Cztery kroki do utrzymania zdrowych zębów dziecka

Piotr Kuśnierz
autor:
dodano: 21.02.2018
kategoria: Poradnik

Krok pierwszy – nie czeka, zacznij już dziś!

Wielu ludzi uważa, że o zęby mlecznie nie należy dbać tak jak o zęby stałe – nic bardziej mylnego! Ten mit jest bardzo szkodliwy dla zdrowia jamy ustnej dziecka. Dlaczego? Ponieważ bakterie powstałe przy próchnicy mleczaków, wraz z ich wypadnięciem nie znikają. Próchnica to choroba zakaźna, więc bardzo szybko może przenieść się na nowe, stałe zęby.

 

Krok drugi – pokaż dziecku jak Ty dbasz o zeby!

Dziecko samo nie nauczy się dobrych nawyków higieny jamy ustnej. Postaraj się szczotkować zęby wspólnie ze swoją pociechą, a zacznie Cie naśladować. W końcu mycie zębów nie musi być przykrym obowiązkiem, może stać się wspaniałą zabawą. Aby zachęcić dziecko do mycia zębów, można w to zaangażować ulubioną zabawkę– przecież nie tylko człowiek musi mieć zdrowe ząbki 🙂

Zdrowie zębów rodzica również ma spore znaczenie dla zdrowia ząbków dziecka. W końcu bakterie bardzo szybko się przenoszą – pewnie nie raz sprawdzałeś czy zupka lub picie nie jest za gorące, po czym dmuchałeś, aby je ostudzić. Możemy skorzystać z tej samej szklanki, rurki czy sztućców. Każda z wymienionych czynności to prosty sposób na przenoszenie bakterii.

 

Krok trzeci – zdrowe jedzenie to podstawa! 

Wszystkie produkty, które posiadają dużo cukru są bardzo szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej. Najlepiej staraj się zastąpić je zdrowymi przekąskami i wodą mineralną, to wyrobi w dziecku nawyk sięgania po wartościowe jedzenie.

 

Krok czwarty – wizyta rozpoznawcza 

Wizyta zapoznawcza pozwala maluchowi rozejrzeć się po gabinecie i zaznajomić z dotąd nieznanym środowiskiem. W trakcie takiej wizycie nie wykonuje się żadnych zabiegów, dzięki temu maluch nie będzie bał się kolejnych spotkań ze stomatologiem.

Zatem, zapraszamy na wizytę z dzieckiem!Zadzwoń: (12) 222-50-10