Co przyczynia się do powstawania płytki nazębnej?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 24.02.2018
kategoria: Poradnik

Czy płytka nazębna jest groźna?

Sam fakt powstawania osadu nazębnego nie jest groźny ani nie wymaga wizyty u lekarza – to naturalny proces występujący u każdego z nas. Dopiero zignorowanie tego problemu i zaniechanie regularnej higieny jamy ustnej może prowadzić do poważnych problemów. Z czasem płytka nazębna mineralizuje się i twardnieje, w wyniku czego powstaje trudny do usunięcia kamień nazębny. Nagromadzanie się kamienia nazębnego może wpłynąć przede wszystkim na stan naszych dziąseł. Wnikający pod linię dziąsła kamień szybko zacznie kaleczyć delikatne tkanki, sytuacja taka może prowadzić do powstania paradontozy. 

Odkładająca się płytka nazębna przyczynia się także do uszkodzenia szkliwa poprzez zawarte w niej kwasy. To z kolei grozi próchnicą.

Brak regularnej higieny!

Pierwszym z głównych powodów nawarstwiania się płytki nazębnej jest brak regularnej higieny jamy ustnej. Przyjmuje się, że zęby powinny być czyszczone po każdym posiłku. Jeśli nie ma takiej możliwości – przynajmniej 2-3 razy dziennie. Aby skutecznie pobyć się osadu nazębnego, ważne jest także stosowanie nici dentystycznych – dzięki nim oczyścimy przestrzenie między zębowe. 

Przyczyną nadmiernego nagromadzania się płytki nazębnej jest także spożywanie dużej ilości produktów zawierających cukier, skrobię, również pożywienia o kleistej konsystencji, które oblepia zęby.

Naturalne metody na ścieranie płytki nazębnej

Szczotkowanie zębów wydaje się być najlepszą metodą na usuwanie płytki nazębnej. Co jednak, kiedy jesteśmy w podróży, w pracy i po prostu nie mamy możliwości sięgnięcia po pastę i szczoteczkę? Rozwiązaniem okażą się odpowiednio dobrane produkty spożywcze, które w naturalny sposób, podczas jedzenia i przeżuwania, pozwolą na usunięcie tego problemu. Najprostszym sposobem na doraźną walkę z osadem nazębnym jest spożywanie twardych jabłek, marchwi, kawałków kalarepy. Okazuje się także, że jedzenie żółtego sera sprzyja spowalnianiu powstawania płytki.Zadzwoń: (12) 222-50-10