze z przyjemnością!

Co możesz teraz zrobić?

Obawiasz się, że leczenie stomatologiczne będzie bolesne? Postaw na sprawdzone rozwiązania wykorzystywane w Dental4You®, które znajdują również uznanie w prestiżowych klinikach na całym świecie. Przekonaj się sam, jak Twoje dolegliwości mogą być skutecznie i w pełni komfortowo rozwiązane i odwiedź nasz gabinet. Aby umówić się na wizytę, wypełnij formularz albo zadzwoń pod numer 12 222 50 10 lub 609 777 166.Zadzwoń: 12 222 50 10