Co zrobić, gdy złamie mi się ząb?
Spis treści
Złamany ząb to problem, nad którym nie jest łatwo przejść do porządku dziennego. Psuje komfort użytkowania jamy ustnej, a oprócz tego zaburza też estetykę uśmiechu. Szczególnie kłopotliwy jest złamany ząb poniżej linii dziąsła. Co można zrobić ze złamanym zębem? Istnieje kilka różnych sposobów jego odbudowy.
Dlaczego zęby się łamią?
Wprawdzie szkliwo zębów jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie, ale wcale nie znaczy to, że jest niezniszczalne. Niestety zdarza się, że zęby kruszą się i łamią. Dlaczego tak mocna tkanka ulega uszkodzeniu? Możliwych powodów jest kilka. W wielu przypadkach dochodzi do mechanicznego urazu – często dzieje się to podczas uprawiania sportu.
Do złamań i ukruszeń może też dochodzić przy osłabionym szkliwie. I można tu postawić kolejne pytanie: co osłabia szkliwo? Może to być na przykład kwestia nieodpowiedniej diety. Jeżeli zawiera ona kwaśne produkty i napoje, może dochodzić do erozji szkliwa. Oczywiście także próchnica osłabia szkliwo. Osobną kwestią są zęby leczone kanałowo – ponieważ są martwe i nieodżywiane przez miazgę, ich podatność na złamania jest większa.
Skoro już wiemy, dlaczego zęby się łamią, pozostaje do rozwiązania trudniejszy problem – co zrobić z takim złamanym zębem? Jest kilka możliwych opcji do wyboru.
Licówki
Licówki to rodzaj nakładek, wykonanych z kompozytu albo porcelany, które mocuje się na zewnętrznej powierzchni zęba, konkretnie w przedniej części. Umożliwiają korekcję różnych niedoskonałości. Założenie licówek jest trwałym rozwiązaniem – nakładki mogą przetrwać w dobrym stanie nawet kilkanaście lat.
Włókno szklane
Do rekonstrukcji zęba można też posłużyć się bardzo twardym i odpornym na uszkodzenia włóknem szklanym. To rozwiązanie ma też tę zaletę, że pozwala rekonstrukcji zachować naturalną barwę zęba. Przeciwwskazaniem do zastosowania go u Pacjentów jest poważna wada zgryzu.
Korona protetyczna
Jeżeli to korona zęba ulega złamaniu, można na jej miejsce założyć koronę protetyczną. Taka proteza charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, a także estetyką (posiada zarówno kształt jak i kolor naturalnego zęba).
Czasem, aby można było założyć koronę protetyczną, potrzebne jest założenie rdzenia koronowo-protetycznego. To uzupełnienie protetyczne wykorzystuje zachowany korzeń zęba. Wkład koronowo-korzeniowy jest zbudowany z dwóch części. Korzeniowa jest elementem retencyjnym, umocowanym w kanale korzenia zęba, a koronowa jest rdzeniem dla korony protetycznej. Żeby odbudować złamany ząb z zastosowaniem korony protetycznej, korzeń musi być zdrowy. Z tego względu w niektórych przypadkach trzeba najpierw przeprowadzić leczenie kanałowe.
Usunięcie zęba
Niestety czasami jedyne wyjście, jakie pozostaje, to ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Takie rozwiązanie stosuje się na przykład wtedy, gdy złamanie jest zlokalizowane poniżej linii dziąsła. Wtedy nie można zastosować żadnej ze standardowych metod odbudowy zęba.
Co możesz teraz zrobić?
Kiedy złamie się ząb, pomóc może jedynie fachowiec. Jeżeli więc znajdujesz się w takiej sytuacji, umów się na wizytę w Dental4You. Poszukamy najlepszego wyjścia z tej trudnej sytuacji. Możesz się z nami skontaktować, dzwoniąc pod numer +48 12 222 50 10 lub wypełniając formularz.