Coś na ząb – jakie przekąski wpłyną pozytywnie na nasze zęby i jamę ustną?

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 23.02.2018
kategoria: Poradnik

Spis treści

Wapń

Najważniejszym składnikiem naszych zębów jest wapń. Wraz z wiekiem nasz organizm zaczyna tracić zmagazynowane pokłady tego pierwiastka – najlepszym tego przykładem jest się zrzeszotnienie kości. Wapń jest również materiałem budulcowym zębów – niedobór może prowadzić do kruszenia się, łamania zębów, jak również do zwiększonego rozwoju próchnicy. Wapń znajdziemy przede wszystkim w mleku oraz wszelkich przetworach mlecznych – jogurtach, kefirach, serach. W przypadku osób nietolerujących laktozy konieczne jest suplementowanie diety środkami dostępnymi w aptekach bez recepty. 
Wspomniany żółty ser ma również inną zaletę – jego regularne spożywanie podnosi pH płytki nazębnej, a tym samym zmniejsza się ryzyko rozwoju próchnicy. Okazuje się, że ten pozytywny aspekt spożywania sera jest wynikiem zwiększonego wydzielania śliny podczas jedzenia (sery zawierają substancje stymulujące ten proces). W składzie żółtego sera znajdziemy również difosforany, które odpowiadają za wzmocnienie zewnętrznej powłoki zębów.

Witamina D

Aby wapń był odpowiednio wchłaniany przez organizm niezbędne jest dostarczanie mu witaminy D. Witamina ta występuje w dużej ilości w tłustych rybach, np. makreli. Witamina D odgrywa jeszcze jedną istotną role w naszym ciele: reguluje ona gospodarkę wapniowo -fosforową, odpowiada też za prawidłową mineralizację szkliwa zębów. 
Koenzym Q10 jest odpowiedzialny za wytwarzanie energii, jak również utrzymywanie naszego przyzębia w doskonałym stanie. Składnik ten występuje obficie w brokułach – regularne spożywanie tego produktu sprawi, że na długo zapomnimy o paradontozie, stanach zapalnych czy cofających się szyjkach zębowych. W brokułach znajdziemy także wspomniany wcześniej wapń.

Fluor

Naturalny fluor jest niezbędny do budowania odporności naszego szkliwa na uszkodzenia – dlatego tak ważne jest stosowanie past z fluorem. Istotne jest jednak, aby nasz organizm mógł fluor wchłaniać i samodzielnie dostarczać do zębów. Fluor znajdziemy przede wszystkim w zielonej herbacie. W tym produkcie znajdziemy też polifenole które działają przeciwbakteryjnie.



Zadzwoń: 12 222 50 10